Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mariánský sloup vznikne přímo na lodi

  11:03aktualizováno  11:03
P r a h a - Divadelní nomádi Matěj a Petr Formanovi přivezou v září do Prahy na své divadelní lodi indický pískovec pro zhotovení mariánského sloupu. O jeho znovupostavení na Staroměstském náměstí, kde ho Pražané svrhli na oslavu konce první světové války, usiluje už deset let stopadesátičlenná Společnost za obnovu sloupu. Loď s bratry Formany a dalšími třinácti herci popluje z Hamburku do Prahy. Poveze také šestnáctitunový blok z indického Jaipuru. Během plavby bude pět sochařů a kameníků tesat sloup přímo na palubě lodi.

Šestimetrový kvádr pískovce, který se má stát dříkem mariánského sloupu, vylomili čeští kameníci v uplynulých týdnech v Indii. Sochař Petr Váňa, pracující na obnově mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí v úterý 20. března po návratu z Indie novinářům řekl, že kámen o hmotnosti 22 tun přicestuje do Prahy v září. Kámen odpovídající kvalitě českých pískovců musel sochař hledat v zahraničí, protože české lomy jsou buď zavřeny, nebo se v nich pracuje metodami, které poškozují podloží. 
                                   čtk

Formanská divadelní společnost k tomu bude hrát pohádkovou féerii Nachové plachty. "Ta loď se jmenuje Tajemství a celé to bude asi dobrodružné. Kdokoliv se může během plavby nalodit a plout s námi. Napadlo to mě a Matěje Formana, který je můj kamarád - známe se z vojny. Udělat z říční lodi divadelní a k tomu ještě kamenosochařskou huť, bude to zajímavé," těší se mladý sochař Petr Váňa, který společně se čtyřmi kameníky bude tesat do kamene na lodi.

Ta popluje dva měsíce po Labi se zastávkami ve velkých evropských městech. V kterých místech lodi budou sochaři tesat šestimetrový sloup, zatím Váňa přesně neví. Na sloup přijde ještě tunová hlavice a na ni dvoutunová socha Panny Marie. U podstavce budou sochy čtyř andělů bojujících s ďábly.

Cestu si budou hradit sochaři částečně z vlastních peněz a částečně ze sponzorských darů. Ale ani když šťastně doplují a sloup bude hotov (sochy se zatím zhotovují v klasickém ateliéru), neznamená to automaticky šťastný konec. Společnost ještě nemá ani jedno z celé řady potřebných povolení. Podmínka úřadů pro vydání povolení je souhlas majitele, tedy města.

A město se dosud nikdy nevyjádřilo a nejeví náznaky toho, že je ochotno se vůbec někdy vyjádřit. "Původně jsme si mysleli, že se to zrealizuje rychle a s nadšením. Skutečnost je ale taková, že postupujeme po malých krůčcích. To nevadí, nikam nespěcháme," uvedl mluvčí společnosti Karel Kavička z olomouckého arcibiskupství.

Toho, co je jasné, je poměrně málo. Předně: hotové je schodiště a balustráda mariánského sloupu, to už nikdo nikdy nezpochybní. Lidé přispěli na sbírku více než milionem korun. Některé sochařské práce jsou zatím hrazeny z půjčky, protože celkový rozpočet na zhotovení sloupu i se sousoším bude přesahovat čtyři miliony korun.

Zatím poslední iniciativa a boj za jeho obnovu není zdaleka první. Ihned po stržení sloupu v roce 1918 žižkovským bohémem Frantou Sauerem se rozpoutala spontánní sbírka, aby mohl být postaven znova i přesto, že socha Panny Marie zůstala bez hlavy a levého ramene. Hlava světice však zůstala nepoškozená a dodnes existují dohady, kdo ji vlastnil. "Hlava se totiž ztratila. Podle některých domněnek ji měl Franta Sauer doma pod postelí, podle jiných se nacházela v kanceláři sociální demokracie. Přesně podle její podoby byly později zhotoveny kopie ," podotkl místopředseda společnosti Václav Dajbych.

Mariánský sloup byl jedním z nejstarších a nejkrásnějších ve střední Evropě. Byl postaven na oslavu blahoslavené Panny Marie na paměť ukončení zhoubné třicetileté války. V listopadu 1918 byl však násilně stržen pouličním davem, který jej podle některých mylně považoval za symbol vlády habsburské monarchie.

O obnovení tohoto sloupu na Staroměstském náměstí Společnost pro obnovu mariánského sloupu usiluje. (8. 3. 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLNÍ TECHNIK V NĚMECKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz