Marvanová viděla bití Kateřiny Jacques z tramvaje

  20:31aktualizováno  20:31
Někdejší předsedkyně Unie svobody DEU Hana Marvanová je očitým svědkem zákroku policisty Čermáka proti Kateřině Jacques. Ze stojící tramvaje politička viděla, jak policista začal ženu bít, aniž mu k tomu prý zavdala příčinu. "Na mě to nedělalo dojem úletu jednoho policisty," řekla Marvanová iDNES.
Hana Marvanová viděla zásah policisty proti Kateřině Jacques na vlastní oči ze stojící tramvaje. Ilustrační foto.

Hana Marvanová viděla zásah policisty proti Kateřině Jacques na vlastní oči ze stojící tramvaje. Ilustrační foto. | foto: Dan MaternaMF DNES

Informaci o tom, že je bývalá poslankyně a předsedkyně Unie svobody DEU Hana Marvanová svědkyní události na Karlově náměstí, přinesla televize Nova. Marvanová podala svědectví na inspekci ministerstva vnitra.

Z tramvaje, která zastavila kousek od stanice Karlovo náměstí, podle ní bylo velmi dobře vidět na celou skupinku asi deseti lidí, kteří drželi transparent ´Zelení proti neonacistům´.

"Najednou jeden z policistů vystartoval proti ženě v zeleném tričku, strhl ji směrem k domu, potom na zem a tloukl ji," popsala Hana Marvanová. Samotné bití Kateřiny Jacques z tramvaje vidět nebylo, protože kolem stáli policisté.

"Zakrývali výhled. Na mě to dělalo dojem, jako že mu u toho asistují. Nedělalo to na mě dojem, že jde o úlet jednoho policisty," tvrdí exposlankyně.

Její výpověď inspektoři ministerstva vnitra zanesli do protokolu. Podle Marvanové to vypadá, že se celá událost vážně šetří. "Ptali se mě na všechny podrobnosti," řekla iDNES.

Policejní akci na prvního máje v Praze hodnotil v rozhovoru pro iDNES i šéf pražské uniformované policie Zdeněk Bezouška. - více zde

Policista Čermák, který je postaven mimo službu, tvrdí, že jej Kateřina Jacques napadla. - více zde

Ministr vnitra František Bublan slíbil vyšetření zákroku policisty vůči vládní zmocněnkyni pro lidská práva do konce tohoto týdne. - více zde

Rozhovor s Hanou Marvanovou

Co jste vlastně viděla?
Shodou okolností, protože bydlím za rohem, jsem jela tramvají číslo 16. Na Karlově náměstí byl průvod a nedalo se projet, tak zastavila pod křižovatkou Moráň - Karlovo náměstí, zhruba na úrovni té skupinky s transparentem Zelení proti neonacismu. Bylo tam asi tak deset lidí kolem toho transparentu a asi zhruba deset policistů v uniformách v hloučku, žádný kordon. Viděla jsem to já, se mnou určitě řada lidí v tramvaji, protože ta tramvaj byla docela plná, i řidič tramvaje.

Viděla jste zásah policisty Čermáka?
My jsme viděli, že ta skupinka v klidu stojí a nic se neděje. Pak najednou jeden z těch policistů vystartoval proti nějaké ženě, která stála u toho transparentu v zeleném tričku, což byla Kateřina Jacques, jak jsem se následně dozvěděla. Strhl ji násilím směrem k domu a potom na zem a tloukl ji. To tlučení na zemi už moc vidět nebylo, protože kolem něj stáli ostatní policisté a zakrývali výhled. Na mě to dělalo dojem, jako že mu u toho asistují.

Snažil se někdo napadené ženě pomoci?
Ano, pak tam jakoby chtěl přispěchat na pomoc nějaký mladík, co tam byl mezi těmi lidmi s transparentem. Nějací dva policisté jej odhodili na zeď domu a zabránili mu v tom a čelem ke zdi ho tam drželi, jako by byl ozbrojený.

Viděla jste, že by Kateřina Jacques policistu provokoval?
Já jsem neviděla, že by ta žena jakýmkoliv způsobem k tomu zavdala příčinu. Dokonce jsem byla tak šokovaná, že jsem se otočila na nějaké lidi v tramvaji a říkala jsem jim spontánně: Oni mlátí holku! Vždyť nic neudělala! Nebyl vidět žádný pohyb, ani nic, čím by kdokoliv z té skupinky, ani ta žena zavdal příčinu k zásahu. Nebyl vůbec žádný kontakt. Nevím, jestli slovní, do tramvaje nebylo slyšet.

Jak daleko od střetu byl průvod neonacistů?
To, co policie uvádí, že hrozil střet s průvodem neonacistů to je úplný nesmysl, protože oni už tam na tom místě vůbec nebyli. Z toho místa, kde jsme byli my, ten průvod nebylo vůbec vidět. Ten byl za rohem několik desítek metrů, já bych to odhadovala na 50 metrů. Já si to vykládám, že to je jen nějaké dodatečné vymýšlení, proč ten zákrok byl nutný. Ten kdo byl na místě, nemůže potvrdit, že by cokoliv takového hrozilo.

Jaký dojem na vás zásah policisty udělal?
Z mého pohledu byl naprosto neodůvodněný. Byl nepřiměřený. Připadal mi jako zákrok na CzechTeku, když jsem viděla záběry v televizi, když tam nějakého demonstranta bezdůvodně začali mlátit. Hlavně to na mě dělalo dojem, že ti ostatní policisté tomu v klidu přihlížejí a asistují a když ten jeden mladík jí chtěl přispěchat na pomoc, tak mu v tom ještě zabránili. Na mě to nedělalo dojem úletu jednoho policisty.
Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Hamáček žádá širší vedení ČSSD o důvěru po propadu strany ve volbách

Lídři ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s prezidentem...

Širší vedení ČSSD na jednání v Hradci Králové hodnotí příčiny propadu v senátních a komunálních volbách. Předseda Jan...Najdete na iDNES.cz