Historici prosazují pražský pomník ženě, která zachránila tisíce Židů

  12:01
Marie Schmolková zachránila za druhé světové války tisíce židovských uprchlíků před nacistickou perzekucí, ale po válce skončila v zapomnění. To by se nyní mohlo změnit. Dva historici v listu The Jewish Chronicle navrhli, aby měla v Praze sochu nebo pamětní desku.
Češka Marie Schmolková, která pomohla zachránit tisíce židovských uprchlíků...

Češka Marie Schmolková, která pomohla zachránit tisíce židovských uprchlíků před nacisty. | foto: Národní archiv

Byla to právě výzva o pomoc Marie Schmolkové z prosince 1938, která do Prahy přivedla Nicolase Wintona. Ten během následujících tří prosincových týdnů pomáhal organizovat transporty židovských dětí do Velké Británie. Zachránil jich téměř sedm set.

Podle historičky Anny Hájkové je správné oslavovat Wintonovy činy, zároveň bychom ho ale měli zařadit do kontextu dalších, především ženských dobrovolníků, kteří zachránili tisíce židovských a politických uprchlíků před nacisty. Mezi zapomenuté hrdiny druhé světové války patří i Marie Schmolková.

„Chceme, aby si lidé uvědomili, že Marie Schmolková žila a dělala úžasné věci, a aby o ní nová generace historiků začala psát a bádat. Ale nejen o ní, ale i o dalších ženských sociálních pracovnicích během holokaustu, které byly velmi důležité,“ vysvětluje Hájková.

„Kromě podpoření výzkumu bychom chtěli v Praze umístit sochu nebo pamětní desku v Kamzíkové ulici, kde se Schmolková narodila a kde žila. Bylo to také místo, kde ji po okupaci Československa zatkla policie,“ upřesňuje plány historička působící na univerzitě v britském Warwicku, která spolu s Martinem Šmokem o Schmolkové napsala článek pro britský The Jewish Chronicle.

Historici mají také v plánu umístit plaketu u domu Schmolkové v Gospel Oak na severním předměstí Londýna. Vzniknout by měla i cena Marie Schmolkové, která se bude udílet za výzkum v oblasti ženské sociální práce v období holokaustu (plány jsou blíže vysvětleny na facebookovém profilu iniciativy).

Výjimečně nadaná žena

Schmolková byla klíčovou organizátorkou evropské židovské emigrace ve 30. letech dvacátého století. Dnes zná její jméno jen pár lidí. Narodila se v roce 1893 v Praze do asimilované židovské rodiny. Tichá, přátelská a velmi organizačně nadaná žena, se brzy stala nadšenou sionistkou a podnikla svou první cestu do Palestiny. Jako celoživotní sociální demokratka se zapojovala do sociální práce, angažovala se v politice, a především koordinovala pomoc uprchlíkům před nacismem.

Schmolková zastávala vrcholné funkce v organizacích JOINT a HICEM, které finančně podporovaly židovskou emigraci během druhé světové války. Stala se také jediným českým zástupcem v Komisi pro uprchlíky spadající pod Společnost národů, a nakonec stanula v čele Národního koordinačního výboru pro uprchlíky v Československu.

Evropské země byly vůči uprchlíkům lhostejné

Zatímco meziválečné Československo židovským uprchlíkům před Hitlerem otevřelo dveře, ostatní země se je zdráhaly přijmout. Schmolková to věděla z první ruky, protože se jako delegátka účastnila konference v Évianu v červenci 1938, kde se o budoucím přijímání uprchlíků jednalo.

Po uzavření Mnichovské dohody na podzim roku 1938 a následné okupaci Československa se situace prudce zhoršila. Z protektorátu se snažilo odjet více než sto tisíc Židů a politických uprchlíků. Schmolková sbírala důkazy pro mobilizaci veřejného mínění a rozesílala prosby o pomoc zahraničním velvyslancům v Praze a židovským agenturám v zahraničí.

Žádná ze zemí ale nebyla ochotna židovským uprchlíkům pomoci. Velká Británie jako jediná nabídla, že přijme alespoň děti. Podmínkou bylo, že budou bez doprovodu. Na vyslané prosby reagovali také humanitární pracovníci z Británie, především zástupkyně Britské komise pro uprchlíky z Československa Doreen Warrinerová. Byla to právě ona, kdo pověřil Nicolase Wintona zorganizováním dětských transportů.

„Je zastíráno, že organizace Kindertransportů byla organizována většinou ženami, které jsou úplně zapomenuty. Jako Doreen Warrinerová. Když se na tuto problematiku podíváte, tak zjistíte že Nicolas Winton byl vlastně praktikantem Marie Schmolkové,“ vysvětluje Hájková.

Raději smrt než přestat pomáhat

Jako Židovka byla Marie Schmolková sama ve velkém nebezpečí. Od svých zahraničních přátel dostávala opakované nabídky na azyl. Vždy ale trvala na návratu domů, aby se mohla věnovat své práci. Když Německo obsadilo 15. března 1939 zbytek Československa, byla Schmolková a její spolupracovníci z Komise na pomoc uprchlíkům mezi prvními zatčenými.

„Byla jedním z prvních lidí, které gestapo po okupaci uvěznilo. Byla zatčena hned 16. března 1939. Z jejího zatýkacího protokolu je jasné, že gestapo mělo speciální akci pro uvěznění lidí z Komitétu pro pomoc uprchlíkům,“ vypráví Hájková.

Schmolková strávila dva měsíce v pankrácké věznici, kde ji gestapo vystavovalo až osmihodinovým výslechům, které jako diabetička velmi těžce snášela. „Schmolkovou nakonec propustili po protestech různých ministrů a především Františky Plamínkové,“ vysvětluje důvod jejího propuštění Hájková.

V srpnu 1939 si Schmolkové všiml nacistický pohlavár a pozdější organizátor masového vyvražďování Židů Adolf Eichmann. Poslal ji do Paříže, kde měla za úkol zefektivnit židovskou emigraci do zahraničí. „Do října 1941 byl hlavní způsob řešení židovského problému v očích nacistů nucená emigrace. To skončilo až deportacemi,“ přibližuje Hájková politiku Hitlerova režimu vůči Židům do doby, než rozhodl o jejich fyzické likvidaci.

S válkou přišel konec nucené emigrace

Spolupráce trvala jen do vypuknutí války, která Schmolkovou zastihla v Paříži. „Chtěla se vrátit zpátky do protektorátu, ale nemohla. A proto z Paříže odešla do Velké Británie, protože nebyla hloupá a věděla, že Francie je na řadě,“ říká o rozhodnutí Schmolkové emigrovat Hájková. 

Marie Schmolková v Londýně o šest měsíců později, ve věku sedmačtyřiceti let, podlehla srdečnímu infarktu. Na jejím pohřbu se sešli významní sionisté a představitelé československé exilové vlády. V průběhu let se ale na jednu z nejvýznamnějších postav židovské emigrace z Československa zapomnělo. Dnes Schmolková nemá ani hrob a její popel se ztratil. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Izraelci zaútočili na Rafáh a tábor Nusajrát, zemřelo nejméně 20 Palestinců

19. března 2024  6:20

Při izraelském útoku v Pásmu Gazy v úterý brzy ráno zemřelo nejméně 20 Palestinců. Čtrnáct jich...

Poslanci budou po sporu Babiše a Lipavského jednat o bezpečnostních hrozbách

19. března 2024  6:05

Na schůzi nazvané Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku se scházejí poslanci. Předcházela jí...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

„Prázdný Topol“ či „kráva“ poslankyně. Nevybíravě mluvili premiéři i prezidenti

19. března 2024

Premium Andrej Babiš omylem poslal e-mail jinému adresátovi a v úterý se kvůli tomu mimořádně scházejí...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...