Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Masopust skončil zastřelením medvěda

  14:08aktualizováno  14:08
Voleč - Ještě v osm hodin vypadalo sobotní ráno ve Volči na Pardubicku jako každé jiné. Do deště se nikomu moc nechtělo a kdo ven nemusel, nešel. V příštích dvou hodinách se ale vesnicí začaly trousit masopustní masky směrem k budově obecního úřadu. Mimo jiné také medvěd, který v tu chvíli ještě netušil, že už odpoledne padne za oběť střele z perkusní pušky vojáka v dobovém kostýmu.

V deset hodin předstoupila před zhruba čtyřicítku shromážděných masek starostka obce Květa Heřmánková a ceremoniář, který požádal o povolení průvodu obcí. "Vážený masopustní průvode. Povoluji vstup do naší obce," prohlásila starostka. Masopust mohl začít.

K tradici masopustu se volečtí vrátili loni, kdy ji obnovili po třiceti letech. Kromě tradičních maškar tehdy zaujaly především masky Václavů Klause a Havla a muž převlečený za prostitutku, kteří spolu s výběrčím daní loni bavili nejen vesničany, ale také řidiče projíždějící obcí.

Pochopení ze strany řidičů bylo letos menší, a tak průvod hlavní silnici rychle opustil. Většinu poťouchlostí pak masky páchaly v postranních uličkách.

Písař u každého domu provedl výčet zbraní, berní úředník vybral daně a čert pomazal každého na tváři krémem na boty. Pro štěstí.

"Tatí, mě ta sláma tlačí," volala na otce ani ne čtyřletá Eliška Strnadová. Nebylo se jí proč divit. Spolu se svými třemi staršími sestrami totiž představovala strašáky v poli a přes slaměný snůpek na hlavě skoro neviděla. Svoji roli ale hrála statečně.

I další skupinky masek měly velký úspěch. Zdravotní tetičky, zmínění vojáci, jejichž střely co chvíli hvízdly vzduchem, i montéři ne nepodobní dvojici Pat a Mat z večerníčku A je to. Do kroku vytrvale hrála pětice muzikantů na voze taženém dvojicí statných koní.

Průvod poctivě dům od domu prošel celou vesnici. Před patnáctou hodinou se vrátil k obecnímu úřadu, vojáci symbolicky zastřelili medvěda, a spolu s ostatními zasedli do volečského hostince. Oslava masopustu pak pokračovala do půlnoci.

"Lidé u nás drží při sobě. S nápady na podobné akce chodí sami, a to je dobře," pochvalovala si starostka Heřmánková. S letošním masopustem byla spokojená a doufá, že nebyl poslední.

Daň za průjezd masopustním rejem. Jeden z německý řidičů zaplatil desetieurovou bankovkou. (9. února 2002)

Na závěr masopustního průvodu vojáci symbolicky zastřelili medvěda. Smrtka jim přitom asistovala. (9. února 2002)

Projet 9. února Volčí na Pardubicku nebylo snadné. Každé auto obklopily masky z masopustního průvodu.

Představitelce nejmenšího ze čtyř strašáků v poli byly necelé čtyři roky. S tatínkovou pomocí ale všechno statečně zvládala. (9. února 2002)

V tuto chvíli ještě medevěd rozmlouvá s ostatními maškarami. O chvíli později jej zastřelili vojáci. (9. února 2002)

Jedna tradičních masek ve volečském masopustním průvodu - baba s dědkem v nůši. (9. února 2002)

Vojáci v dobových kostýmech ze Švejkových dob přijali pozvání na skleničku. (9. února 2002)

Zdravotní tetičky a poněkud přestárlé miminko skončily za mříží... (9. února 2002)

Zatímco nevěsta (muž) ve volečském masopustním průvodu měřila téměř dva metry, ženich (žena) jí nesahal ani po ramena. (9. února 2002)

Volečský masopust. (9. února 2002)

Koláčů bylo při volečském masopustu dost. (9. února 2002)

Na jednohubkách si pochutnával i sám Vladimir Iljič. (9. února 2002)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz