Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mariánský sloup vznikne přímo na lodi

  11:03aktualizováno  11:03
P r a h a - Divadelní nomádi Matěj a Petr Formanovi přivezou v září do Prahy na své divadelní lodi indický pískovec pro zhotovení mariánského sloupu. O jeho znovupostavení na Staroměstském náměstí, kde ho Pražané svrhli na oslavu konce první světové války, usiluje už deset let stopadesátičlenná Společnost za obnovu sloupu. Loď s bratry Formany a dalšími třinácti herci popluje z Hamburku do Prahy. Poveze také šestnáctitunový blok z indického Jaipuru. Během plavby bude pět sochařů a kameníků tesat sloup přímo na palubě lodi.

Šestimetrový kvádr pískovce, který se má stát dříkem mariánského sloupu, vylomili čeští kameníci v uplynulých týdnech v Indii. Sochař Petr Váňa, pracující na obnově mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí v úterý 20. března po návratu z Indie novinářům řekl, že kámen o hmotnosti 22 tun přicestuje do Prahy v září. Kámen odpovídající kvalitě českých pískovců musel sochař hledat v zahraničí, protože české lomy jsou buď zavřeny, nebo se v nich pracuje metodami, které poškozují podloží. 
                                   čtk

Formanská divadelní společnost k tomu bude hrát pohádkovou féerii Nachové plachty. "Ta loď se jmenuje Tajemství a celé to bude asi dobrodružné. Kdokoliv se může během plavby nalodit a plout s námi. Napadlo to mě a Matěje Formana, který je můj kamarád - známe se z vojny. Udělat z říční lodi divadelní a k tomu ještě kamenosochařskou huť, bude to zajímavé," těší se mladý sochař Petr Váňa, který společně se čtyřmi kameníky bude tesat do kamene na lodi.

Ta popluje dva měsíce po Labi se zastávkami ve velkých evropských městech. V kterých místech lodi budou sochaři tesat šestimetrový sloup, zatím Váňa přesně neví. Na sloup přijde ještě tunová hlavice a na ni dvoutunová socha Panny Marie. U podstavce budou sochy čtyř andělů bojujících s ďábly.

Cestu si budou hradit sochaři částečně z vlastních peněz a částečně ze sponzorských darů. Ale ani když šťastně doplují a sloup bude hotov (sochy se zatím zhotovují v klasickém ateliéru), neznamená to automaticky šťastný konec. Společnost ještě nemá ani jedno z celé řady potřebných povolení. Podmínka úřadů pro vydání povolení je souhlas majitele, tedy města.

A město se dosud nikdy nevyjádřilo a nejeví náznaky toho, že je ochotno se vůbec někdy vyjádřit. "Původně jsme si mysleli, že se to zrealizuje rychle a s nadšením. Skutečnost je ale taková, že postupujeme po malých krůčcích. To nevadí, nikam nespěcháme," uvedl mluvčí společnosti Karel Kavička z olomouckého arcibiskupství.

Toho, co je jasné, je poměrně málo. Předně: hotové je schodiště a balustráda mariánského sloupu, to už nikdo nikdy nezpochybní. Lidé přispěli na sbírku více než milionem korun. Některé sochařské práce jsou zatím hrazeny z půjčky, protože celkový rozpočet na zhotovení sloupu i se sousoším bude přesahovat čtyři miliony korun.

Zatím poslední iniciativa a boj za jeho obnovu není zdaleka první. Ihned po stržení sloupu v roce 1918 žižkovským bohémem Frantou Sauerem se rozpoutala spontánní sbírka, aby mohl být postaven znova i přesto, že socha Panny Marie zůstala bez hlavy a levého ramene. Hlava světice však zůstala nepoškozená a dodnes existují dohady, kdo ji vlastnil. "Hlava se totiž ztratila. Podle některých domněnek ji měl Franta Sauer doma pod postelí, podle jiných se nacházela v kanceláři sociální demokracie. Přesně podle její podoby byly později zhotoveny kopie ," podotkl místopředseda společnosti Václav Dajbych.

Mariánský sloup byl jedním z nejstarších a nejkrásnějších ve střední Evropě. Byl postaven na oslavu blahoslavené Panny Marie na paměť ukončení zhoubné třicetileté války. V listopadu 1918 byl však násilně stržen pouličním davem, který jej podle některých mylně považoval za symbol vlády habsburské monarchie.

O obnovení tohoto sloupu na Staroměstském náměstí Společnost pro obnovu mariánského sloupu usiluje. (8. 3. 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz