Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mašínové dodnes rozdělují Česko, kvůli zabití policistů a pokladníka

  17:26aktualizováno  17:26
V USA zemřel Ctirad Mašín, jeden z protikomunistických odbojářů, kteří se probili na Západ. Skutky skupiny dodnes rozdělují českou společnost. Někteří je považují za hrdiny odboje, jiní za vrahy. Lidé nejvíc kritizují, že skupina kolem bratrů Mašínů zabila dva obyčejné policisty a pokladníka.

Bratři (zleva) Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer si před útěkem z komunistického Československa na Západ zlepšují fyzickou kondici. | foto: Archiv Milana Paumera

Synové válečného hrdiny Josefa Mašína, kterého za druhé světové války popravilo gestapo, se v roce 1948 nemohli smířit s komunistickým převzetím moci a uchýlili se k sabotážím. Během tří akcí ale zemřeli tři lidé - dva příslušníci tehdejší SNB a pokladník, který vezl výplaty.

Nejprve byl zabit v Chlumci nad Cidlinou příslušník SNB Oldřich Kašík. Stalo se to 13. září 1951, když Mašínové přepadli stanici, aby získali zbraně na odboj. O zhruba čtrnáct dní později přepadli kvůli stejnému účelu další budovu SNB.

Mašínova smrt

A právě tato akce je vůbec nejrozporuplnější čin bratří Mašínů. Starší z bratrů, v sobotu zesnulý Ctirad, při ní podřezal příslušníka Sboru národní bezpečnosti Jaroslava Honzátka, který byl v bezvědomí po omámení chloroformem.

Uranové doly a útěk

V srpnu 1952 přepadl Josef Mašín s dalším členem skupiny auto s výplatami a při rvačce zastřelil pokladníka. Později své jednání bránil. "Zabití policisty a pokladníka nebyl náš původní úmysl. Když se na mě vrhl, tak jsem ho zneškodnil," řekl v České televizi.

Mašínové plánovali od počátku také útěk ze země. Ten ale kdosi prozradil a oba muži putovali do vězení, Ctirad strávil 22 měsíců v uranových dolech v Jáchymově. Po jeho propuštění se spolu s bratrem Josefem a několika dalšími členy skupiny k sabotážím vrátili. Znovu také naplánovali emigraci.

V roce 1953 se pětice mužů - Ctirad a Josef Mašínové, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata - vydala přes východní Německo na západ. Skupina byla ale ještě na území NDR odhalena. Muže pronásledovalo přes 20 tisíc policistů a příslušníků sovětských vojsk, několik jich přitom zemřelo.

Bratři Mašínové

Na dobovém snímku jsou označeny díry po kulkách ve zdi na nádraží v obci Uckro, kde se odehrála dramatická přestřelka skupiny Mašínových s východoněmeckou policií.
Občanský průkaz, který doputoval s Josefem Mašínem až do svobodné západní zóny v Berlíně.
Zbraně, které bratři Mašínové uloupili a zakopali v Československu před útěkem do Západního Berlína.
Rodina Mašínových za války, rok 1944.  V popředí zleva: Zdena Mašínová, babička...

"Viděli jsme to svinstvo kolem sebe a chtěli jsme proti tomu něco dělat. Všechny naše akce byly oprávněné, nikdy jsem o tom nepochyboval," řekl později Ctirad Mašín, který podle ČTK zabil dva východoněmecké policisty.

Zbytek skupiny komunisté popravili

Do západního Německa se nakonec podařilo probít jen třem odbojářům - kromě Ctirada a Josefa Mašínových ještě Milanu Paumerovi. Švédu s Janatou východononěmecká policie zadržela a předala zpět do Československa. Oba byli 2. května 1955 popraveni.

Kromě toho padly i další rozsudky nad lidmi spojenými se skupinou kolem Mašínů. Hrdelní trest dostal také jejich strýc Ctibor Novák, který synovcům pomáhal s přípravami k útěku. Dodával jim také zbraně.

Navíc padlo i jedno doživotí a třináct lidí bylo odsouzeno celkem k 241 letům - nejčastější byly tresty v rozmezí 15 až 18 let. K pětadvacetiletému žaláři byla odsouzena i matka Mašínových - v červnu 1956 zemřela ve vězení.

Mašínové se do vlasti vrátit odmítli

V Československu nebyli Mašínové ani Paumer nikdy odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly USA, kam emigrovali, o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Paumera kvůli promlčení odložilo.

Mašínové po útěku na Západ sloužili několik let v americké armádě, poté společně podnikali v Texasu. Po čase se pracovně rozdělili.

Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti. Bratři Mašínové ale návrat odmítli. Vadila jim mimo jiné existence komunistické strany a spojitost současných českých zákonů s komunistickými. Činnost skupiny dodnes v Česku dělí společnost. Zatímco jedni bratry a jejich spolubojovníky považují za hrdiny, podle druhých to byli vrazi.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz