Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mašína pohřbí v USA příští středu, přijet chtějí i čeští politici

  7:12aktualizováno  7:12
Pohřeb bojovníka proti komunistickému režimu Ctirada Mašína se uskuteční v americkém Clevelandu příští týden ve středu. Jako veterán americké armády bude pochován s vojenskými poctami a podle bratra Josefa už o účast na pohřbu projevili zájem někteří čeští politici.

Ctirad Mašín při rozhovoru v roce 2004 | foto: Kavárna

Podle Josefa Mašína začne pohřeb v šestnáct hodin, tedy v deset hodin večer našeho času a kvůli pohřbu už telefonovalo několik českých politiků. Bratr zesnulého bojovníka proti komunismu ale nechtěl nikoho jmenovat.

Smuteční obřad

Smuteční obřad se příští středu uskuteční v pohřebním ústavu A. Ripepi & Sons nedaleko clevelandského letiště. Potrvá od 16:00 do 19:00 místního času (středečních 22:00 až čtvrtečních 01:00 SELČ).¨

Autor: ČTK

Premiér Petr Nečas již dříve sdělil, že účast někoho z vlády bude v první řadě záležet na rodině zesnulého a na charakteru pohřebního obřadu. "O případné vládní účasti bude rozhodnuto posléze i v závislosti na místě a času pohřbu," uvedl jeho mluvčí Jan Osúch.

Loňského pohřbu dalšího ze skupiny odbojářů Milana Paumera se kromě stovek lidí zúčastnili i nejvyšší ústavní činitelé. Na smuteční obřad v Poděbradech přijel premiér Nečas, ale i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a šéf VV Radek John, ministr obrany Alexandr Vondra a tehdejší předsedové parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.

Mašínům se společně s Paumerem podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.

Případ skupiny kolem bratří Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti rozepře, protože při jejich činnosti zemřelo několik lidí.

Mašín se do Česka nechtěl vrátit ani po smrti

Někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy. Mašínové se zároveň do Česka odmítají vrátit, protože země podle nich nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem.

Ctirad Mašín se tak podle bratra nechtěl do Česka vrátit ani po smrti. "Radek samozřejmě svůj názor na politickou situaci nezměnil, to bylo mnohokrát již uveřejněno. Přál si být pochován tady v Americe do té doby, dokud se politická situace nezmění, tak se tam nechce v žádném formě vrátit," řekl Josef Mašín.

Po útěku na Západ sloužil Ctirad Mašín pět let v americké armádě, poté podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, nakonec se osamostatnil. Měl postupně firmy v několika státech USA. Měl dva syny a dceru.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Najdete na iDNES.cz