Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Marťanskou kampaň ODS rozčísl výrok nacistů. Večer ho strana odstranila

  17:23aktualizováno  21:10
Občanští demokraté představili další část předvolební kampaně. Na webu nabízejí Jiřímu Paroubkovi místo letní jachty "neolétanou raketu půjčenou od východních přátel", která ho dopraví na Mars. Internetový projekt ODS obsahoval několik hodin i parafrázi nacistického výroku o Češích jako smějících se bestiích. Strana ho večer ze stránek nechala odstranit.

Občanští demokraté pořádají na webu sbírku pro Jiřího Paroubka. Chtějí ho odstěhovat na Mars | foto: www.paroubeknamars.cz

"Již na začátku jsme říkali, že se v kampani pokusíme oslovit voliče nadsázkou a vtipem," řekl šéf volebního štábu Ivan Langer. Právě taková má být část kampaně nazvaná Paroubek na Mars. Tato část kampaně se odehrává na stránce, kde zájemci mohou přispívat do virtuální sbírky, jejímž cílem je dopravit Jiřího Paroubka na Mars. ODS však neshání peníze, ale názory. 

Výrok z okupační éry

Na občanskodemokratických předvolebních stránkách byla několik hodin i věta, která parafrázuje nacistický výrok o Češích: "... budeme aspoň trochu hrdí, že jsme nemlčící Češi chechtající se bestie."

Stránky Paroubek na Mars

CHYBÍ úroveň i KONTEXT

Podle politologa z fakulty sociálních věd ukazuje použití výroku o chechtajících se bestiích na nepříliš velkou vynalézavost. "Mají s tím problém a nejsou sami," domnívá se. "Je vidět, jak klesají historické znalosti. Úroveň je daleko nižší než v 90. letech. Přijde jim to vtipné, nemají historický kontext," nešetří kritikou politolog. "Hodně to o nich vypovídá, ale asi ne to, co by sami chtěli," uzavřel Mlejnek.
"Je to zprofanovaný výrok z nacistické éry," řekl iDNES.cz historik z Akademie věd Stanislav Kokoška. "U jiné strany by se člověk podivoval, ale u nich ne, je to již poněkolikáté," poznamenal. Podle historika je používání podobných výroků otázkou vkusu.

Mirek Topolánek použil již dřív henleinovský obrat Přijde den (Es kommt der Tag). Při debatě s podnikateli zase záměr nahradit státní úředníky kompetentnějšími lidmi přirovnal k noci dlouhých nožů.

Výrokem z nacistické éry se ale může "pyšnit" i David Rath (ČSSD). V rozhovoru pro Lidové noviny se pochvalně vyjádřil o tom, jak vůdce nacistického Německa Adolf Hitler řešil ekonomické problémy.

Mluvčí ODS: Výrok odstraníme

Mluvčí ODS Martin Kupka zareagoval na dnešní informaci o přítomnosti výroku na stránkách překvapeně. "Kde je ten výrok? Nevím, jestli se web nestal terčem útoku, není to web, který bychom dělali my," řekl iDNES.cz odpoledne s tím, že jeho podobu vytvářela externí firma, kterou vyzval, aby výrok okamžitě odstranila. Strana po firmě zároveň požadovala omluvu. "Pokud by to byl zásah zvnějšku, stránky bychom z webu stáhli."

Kontroverzní věta z webových stránek zmizela kolem 21. hodiny. "Zároveň se nám firma omluvila," informoval Kupka.

Mluvčí vyloučil, že by strana takový výrok chtěla na stránkách mít. "Chceme, aby kampaň byla mírumilovná, braná s nadsázkou, nechceme, aby ji to negativně ovlivnilo," doplnil. "Není to záležitost, kterou by ODS zamýšlela. Jsme rozhořčeni tím, že se tam tenhle výrok bez našeho vědomí objevil," uzavřel. 

Hra procvičí váš ukazovák

Na webu je i hra, v níž kolem Marsu létají na pozemek vyměřovací kolíky a zelené zamračené figurky s tykadly. Čím víc jich hráč zasáhne, tím víc metrů čtverečních se Jiřímu Paroubkovi přičte. Podle ODS je planeta vybavena tím nejnutnějším, co by předseda sociálních demokratů mohl potřebovat.

Recenzenti počítačových her by ale nový počin z dílny ODS příliš kladně nehodnotili. Velmi dobrého skóre se dá dosáhnout zacílením na patu jednoho ze sloupků, které na Marsu stojí, a následnou zběsilou střelbou bez pohybu kurzoru myši, čímž se "hra" stává spíše testem pohyblivosti ukazováčku a výdrže tlačítka myši.

Součástí kampaně je stránka na Facebooku nebo klip režiséra Filipa Renče, který diváci v některých kinech uvidí poprvé ve čtvrtek.

Největší konkurent občanských demokratů nasadil do kampaně jiné lákadlo, vsadil na originální dopravní prostředky. Nejen americký truck, ale i pivní automobil má přitáhnout pozornost voličů. Sociální demokraté chtějí lidi na svých mítincích pohostit a nabídnout po klobásách něco na zapití. - čtěte ČSSD nasadí do kampaně pivní automobil, čepovat bude budvar

Kampaň ODS ale sociální demokracie hodnotí pozitivně, s notnou dávkou ironie. "Poslední počin Ivana Langera, kdy nakupuje pro Jiřího Paroubka půdu na Marsu, vítáme. Vzhledem k míře korupce Topolánkovy vlády totiž předpokládáme, že je již Mars skoupen jejími bývalými členy v čele s Ivanem 'Íčkem' Langerem samotným," napsal médiím šéf sekce PR a marketingu ČSSD Petr Dimun.

"Je také příznačné, že klipy ODS točil Filip Renč, který vyhrával za Topolánkovy vlády jednu státní zakázku za druhou," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz