Maršál osvoboditel, ale i okupant - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maršál osvoboditel, ale i okupant

  12:37
"Buď Karpaty přejdeme, anebo na nich padneme." Žádná jiná věta necharakterizuje Ivana Stěpanoviče Koněva lépe. V roce 1970 dostal Zlatou hvězdu hrdiny ČSSR, za zásluhy při osvobození. Nikdo však neřekl, o které osvobození šlo - zda o to z roku 1945, či o "osvobození" ze srpna 1968.

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Rozporuplnější vojevůdce v porážce hitlerovského Německa snad neexistuje. Ze sezonního dřevaře se vypracoval na vítězného maršála Sovětského svazu, aniž v druhé světové válce jedinkrát vystřelil z pušky.

Koněv byl mezi sovětskými maršály kuriózní i tím, že neprožil ani jediný den ve frontových zákopech první světové války. I v občanské válce, jež následovala, se věnoval kariéře politruka a zejména čistkám v Rudé armádě.

Historik Jiří Fidler v jednom z mála životopisů, které o Koněvovi v posledních letech vyšly, soudí, že chybějící zkušenost ze smrtícího prostředí zákopů přivedla Koněva k naprosté necitelnosti k utrpení a ztrátám podřízených vojáků.

I podle dalšího badatele Zdeňka Vališe maršál vynikal nezřízenými ambicemi, ale i bezohledností. "Měl o pětinu vyšší ztráty než Žukov, o třetinu vyšší než Rokossovský a o celou polovinu než Malinovský," srovnává Vališ. Pod Koněvovým velením padlo asi 700 tisíc vojáků a dalších bezmála 300 tisíc bylo zajato. Většina se nevrátila.
 
Československo nadvakrát

Nejprve Koněvova vojska osvobozovala v roce 1944 Československo z východu, aby pomohla Slovenskému národnímu povstání. Po dobytí Dukelského průsmyku pokračovala v útoku na Berlín již polskými nížinami. O rok později Koněv přispěchal s 1. ukrajinským frontem od Berlína -tentokrát na pomoc Pražskému povstání.
 
V obou případech hrál maršál vabank: úspěch znamenal slávu a hlavně přízeň sovětského diktátora Stalina. Při bojích o Dukelský průsmyk přitom Koněv riskoval "jen" moře krve vlastních lidí. Za jediný měsíc padlo na Dukle na 60 tisíc sovětských vojáků a 2389 Čechoslováků. Wehrmacht ztratil 11 tisíc mužů.
 
Účastník bojů na Dukle, již zesnulý generálplukovník Miroslav Šmoldas, před časem řekl, že operace v horách, jako byla ta na Dukle, vyžaduje alespoň třicetidenní přípravu kvůli průzkumu, speciálnímu výcviku i vytvoření zásob munice, techniky i proviantu.

"Maršál Koněv žádal alespoň deset dnů, Stalin mu dal jen pět. Je to stejné, jako když dáte krejčímu místo dvou dnů jen dvě hodiny. Nějak to sako spíchne, bude však podle toho vypadat. Zrovna tak maršál Koněv karpatsko-dukelskou operaci doslova spíchl a ona na to také vypadala a podle toho i dopadla."

Život v datech


* Ivan Stěpanovič Koněv se narodil 28. prosince 1897 v rolnické rodině; vychodil základní školu; v šestnácti odešel z domova a živil se jako dělník

* v osmnácti byl odveden do carské armády; po vypuknutí bolševické revoluce vstoupil do bolševické strany

* v roce 1925 navštěvoval zdokonalovací kurz velitelského sboru, poté vystudoval vojenskou akademii

* Jako velitel 19. armády se po napadení SSSR neúspěšně snažil odrazit německý vpád; za průlom wehrmachtu u Vjazmy mu hrozila poprava

* v říjnu 1941 se stal velitelem frontu a zúčastnil se zimní protiněmecké ofenzivy u Moskvy

* v roce 1944 velel 1. ukrajinskému frontu, s nímž dosáhl Berlína; po jeho dobytí přijel 9. května 1945 do Prahy (Američané zastavili kvůli dohodám svůj postup v západních Čechách)

* po válce byl šéfem sovětských pozemních vojsk; v roce 1950 ho Stalin sesadil; do funkcí se vrátil až po jeho smrti - roku 1955 se stal velitelem Varšavské smlouvy, později stál v čele vojsk, která potlačila maďarské povstání v roce 1956

* roku 1961 velel sovětským vojskům v Německu, odtud se vrátil o rok později domů; 21. května 1973 zemřel v Moskvě, pohřben je u kremelské zdi

Český veterán byl svědkem, jak Koněv vydal rozkaz. Poté prý chvíli mlčel a pak praštil tužkou o mapu. "To bude ale pěkný bordel!" zaklel. Šmoldas vzpomínal, jak velitelé museli popáté dobývat jednu z hor, a přitom se nic neměnilo: "Pokud vás po neúspěchu neposílí dělostřelectvo ani pěchota a vy nezměníte ani manévr, tak to nemá naději na úspěch, pak je to stupidnost a ztráty na životech jsou obrovské."
 
S nevelkými oběťmi dorazil Koněv naopak do Prahy. Tentokrát předvedl fantastický výkon, když se mu podařilo bleskově proniknout do hlubokého týlu ještě neporaženého wehrmachtu a časně ráno 9. května 1945 se objevit v Praze.
 
Den předtím však povstalecké vedení uzavřelo s německým velením dohodu, jež byla faktickou německou kapitulací. Němci složili zbraně a zahájili odchod do amerického zajetí v západních Čechách. Česko-německá dohoda o zastavení bojů podle historika Fidlera zlehčovala význam sovětské operace, a proto musela být později zapomenuta a její čeští signatáři byli perzekvováni.
 
Na piedestal osvobození Prahy vystoupil jediný člověk, maršál osvoboditel Ivan Stěpanovič Koněv. Za osvobození Prahy se nad Moskvou rozléhaly slavnostní dělostřelecké salvy spojené s oslavami konce války. A Koněv dostal již druhou Zlatou hvězdu hrdiny SSSR a vytoužený Řád vítězství.
 
Zkušenosti z čistek
Až po roce 1989 vyšlo najevo, že už v květnu 1945 odvlekla sovětská tajná služba z Prahy a jejího okolí s tichým souhlasem Koněva tisíc československých občanů ruské národnosti, kteří odešli do exilu po bolševickém převratu v roce 1917.

Mezi nimi i Sergeje Vojcechovského, jednoho z nejschopnějších a nejtalentovanějších československých generálů. Na seznamu nejhledanějších osob sovětské tajné služby se ocitl proto, že ještě jako carský důstojník tvrdě potíral jednotky bolševiků. Vojcechovský zahynul na Sibiři v roce 1951. Celkem bylo z Československa do gulagů odvlečeno 10 tisíc lidí. Na velmi opatrné protesty československých úřadů Koněv nereagoval.
 
Nedůvěřivého diktátora Stalina si Koněv podle historika Vališe získával mimořádnou osobní oddaností. Přesto ho chtěl Stalin po napadení Sovětského svazu, kdy maršál neúspěšně velel Západnímu frontu, zlikvidovat. Upustil od toho až na přímluvu maršála Georgie Žukova. V jeho pozůstalosti se nalezl úryvek z pamětí, který z knihy vyškrtla cenzura. "Je třeba říci, že až do bitvy u Kurska Koněv velel vojskům špatně, a byl proto několikrát zbaven velení frontu."
 
Osobní Koněvova oddanost Stalinovi se projevovala i tím, že v průběhu bojů telefonoval diktátorovi a většinu zásluh připisoval sobě. Po Stalinově smrti se navíc ukázalo, že Koněv diktátorovi donášel na jiné vlivné velitele Rudé armády, na které pro jejich válečné úspěchy žárlil. Udání začal psát již v roce 1937 a týkala se i maršálů Žukova či Vasilevského.
 
Žukov ovšem nakonec Koněvovi odpustil, ačkoliv Koněv přispěl dvakrát k jeho odvolání. "Maršál navštívil Žukova někdy v roce 1970 a byl velmi upřímný," líčí ruský novinář Vasilij Peskov. "Žukov však mávl rukou a řekl, aby zapomněl na to, co se stalo po válce, protože to bylo nepodstatné ve srovnání s tím, čeho oba dosáhli v porážce nacismu."
 
Když Nikita Chruščov začal po smrti diktátora vytahovat Stalinovy zločiny, Koněv na něj zaútočil. Bál se, že Chruščovova kritika smete i jeho. Chruščov však Koněvovi ukázal balík dopisů, které maršál psal o ostatních, a tím ho umlčel.
 
Osud maršála Koněva je zajímavý i tím, že jej sovětští vůdci povolávali vždy, když měli nějakou špinavou práci. Bylo tomu tak v roce 1956, když utopil v krvi maďarské povstání. V roce 1961 byla pod ochranou Koněvových vojsk postavena berlínská zeď. A maršál maskoval svou autoritou i přípravy na okupaci Československa o sedm let později. Blahopřál sice Ludvíku Svobodovi ke zvolení prezidentem, ale současně měl v delegaci desítky rozvědčíků, kteří mapovali terén pro intervenci.
 
Do Prahy si však o dva roky později Koněv pro titul hrdiny ČSSR nepřijel. "Možná šlo o šok z okupace Československa. Rozčarování z intervence přiznávali i další penzionovaní maršálové a generálové," říká Fidler.

NELÍTOSTNÝ VELITEL. Ivan Stěpanovič Koněv za celou válku ani jedinkrát nevystřelil, asi proto byl naprosto necitelný k utrpení a ztrátám podřízených vojáků.

Autoři:
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Šéfe, dnes už končím. Kde je rozumná hranice mezi prací a „flákáním se“

Premium

Rozdíl mezi generacemi je propastný, tedy alespoň pokud jde o pracovní úsilí a třeba ochotu zůstat v práci v případě potřeby déle. To pro mladé lidi není jejich šálek kávy, ti slyší hlavně na...

30. března 2025

Získá Ukrajina jadernou pumu? Landovský nejen o tom, zda Francie ubrání Evropu

Premium

Bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský varuje před dopady možných zisků Moskvy na Ukrajině na světový řád. Podle něj nejsou namístě debaty o jaderném odstrašení Evropy bez účasti USA a NATO.

30. března 2025

Levné zboží láká překupníky. Zájem o Lidl Outlet neochabl

Po více než deseti týdnech od otevření prvního outletu Lidl se redakce iDNES.cz znovu vydala zmapovat situaci v prodejně a jejím okolí. Zájem zákazníků neochabuje, ale dlouhé fronty už jsou spíše...

30. března 2025

Fascinující příběh ikonické stokoruny. Stala se čtvrtou nejhezčí bankovkou světa

Premium

Žena drží snop obilí, vedle stojí fešný dělník, oba hledí do dálky. Na druhé straně jsou precizně vyobrazeny Hradčany. Střední a starší ročníky pamatují, že? Ano, zelená stokoruna, nejdéle platící...

30. března 2025

Dva kuchaři vyfotili UFO nad Skotskem, pak zmizeli. Armáda záhadu tutlá dodnes

Je to zřejmě nejlepší fotografie UFO, jaká byla kdy pořízena. V roce 1990 dva kuchaři na výletě po Skotské vysočině zachytili podivný levitující objekt, kolem kterého kroužila stíhačka. Případ má...

30. března 2025

Novinka u skupin na hlídání dětí. Stát přispěje i sousedům, ale zpřísní podmínky

Premium

Sedm miliard korun si mohou rozdělit provozovatelé dětských skupin. Stát přispěje na skupiny, zřizované soukromníky i obcemi. Od května však počítá i s novou formou hlídání, takzvanými sousedskými...

30. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Už si uvědomuji, jak je věk neúprosný. Musím cvičit, říká Monika Absolonová

Po letech se dočkala nového alba, který nazvala Láska. Zpěvačka Monika Absolonová (48) si tím splnila jeden z svých snů. V rozhovoru pro iDNES.cz se rozpovídala nejen o práci a své rodině.

30. března 2025

Velké opakování z českého jazyka na 30 minut. Teď se ukáže dosavadní píle

Premium

Z českého jazyka už jste si v předchozích 11 testech procvičili všechny jevy, které se mohou u přijímaček objevit. Dnes je tu druhý velký shrnující test, který je zároveň z českého jazyka v sérii...

30. března 2025

Syrský prezident Ahmad Šara jmenoval členy přechodné vlády, mezi nimi je i žena

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šara v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády. Mezi nimi je i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu prezidenta Bašára Asada. Vytvoření...

29. března 2025  22:20,  aktualizováno  23:17

V norském Trondheimu pobodal muž tři lidi, sám skončil v nemocnici

V sobotu muž pobodal v norském Trondheimu tři lidi. Jednu z obětí museli zdravotníci na místě činu resuscitovat. Policie útočníka zadržela, uvedli zahraniční média s tím, že byl také zraněn.

29. března 2025  20:19

Vyhlazovací ranč hrůzy zažehl v Mexiku protesty, v zemi mizí desítky lidí denně

Nález „ranče hrůzy“ u mexického Teuchitlánu, kde aktivisté objevili lidské kosti a pece určené ke spalování těl, vyvolal v zemi zděšení a demonstrace. Lidé požadují důkladné prošetření případu, jenž...

29. března 2025  20:01

Školy nemohou najít ředitele. Zájemce odrazují papírování i možné spory s učiteli

Premium

Zájemců o místa ředitelů základních, mateřských i středních škol je málo, vyplývá z čerstvých dat České školní inspekce. Ta napočítala od září 2023 do konce loňského roku celkem 1 611 konkurzů....

29. března 2025