Bratři Džochar Carnajev (vpravo) a Tamerlan Carnajev byli identifikováni jako pravděpodobní pachatelé bombových útoků při maratonu v Bostonu. Při automobilové honičce policisté Tamerlana zastřelili. (19. dubna 2013) | foto: koláž iDNES.cz

Bratr chtěl bránit islám, hájí masakr v Bostonu zraněný Carnajev

  • 501
Devatenáctiletý Džochar Carnajev obviněný ze spoluúčasti na bombovém útoku na bostonském maratonu vypověděl vyšetřovatelům, že mozkem celé akce nebyl on, ale jeho o sedm let starší bratr Tamerlan. Druhého údajného atentátníka, jenž v pátek zahynul při přestřelce s policií, prý k útoku vedla snaha bránit islám.

Obviněný mladík původem z Čečenska komunikoval s vyšetřovateli vzhledem ke svému zdravotnímu stavu převážně pouze kýváním hlavy. Momentálně totiž mladší z dvojice údajných atentátníků leží v bostonské nemocnici s prostřeleným krkem, kvůli čemuž nemůže mluvit, a je otázkou, zda toho ještě bude vůbec schopný.

Průstřel hrdla a další zranění na hlavě a končetinách utrpěl, když prchal z přestřelky s policií, při níž zahynul jeho starší bratr a údajný komplic Tamerlan. Devatenáctiletý Džochar se poté skrýval v lodi na dvoře jednoho z bostonských domů (více o dopadení Džochara Carnajeva zde).

I přes zdravotní komplikace však Džochar naznačil, že hlavním strůjcem masakru na bostonském maratonu byl jeho zesnulý bratr Tamerlan. Akci, při níž začátkem minulého týdne zahynuli tři lidé a dalších více než 140 jich bylo zraněno, zosnoval, aby "bránil islám", popsal zpravodajské stanici CNN zdroj blízký vyšetřování.

Výbuchy v Bostonu

Džochar také odmítl, že by za útokem stála jakákoliv mezinárodní teroristická organizace, jak se doposud spekulovalo. Byla to podle něj sólo akce a vazby na zahraniční islamistické skupiny neměli, ačkoli tomu při prvotních analýzách nasvědčoval fakt, že pocházejí z Čečenska a jsou muslimové.

Předběžné výslechy Džochara Carnajeva tak přivádějí vyšetřovatele ke konstatování, že bratři představovali "případ džihádistů, kteří se sami zradikalizovali", uvedl tentýž zdroj zasvěcený do vyšetřování. Zdůraznil ovšem, že je potřeba tyto hypotézy ještě potvrdit dalším vyšetřováním. Skutečnost, že se na útocích s bratry pravděpodobně nikdo další nepodílel, naznačil v pondělí i bostonský komisař Ed Davis.

Vyšetřovatelé se za přítomnosti ošetřujících lékařů dotazovali Džochara, zdali spolu s bratrem disponovali ještě nějakými dalšími bombami či zbraněmi kromě těch, které policie zadržela v úkrytu, kde se sourozenci skrývali před dopadením (více o výbušninách a zbraních zadržených v úkrytu dvojice zde).

Obviněný mladík prý většinou na otázku pouze přikývl. Jen jedinkrát ze sebe vyloudil odpověď "ne", a to v okamžiku, když se jej vyšetřovatelé ptali, jestli si může dovolit právníka. Advokát, jenž jej bude hájit při soudním procesu, který má začít 30. května, mu byl tedy přidělen.

Džochar by mohl chtít svalit vinu na mrtvého bratra

Mladý Čečenec s americkým občanstvím si v pondělí na nemocničním lůžku vyslechl obvinění z "použití zbraně hromadného ničení a zlovolného ničení majetku s následkem zabití". V případě prokázání spoluviny na smrti tří lidí a zranění nejméně 140 dalších při bombovém útoku na bostonském maratonu mu hrozí trest smrti (podrobnosti o explozích na maratonu v Bostonu zde).

Američané na Kavkaze

Stav Džochara Carnajeva se podle lékařů zlepšil a z "vážného" byl přehodnocen na "příznivý".  Američané do jižního Ruska vyslali tým expertů, kteří si mají promluvit s rodiči údajných bostonských atentátníků. Skupina diplomatů odjela do Dagestánu, kde rodiče Džochara a Tamerlana Carnajeva po návratu z USA žijí.

Podle amerických činitelů ruské úřady na vyšetření okolností bostonského případu spolupracují s FBI. Předmětem jejich zájmu je především cesta Tamerlana Carnajeva do Dagestánu v první polovině loňského roku. Starší z bratrů údajně krátce navštívil i nedaleké Čečensko.

zdroj: ČTK

Případný rozsudek by však mohlo zmírnit, pokud by se Džochar pokusil svalit odpovědnost za exploze na svého zesnulého bratra.

Hlavní proces s Carnajevem povede federální soud. Nicméně připadá v úvahu ještě možnost, že mladíka bude paralelně soudit ještě soud státu Massachusetts, kde se útok minulé pondělí odehrál. Na rozdíl od federální justice ta massachusettská rozsudek smrti nezná. 

Rozhodnutí soudit údajného atentátníka před civilním soudem, nikoliv soudem vojenským, proklamoval zejména Bílý dům s poukazem na to, že Carnajev má americké občanství.

Rusové už před dvěma lety upozorňovali na staršího bratra

Na potenciálně nebezpečné chování staršího z bratrů Carnajevových, šestadvacetiletého Tamerlana,  upozornila FBI již před dvěma lety ruská tajná služba. Chtěla vědět, zda muž s čečenským původem, který do USA přicestoval v roce 2002, nenavázal kontakty s extremisty a nevyznává radikální islám.

FBI v roce 2011 tedy Tamerlana Carnajeva vyslechla, nicméně k žádným znepokojujícím závěrům nedospěla. Nyní stojí FBI před nařčením, že ve své práci pochybila a celou záležitost hodlá prověřit nejspíš již v úterý Senát amerického Kongresu na zvláštním jednání.

Rodina Carnajevových opustila konfliktem zmítané Čečensko před více než deseti lety a přestěhovala se do USA. Bratři se však s novým prostředím údajně nikdy zcela nesžili. Zejména starší Tamerlan projevoval stále větší zájem o islám a naléhal na ostatní členy rodiny, aby rovněž uznali přísnější výklad islámu (více o jeho proměně zde). Vyšetřovatelé se nyní pozastavují mimo jiné i nad loňskou cestou do ruského Dagestánu, kam na šest měsíců starší z bratrů odcestoval. 

Ruská média operují s tím, že Tamerlan potenciálně mohl mít kontakty s extremistickou organizací Kavkazský emirát, v jejímž vedení stojí polní velitel Doku Umarov, který je na seznamu hledaných teroristů v Rusku i USA. Možná právě proto se o Carnajeva před dvěma lety zajímala ruská tajná služba. Nicméně v reakci na tyto spekulace velitelství kavkazských extremistů vzkázalo, že s útoky v Bostonu nemají nic společného a cílem jejich útoků je Rusko (více o prohlášení kavkazských extremistů zde).

Bostonská tragédie den po dni 

21. dubna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue