Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mašína pohřbí s poctami. Letím mu vzdát čest, řekl senátor Štětina

  11:44aktualizováno  11:44
Středeční pohřeb odbojáře Ctirada Mašína s vojenskými poctami potrvá přibližně hodinu. Při ceremoniálu mu ministr Alexandr Vondra udělí Zlatou lípu, totéž vyznamenání předá Ctiradovu bratru Josefovi. Do Clevelandu kromě Vondry letí i senátor Jaromír Štětina a řada historiků.

Ctirad Mašín na archivním snímku z roku 1957. Ve Spojených státech se stal spolu s bratrem Josefem a Milanem Paumerem příslušníkem armády. | foto: archiv Ctirada MašínaKavárna

Až půjdete ve středu v jedenáct hodin spát, v Clevelandu bude pět hodin odpoledne. A na tamějším vojenském hřbitově začne pohřeb Ctirada Mašína, odbojáře, který dodnes rozděluje českou společnost.

Let na pohřeb

Airbus odlétá ze kbelského letiště ve středu před polednem. Do Clevelandu doletí bez mezipřistání. Hned po pohřbu poletí letadlo zpět do Česka, předpokládaný přílet je ve čtvrtek v poledne.

České ministerstvo obrany na pohřeb vypravilo vojenský airbus. Kapacita 42 cestujících (v jiné konfiguraci airbus uveze až 124 pasažérů, ovšem na menší vzdálenost) bude podle mluvčího obrany Jana Pejška naplněna.

"S ministrem obrany Alexandrem Vondrou letí mimo jiné senátoři Jaromír Štětina a Tomáš Grulich, exsenátor Jiří Liška a Petr Blažek za Ústav soudobých dějin a Ústav pro studium totalitních režimů," sdělil iDNES.cz Pejšek.

Právě historik Blažek se podílel na vydání Cesty na severozápad, publikace, v níž Mašínové a Paumer vylíčili svůj útěk z komunistického Československa do západního Berlína. Senátor Štětina zase usiluje o zákaz komunistické strany.

Na palubě letounu bude i vedení Vojenského historického ústavu - ředitel Aleš Knížek a jeho zástupce Eduard Stehlík.

"Letím mu vzdát čest"

Senátor Jaromír Štetina a mluvčí TOP09 sledují výsledky voleb v Malostranské besedě (16. října 2010)

"Letím tam proto, že chci vzdát čest Ctiradu Mašínovi. Projev mít nebudu," řekl iDNES.cz senátor Jaromír Štětina.

Má připravenou i odpověď, pokud se ho Josef Mašín zeptá, jak se Česko zbavuje reliktů komunismu.

"Řekl bych mu, že už v roce 2008 Senát vyslovil podezření, že KSČM existuje v rozporu s Ústavou. Letos senátoři předali vládě návrh správní žaloby. Teď je na vládě, jestli ji podá, nebo nikoliv," řekl iDNES.cz.

"Za rodinu a rodinné blízké je možné zmínit neteř Sandru Mašínovou, zpět do České republiky se letadlem bude vracet i sestra Zdena Mašínová nebo velvyslanec Petr Gandalovič," dodal Pejšek. Deset míst v letadle obsadí čeští novináři.

Obřad se nebude konat pod širým nebem - v Clevelandu se podle předpovědi zítra může zkazit počasí - ale ve smuteční síni. Potrvá přibližně hodinu, během níž vystoupí s projevem ministr Vondra. Přitom Ctiradu Mašínovi posmrtně udělí Zlatou lípu - nejvyšší české vojenské vyznamenání. Stejně po ceremoniálu ocení Ctiradova bratra Josefa.

Josef žije jako poslední ze skupiny

Josef Mašín je po smrti bratra posledním žijícím členem pětičlenné skupiny, která se 2. října 1953 v sedm hodin večer vydala z Masarykova nádraží v Praze na cestu za svobodou.

Václava Švédu a Zbyňka Janatu v Německu postřelili a dopadli policisté, kteří je předali do Československa, kde byli odsouzeni a popraveni. Milan Paumer zemřel v červenci 2010.

Bratři Mašínové se po roce 1989 odmítli vrátit do vlasti. Zdůvodnili to tím, že se Československo a později Česká republika nedokázaly dostatečně rozejít s komunismem.

"Nejvíce nám vadí právní kontinuita s minulým režimem, způsob, jakým pracují soudy, a také se podívejte, kdo sedí na rozhodujících místech. Rozhoduje se pořád podle komunistického práva. My jsme jasně řekli, že za takových podmínek se nevrátíme. Nepotřebujeme, aby po nás někdo plival," řekl Ctirad Mašín loni v rozhovoru pro MF DNES.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz