Policejní příručka s názvem Důsledně proti toxikomanii

Policejní příručka s názvem Důsledně proti toxikomanii | foto: Policie ČR

Marihuanu netolerujte a s narkomany jednejte rázně, radí policistům příručka

  • 1257
Důsledně postihovat kouření marihuany na veřejnosti a jednat s toxikomany rázně, ale ne arogantně. To je ve zkratce poselství nové příručky, kterou nosí v kapse policisté. Národní protidrogová centrála v ní pochůzkáře nabádá, aby dali lidem na vědomí, že ani držení malého množství drogy není legální.

Tisíce policistů teď mají "černé na bílém", jak postupovat v případě, že se jim do cesty připlete člověk s jointem v ruce, kolem kterého se line nasládlý pach marihuanového kouře. Podezřelého mají upozornit, že jedná protiprávně a vyzvat ho, aby toho nechal.

Následuje kontrola, jestli nemá dotyčný zbraň, prověření totožnosti a sepsání záznamu. Po zjištění typu drogy a její hmotnosti putuje případ na radnici, která uloží pokutu až 15 tisíc korun.

Brožurka Důsledně proti toxikomanii

Podívejte se na policejní příručku ve formátu PDF

Osmistránková příručka s názvem Důsledně proti toxikomanii je velká jako služební průkaz. Policista ji tak může kdykoli během služby vytáhnout a zopakovat si zákonný postup. Skládaček se vyrobilo přibližně 26 tisíc (zhruba tolik je pořádkových a dopravních policistů), jedna přišla na 70 haléřů.

Základní informací je, že přechovávání drog pro vlastní potřebu je vždy protiprávní. "V malém množství podle zákona o přestupcích, v množství větším než malém podle trestního zákoníku. Sušení konopí je výrobou psychotropní látky a je trestným činem bez ohledu na množství," píšou odborníci Národní protidrogové centrály.

Policejní příručka s názvem Důsledně proti toxikomanii

Podle šéfa NPC Jakuba Frydrycha se v Česku rozšířil omyl, že držení menšího množství drogy je legální. Chce připomenout, že opak je pravdou a viníkovi hrozí od pokuty po vězení.

"Osobně jsem objel územní odbory a vedoucí krajských ředitelství, všude jsem upozorňoval na velké nebezpečí, že se Česká republika stane zemí drogové turistiky ve vztahu k marihuaně," vysvětlil iDNES.cz Frydrych.

Limity pro držení drog

Pouhým přestupkem, nikoli trestným činem, je držení méně než 1,5 gramu heroinu, gramu kokainu, dvou gramů pervitinu a až 15 gramů marihuany. Kolik jointů z toho lze připravit, záleží na náruživosti konzumenta. Běžnému uživateli vystačí řádově na pět desítek cigaret. (čtěte více o rozhodnutí vlády)

Stejný záměr má s příručkou. "Není to nic útočného, je to zkrátka důraz na určitou věc. Neznám příčiny mediální a společenské tolerance ohledně užívání marihuany, rozhodně ale nebudeme tolerovat obcházení zákona," dodal šéf lovců drog.

Pomůcka má připravit policisty také na setkání s toxikomany, kteří jsou viditelně pod vlivem drogy a mohli by zareagovat agresivně. "Zachovat klid, komunikaci vést výstižně, bez složitých slovních výměn a co nejkratší. Jednat z pozice autority, rázně, nikoli agresivně nebo arogantně," radí brožurka.

Policista by měl místo kategorických záporů volit volnější formu nesouhlasu a mluvit bez emocí. "Pozor na své neverbální projevy, které mohou vyprovokovat agresivní jednání. Udržovat přirozený oční kontakt, vhodně jej přerušovat a zbytečně neprodlužovat."

Marihuana do kapsy nepatří

varují lovci drog a chystají se na "malá množství"

Podle odborníků, kteří pracují s narkomany, může příručka pomoci. "Dělali jsme před lety semináře pro policisty, ale ty skončily. Takže je jen dobře, pokud se takto vzdělávají, protože komunikace s někým, kdo má abstinenční příznaky nebo je v psychóze, není jednoduchá," řekl iDNES.cz Aleš Herzog, šéf terénních pracovníků společnosti Sananim, která například poskytuje zdravotnický servis narkomanům.

Policisté jsou podle Herzoga ve vymáhání práva v této oblasti značně limitovaní a zejména se to týká takzvané otevřené drogové scény, která je největší v Praze na Václavském náměstí. Denně tudy projde až 800 lidí, kteří shánějí drogy.


Video