Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ideály jsem neztratila, říká europoslankyně Pirátů. Kvůli práci už i bourala

  16:37
Brusel (od zpravodaje iDNES.cz) - Bývalá brněnská zastupitelka Markéta Gregorová působí stejně jako další dva zástupci Pirátské strany v Evropském parlamentu nově. V šestadvaceti letech je nejmladší českou europoslankyní. V rozhovoru mluví nejen o dosavadní práci ve funkci, plnění předvolebních slibů, ale i náročném skloubení povinností v cizině a doma.
Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová

Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová | foto: archiv Markéty Gregorové

Nejmladší europoslankyní z Česka jste se mohla stát už před pěti lety, kdy jste se o pozici ucházela poprvé…
To ano, ale tehdy jsem to neplánovala, ani nepočítala s tím, že bych uspěla. Věděli jsme, že jsme těsně na hranici pěti procent, tedy bychom měli šanci maximálně na jedno místo. Takže třetí pozice na kandidátce byla „bezpečná“.

Chtěl bych na to právě navázat, když už teď máte vhled do zdejšího fungování. V jednadvaceti byste si tedy netroufla? Byl „odklad“ prospěšný?
Myslím, že bych to zvládla i tak. Ale třeba bych přinesla zase jiná témata, jiný pohled. Když to tak řeknu, nestěžuji si, že tady jsem až teď, ale zároveň si nemyslím, že by se mladí lidé měli odrazovat od vstupu do politiky.

Pět let byla jižní Morava bez europoslance, teď bude mít rovnou dva

Současné nejmladší europoslankyni (tou je Dánka Kira Marie Peterová-Hansenová z frakce Zelení/Evropská svobodná aliance, pozn. red.) je 21 a podle mě odvádí dobrou práci. Záleží tak spíš na tom, jestli se člověk sám cítí připraven na službu veřejnosti, se kterou se pojí kritika, občas i nenávistné ohlasy či jiná zpětná vazba. Takže je otázka, zda bych zvládla v jednadvaceti ten psychický nápor. Ale pokud na to člověk má mozek, je to pracovně možné klidně od osmnácti.

Na pozici europoslankyně jste od července, co jste za tu dobu stihla?
Dokud v novém složení dosud nefungovala Evropská komise, na stůl zatím nechodila žádná nová legislativa. Primárně jsem se soustředila na ukotvení své pozice v rámci frakce, protože moje témata jsou celkem oblíbená. Musela jsem si je, jak se říká vydupat a jasně vymezit, že budou moje, jakmile ta legislativa přijde.

Která témata jsou tedy ta „vaše“?
Konkrétně bych zmínila vše spadající pod název Budoucnost války, tedy autonomní zbraňové systémy, umělá inteligence, ale i hybridní hrozby či kyberhrozby. Patří sem i dezinformace, které se v současnosti hodně probírají. Účastním se mnoha konferencí, při nichž se v tomto ohledu vzděláváme navzájem. Určitě to bude velké téma i do budoucna, takže se na něj teď připravuji asi nejvíc.

Před volbami jste mezi svými cíli zmínila i světový mír. Ovlivnila nějak dosavadní práce v Europarlamentu vaše postoje?
Světový mír je stále třeba, je nutné tu myšlenku udržovat a zahrnovat do svých činů. Každopádně ohledně postojů se nic nezměnilo, parlament mi ideály nevzal. Zároveň jsem doufala, že je možná trochu silnější, ale o to víc se chci angažovat mimo jeho zdi. Moje pozice mi totiž dává možnost bavit se s lidmi, kteří by se se mnou jinak nebavili, a zjišťovat informace, které bych třeba jinak nezjistila.

Když se pozastavíme nad vašimi jednotlivými prioritami, jaký pokrok je například v otázce zbraňové legislativy?
Momentálně je v parlamentu návrh zákona ohledně takzvaného dvojího využívání zbraní. To velice zjednodušeně znamená, že je lze používat jak pro civilní, tak vojenské účely a nyní probíhá docela citlivá debata ohledně toho, jak je regulovat či využívat. Jedná se o legislativu z minulého období, po jejím dořešení to téma zčásti převezmu já. Takže se do toho snažím zapojovat už teď a být dobře informovaná.

Při hlasování chyběla

Rozhovor vznikl ještě před hlasováním europoslanců, kteří schválili složení nové Evropské komise.

Markéta Gregorová u toho však nebyla, těsně předtím podstoupila akutní operaci slepého střeva. „Zkomplikovalo mi to práci, nemohla jsem jet do Štrasburku rozhodovat o extrémně důležitých věcech, mimo nové Komise například o klimatické nouzi či ruské intervenci v případě Litvy. Kolegové mě museli hodně přesvědčovat, abych nenaskočila do letadla,“ popsala.

Když se oblasti rozdělují, člověk vyjednává s dalšími zájemci. Mně se podařilo dohodnout s kolegyní z Německa, že ona se bude soustředit na export konvenčních zbraní do krizových oblastí, což je u nich velké téma. Budu jí samozřejmě pomáhat, ale můj hlavní zájem je v té budoucnosti, autonomních systémech či umělé inteligenci.

Vaší další prioritou je klimatická neutralita. Jaká je situace tam?
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová slíbila nějaké závazky, ale bude samozřejmě záležet na tom, s jakými lidmi bude operovat. Její sliby jsou jedna věc, nicméně bude záležet jednak na komisařích a jednak se bude muset poprat s protesty některých států.

Takže zde nebudu ani předjímat, ačkoliv je důležité, aby se závazky naplnily, včera bylo pozdě. Já se budu snažit být konstruktivní a všem aktérům pomáhat, i když nejsem v relevantních výborech. Ale tomu by se měli věnovat všichni, i mimo svůj hlavní záběr.

Aktivně se zasazujete o zlepšení informovanosti o Evropské unii, například online na sociálních sítích či videi na YouTube, ale i skrz různé výjezdy za občany. Tato snaha přetrvává?
Rozhodně, když tady mluvím o nějaké veřejné službě, není to jen plácání do vzduchu. Musí to být, ačkoliv je to občas náročné. Když neustále jezdím do České republiky, tam z města do města a pak třeba i kvůli tomu nabourám…

Pirátská kritička brněnské koalice Gregorová má nakročeno do Bruselu

To se vám stalo?
Asi před měsícem, jen lehce. Byla to malá nehoda, ale nákladná. Vyplývalo to ze situace, kdy jsem přijela z Bruselu brzy ráno a potřebovala jsem dopoledne přednášet na jednom gymnáziu. Nestíhala jsem a trochu jsem to hnala, což způsobilo, co to způsobilo. Takže teď už se snažím všechno organizovat trochu lépe, pak sice stihnu méně, ale člověk u toho zase nepřijde k úhoně.

Jezdíte tedy za žáky do škol?
Nejen na střední, ale i vysoké, pokud mají zájem. Teď jsem byla na Ekonomicko-správní fakultě v Brně, kde se mimo jiné učí práce v evropských institucích. Což možná trochu zní jako nošení dříví do lesa, ale je to užitečné. Mají své bubliny a pokud jim řeknete, jak to tady funguje a oni pak díky tomu přijedou na stáž do Parlamentu nebo do Komise, tak pak můžou po návratu říkat, jak to tady funguje doopravdy. Čímž budou tuhle část práce dělat za mě.

Takže mi přijde důležité informovat i vysokoškoláky, kteří už nějaké širší povědomí mají. Byla jsem zatím jen v Jihomoravském kraji na besedách nebo jsem moderovala hospodský kvíz. Plánuji však navštívit všechny kraje, nechci se uzavřít v Brně, i když ho mám nejraději.

Markéta Gregorová

Jak vnímáte současnou situaci doma u Pirátů, v poslední době vyplavala na povrch řada vnitřních problémů?
Vnímám ji jako dost ozdravnou, protože z mého úhlu pohledu už bylo na čase. Když jsme se dostali do Sněmovny, tak jsme se snažili nějak zkonsolidovat. Najali jsme i člověka, který pomáhá firmám se vyvíjet. Bylo nutné se poprat s tím, že početně rosteme, a také nastala centralizace, kdy veškerá placená síla byla v Praze v té Sněmovně.

Tehdy se předsednictvo navolilo z poslanců, což jsem nekvitovala moc s povděkem. Je to dost náročná činnost a podle mě je potřeba to víc namixovat, ať je možné sledovat všechno. Kdyby tam byli poslanci, někdo z regionů, klidně i europoslanec….Ať si každý hlídá, aby jeho oblast nebyla ignorovaná a všichni mají všechno, co potřebují k růstu a fungování.

Pomohla přítomnost člověka zvenčí?
Je hezké, že se snažíme vyvíjet, ale nejsme firma. Vznikli jsme na členské základně a iniciativě, a pokud jsme najali člověka, co běžně pomáhá firmám, tak je jasné, že nám nemohl pomoci úplně dobře. Jsme teď na novém rozcestí, stejně jako jsme byli v roce 2017. Tedy jak se poprat s tím, že jsme nějak vyrostli, něco se povedlo a zároveň jsme nějaké věci zanedbali.

Jsou to spíš symptomy toho problému a já bych se raději zabývala celým systémem, aby vzniklo funkční prostředí. Proto třeba chci kandidovat do předsednictva.

Myslíte, že transparentní fórum, které Piráti používají ke komunikaci, je pořád správná cesta? Nebylo by ve světle současných událostí na místě něco změnit?
Zůstávám zastáncem fóra, samozřejmě za předpokladu, že se k sobě budou všichni chovat slušně a normálně. Nejsem fanoušek zveřejňování soukromých konverzací, nicméně to je něco jiného. Když všichni budou dodržovat zásady slušného chování i soukromí, tak jsem pro, aby se tam dál všechno probíralo. Je to na české scéně unikátní.

Všichni jsou jen lidé a dělají chyby, mají nějaké předpoklady nebo emoce. Že všechno musí řešit transparentně, je trochu nutí se chovat adekvátně situaci. Ale myslím si, že bychom to měli dělat víc, abychom šli ostatním příkladem ve smyslu „Podívejte se, když budeme mít tenhle transparentní registr kontaktů a bude aktualizovaný a bude fungovat, tak pak uvidíte, že při aplikaci na státní správu se omezí korupce a podobně“. Takže já to vnímám pozitivně.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  19:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...