Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mars bude v srpnu nejblíž Zemi

  11:14aktualizováno  11:14
Planeta Mars se 27. srpna přesně v poledne středoevropského letního času přiblíží k Zemi na necelých 56 milionů kilometrů. Bude to nejtěsnější vzdálenost mezi oběma planetami od počátku letopočtu, říká astronom pražské Štefánikovy hvězdárny Pavel Suchan.

Znamená to, že na noční obloze bude Marsův rudý kotouč větší než obvykle.

Nevýhodou ale podle Suchana je, že se bude Mars "toulat" nízko nad jižním obzorem. Kdo ho bude chtít pozorovat, musí proto vyhledat kopec s dobrým výhledem k jihu, nebo si na srpen naplánovat dovolenou někam na jižní polokouli, kde bude výš na obloze.

Mars bude v době největšího přiblížení k Zemi nejjasnějším světlem na nočním nebi. V tu chvíli totiž nebude vycházet Měsíc ani Venuše.
 
Doba, kdy je Mars v opozici ke Slunci, což znamená, že se nachází na opačné straně Země než Slunce, se opakuje každé dva roky. Liší se ale vzdáleností. Naposled bylo možné Mars nad jižním obzorem vidět v červnu 2001.

Za dva roky ho uvidíme opět, ale to bude jeho vzdálenost od Země o čtvrtinu delší než letos, uvedl Suchan.
 
Život na Marsu zatím nebyl dokázán
Mars obíhá jako čtvrtá planeta v pořadí kolem Slunce. Kvůli červené barvě, připomínající oheň a krev, dostal pojmenování podle římského boha války. Od roku 1877, kdy na něm astronomové objevili cosi, co působí jako zavlažovací kanály, bývá spojován s mimozemšťany - "marťany".

Sondy Viking 1 a 2, na něm však žádnou formu života nepotvrdily.  Na jeho povrchu je kamenitá poušť pokrytá načervenalým pískem a prachem s vysokým obsahem železa a obrovské sopky. Největší je vysoká 24 kilometrů a 550 kilometrů široká.

Mars charakterizuje systém kaňonů a vyschlá řečiště. Svědčí to o tom, že byl dříve teplejší, vlhčí a že na jeho povrchu byla voda. Bílé čepičky na pólech jsou z ledu a zmrzlého kysličníku uhličitého. Jejich průměr se mění podle roční doby.

Atmosféru má Mars řídkou, ale rozsáhlou. Občas se na něm vyskytují obrovské celoplanetární bouře, které ho zahalí do zvířeného prachu. Rychlost větru dosahuje 450 kilometrů za hodinu.

Kolem Marsu obíhají dva měsíce, Phobos (Strach) a Deimos (Hrůza). Byly to pravděpodobně dříve planetky, které zachytil gravitací. Mají nepravidelný tvar a jejich přibližný průměr je 23 a 16 kilometrů. Jejich povrch je poset krátery.

Mars obíhá kolem Slunce ve vzdálenosti 227,9 milionu kilometrů. Má jen desetinu hmotnosti Země. Kolem své osy se otáčí jen o trochu déle než Země. Na jeho povrchu je teplota od 140 stupňů mrazu po 20 stupňů tepla.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz