Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nebyl důvod ponechat vazbu, zastal se anarchisty Ignačáka Ústavní soud

  15:43aktualizováno  16:30
Ústavní soud se zastal anarchisty Martina Ignačáka stíhaného pro přípravu teroristického útoku na vlak. Vrchní soud podle něj chyboval, když muže ponechal ve vazbě, kde strávil už rok a čtyři měsíce. Vytkl mu i to, že neřešil variantu, že se mohl stát obětí policejní provokace.

Soud se skupinou anarchistů viněných z přípravy útoku na vlak začal Městský soud v Praze řešit na začátku srpna. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Martin Ignačák je jedním z pěti obžalovaných z údajné přípravy teroristického útoku na nákladní vlak převážející vojenský materiál, k němuž skupina podle obžaloby chtěla použít zápalné lahve. Molotovovy koktejly měl spolu s dalšími vyrobit i za účelem obrany squatu Cibulka proti policistům, píše se ve spise.

Do budovy Ústavního soudu jej ve středu odpoledne přivezla z pražské vazební věznice Pankrác vězeňská služba. V místnosti mu také na pokyn soudce sundala pouta z rukou i nohou, i když si to ostraha původně nepřála. „Považuji tuto žádost za zbytečnou,“ reagoval předseda senátu David Uhlíř.

Fotogalerie

Vrchní soud muži vazbu prodloužil letos v květnu, přestože jej z ní nedlouho předtím i díky zárukám sourozenců, kteří slíbili, že jej ubytují a zaměstnají, Městský soud v Praze propustil. V návaznosti na stanovisko nadřízené instance městský soud vazbu ještě znovu prodloužil v srpnu (více zde).

Podle nálezu Ústavního soudu (ÚS) však Vrchní soud své rozhodnutí založil pouze na tom, že muži hrozí vysoký trest a na výpovědi policejního agenta, že se mu Ignačák v minulosti zmínil o tom, že by uprchl do ciziny, pokud by mu vysoký trest hrozil. Jeho rozhodnutí proto zrušil a vrátil k novému projednání.

Vrchní soud by měl napodruhé rozhodnout o mužově propuštění. „Bude potřeba, aby se pečlivě zabýval argumentací Ústavního soudu a hlavně samotného stěžovatele,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Poukázala tím na skutečnost, že se soudy rozhodující o vazbě nezabývaly Ignačákovou námitkou, že čin nespáchal a je pouze obětí policejní provokace. Třem z pěti obviněných hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

„Otázka, zda nedošlo k nedovolené policejní provokaci, bude předmětem zkoumání v hlavním líčení a nelze očekávat, že o ní komplexně a jednoznačně rozhodne vazební soud. Přesto se i on touto otázkou musí zabývat, pokud se rozhodne vazbu uvalit,“ upozornila soudkyně s tím, že žádost o okamžité propuštění ÚS vyhovět nemohl, protože k tomu nemá kompetence.

„Nemá mnoho možností se dlouho skrývat“

Zdůraznila také, že člověk může být odsouzen za přípravu teroristického útoku jen tehdy, pokud se skutečně prokáže, že by se čin stal i bez účasti policejního agenta. „Ten nesmí provokovat trestnou činnost ani k ní vyzývat,“ podotkla.

Ústavní soud také znovu upozornil, že postupem času se pohled na to, jak dobře soud musí prodloužení útěkové vazby odůvodnit, zpřísňuje. „Okolnosti pracovního i rodinného života a v podstatě absence trestní minulosti v tomto případě naznačují, že dotyčný nemá příliš mnoho důvodů ani možností se dlouhodobě skrývat nebo uprchnout,“ doplnila.

Mezi faktory svědčící proti útěkové vazbě jmenovala i to, že neumí žádný cizí jazyk a policie nezjistila dostatečné finanční krytí pro život v cizině.

Ignačák i jeho advokát se k případu odmítli vyjádřit. „Jsem vázán povinností mlčenlivosti, které jsem klientem nebyl zbaven, proto se k věci nemohu v této chvíli žádným způsobem vyjadřovat,“ sdělil novinářům advokát obviněného Ondrej Štefánik.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz