Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Marvanová: Sami bychom byli jen nevýznamnou silou

  0:01aktualizováno  0:01
Proč jdete do voleb? Před čtyřmi lety jste přece z politiky odešla. Šéfka Unie svobody Hana Marvanová odpovídá: "Jsem člověk, který se nevzdává, a jsem připravena usilovat o něco třeba desetiletí. Spousta věcí se mi nelíbí a chci je změnit. Poté, co jsem odešla z parlamentu, jsem do toho nahlédla ještě mnohem lépe jako advokátka. V zákonech a ve společnosti by se toho mělo hodně změnit. A politika je podle mne sféra, kde se to dá změnit. Proto jdu znovu do toho. Usiluji o kapitalismus s pravidly, ne o kapitalismus bez pravidel."

Má to pro vás smysl i za cenu velkých kompromisů, které musíte dělat už teď v Koalici?

Kompromisy jsou v politice nutné dnes a denně. Člověk si musí stále hlídat, kam až může zajít. Jako individuální politik však neprosadíte vůbec nic. Už vstup do politické strany je kompromis. Prosadíte třeba jen sedmdesát procent svých návrhů. 

K jakému kompromisu ve vládě jste ochotna?

Kompromis nemůže být v tom, když před volbami říkáte A a po volbách B. Když před volbami říkáme, že se mají snížit daně a po volbách bychom souhlasili se zvyšováním. Tak to samozřejmě není kompromis, to je obrat o 180 stupňů.

ČSSD má ve svém programu zvýšení daní. Mohli byste vládnout společně?

Chtějí zvýšit přímé daně a snížit nepřímé. Kdyby na tom trvali, tak to si neumím ten kompromis představit. To by zhoršilo situaci podnikatelů. To jsme však vytrhli jednotlivost, je tam spousta jiných věcí.

Cyril Svoboda říká jednoznačně: Chceme vládnout s ČSSD. Jaká je vaše preference? ČSSD, nebo ODS?

Nevybrala bych si ani jednu z opozičněsmluvních stran, a to z jednoho prostého důvodu. Jim kladu za vinu věci, které kritizujeme. Obě strany jsou za to odpovědné, za korupci, za to, že se neinvestovalo do vzdělání, za rostoucí zadlužení, za to, že se nezahájila důchodová reforma. Jsou odpovědné za to, že si ministři mohou dělat téměř cokoli.

A když si budete muset vybrat mezi ODS a ČSSD?

Rozhodně výhrady jsou zhruba stejné síly. Ale budu respektovat výsledky voleb, a proto jsme připraveni na spolupráci s demokratickou stranou. V tomto směru neupřednostňuji ani ODS, ani ČSSD. Vždy jsem však upřednostňovala vládu s pravicovým nebo středopravicovým programem, která by kopírovala naše priority.

ODS nabízí pravicový program, ale ona ho nedělala, neprivatizovala, nesnižovala daně. ČSSD nabízí levicový program, ale privatizovala banky a za její vlády se o něco snížily daně.

Pro voliče není Koalice zcela čitelná. Z některých pasáží vašeho programu jsou cítit rozpory. Zavedete školné? Skoncujete s regulací nájemného? To jsou věci, kde se s lidovci neshodujete.

Chceme uvolnit nájemné, ale zároveň bude přijat systém skutečně adresných příspěvků na bydlení. Ten bude vycházet z toho, jaké skutečné příjmy má rodina, a ne z nějakých průměrných čísel za celou zemi. Vždycky se musíme snažit, aby rodina se středními a nižšími příjmy neplatila za bydlení víc, než je únosné. To je u nákladů za bydlení třicet procent příjmu a patnáct procent připadá na čisté nájemné.

A co školné?

Pokud jde o školné, neshodli jsme se na tom, jak má vypadat. Takže to školné v programu není. Ale dohoda o podobě školného není ani v Unii svobody.

S jakým výsledkem voleb budete spokojena?

Chtěla bych, aby Koalice uspěla maximálně. Buď abychom vyhráli volby, nebo abychom uspěli tak, že se nám podaří zabránit pokračování systému, který tu existuje. Denně přesvědčuji každého voliče, ať jsem kdekoli. Musíme získat hlasy těch dosud nerozhodnutých, těch je dost. A Koalice má šanci získat jich maximum.

U lídrů ostatních parlamentních stran je jasné, že chtějí stát v čele příští vlády. Chcete i vy stát v čele vlády?

Tím, co bych chtěla po volbách, se nezabývám. V Koalici jsme se dohodli takto: v případě, že vyhrajeme volby, tak bude jeden z našich čelných představitelů tím, kdo bude nominován jako premiér.

Kdo to má být?

To nechceme říkat předem. Jsme na tom dohodnuti, jak to bude. Není vkusné si funkce rozdělovat před volbami. Koalici je jasné, kdo přichází v úvahu na jaké funkce. O to se vůbec nepřeme. Říkat dva měsíce dopředu, jak si rozdělíme funkce, to by určitě v lidech vyvolalo dojem, že nám nejde o program a o to, co pro ně uděláme, ale o funkce.

Připouštíte si, že jako koalice dvou stran bez jednoho lídra jste oproti ostatním v nevýhodě?

To, že jsme koalicí, má jisté výhody. Je to větší síla než jedna strana, větší silou můžeme prosadit to, na čem se dohodneme. Má to však i své nevýhody. Jednou z nich je to, na co se ptáte.

Můžete voličům slíbit, že se Koalice po volbách nerozpadne?

Můžu garantovat voličům, že Koalice se nerozpadne. Že slib, který jsem podepsala, dodržím.

Před časem jste podepsali slib, že vydrží Čtyřkoalice, rozpadla se. Věříte, že se to Koalici po volbách nestane?

Věřím tomu. Spojenými silami jsme schopni prosadit velkou část našeho programu. Rozděleně se nám to nepodaří. Byli bychom bezvýznamnou silou v parlamentu. Slibuji, že společně s lidovci budeme čtyři roky ve sněmovně prosazovat program Koalice na jedné straně barikády - ať už ve vládě, nebo v opozici.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz