Mareše v čele US-DEU doplní Hadrava

  • 176
Brno - Delegáti Unie svobody-DEU postupně zaplňují vrcholné posty své strany. Novým předsedou nejprve zvolili vicepremiéra Petra Mareše, který s přehledem porazil svého protikandidáta senátora Roberta Koláře. Prvním místopředsedou se poté stal senátor Jan Hadrava.

Řadovými místopředsedy zvolil sjezd Františka Pelce a ministra pro místní rozvoj Pavla Němce. Po třetím kole se k nim přidal poslanec Vlastimil Ostrý.

Pro nového šéfa strany Mareše zvedlo ruku hned v prvním kole předsednických voleb 249 delegátů brněnského sjezdu, Kolář obdržel 92 hlasů. Těsnejší byl souboj o prvního místopředsedu - Hadrava porazil poslance Františka Pelce 191:146.

Svou kandidaturu už před hlasováním stáhl Radoslav Štědroň, protože nebyl přijat jeho návrh na okamžitý odchod unie z vlády.

Známé tváře unie se v čele strany neobjevují. Úřadující šéf Ivan Pilip, ministr Vladimír Mlynář, předseda poslaneckého klubu Karel Kühnl, bývalá předsedkyně Hana Marvanová ani místopředseda Senátu Jan Ruml o křesla v předsednictvu zájem nemají.

Mezi místopředsedy zůstane předseda platformy DEU Ratibor Majzlík, kterému toto postavení zaručuje integrační smlouva mezi Unií svobody a DEU až do dalšího sjezdu.

Unie svobody-DEU zůstává ve vládě
Unionisté se na svém brněnském sjezdu razantně vyslovili proti vystoupení z vlády. Při hlasování, které následovalo po necelé hodině jednání, se pro odchod z vlády vyslovilo jen sedm z více než tří set přítomných delegátů. Unie svobody-DEU tak nadále zůstává součástí koaliční vlády s ČSSD a KDU-ČSL.

Pro setrvání ve vládě hlasovalo celkem 314 účastníků sjezdu.

V následujícím hlasování unionisté odsouhlasili, že podporují účast svých tří ministrů v koaliční vládě s cílem naplňování programových principů US-DEU. Pro bylo 283 delegátů.

V sobotu o setrvání ve vládním svazku s lidovci a sociálními demokraty jednalo 400 delegátů v brněnském hotelu Voroněž celý den.

O setrvání ve vládě se diskutovalo v sobotu
Od sobotního rána diskutovali delegáti sjezdu US-DEU o svém působení ve společné vládě ČSSD, KDU-ČSL a unie. Zatímco někteří unionisté, zejména z regionů, o účasti ve vládě premiéra Vladimíra Špidly pochybovali, další měli za to, že unie s desíti poslanci a třemi ministry může prosadit některé ze stranických priorit.

Odchodem z vlády by podle některých svých členů strana nezískala zpět důvěru, kterou ztratila vstupem do levicového kabinetu.

Sjezd o Zemanovi

Sjezd už také reagoval na zvolení Miloše Zemana za kandidáta do druhé prezidetnské volby. Společným kandidátem vládní koalice nebude.

"Respektujeme, že se sociální demokracie takto rozhodla. Zeman je ale kandidát, který pro nás symbolizuje minulost a řadu negativních věcí, pro nás obtížně přijatelných. Obáváme se i okruhu lidí, kteří by ho při případném zvolení doprovodili na Hrad," řekl šéf US Ivan Pilip.

Od řečnického pultu v sále brněnského hotelu Voroněž několikrát zazněla chvála na bývalou šéfku US-DEU Hanu Marvanovou, která z postu lídra odstoupila loni těsně po červnovém skládání kabinetu.

"Nebála se říct, že král je nahý," zaznělo chvíli potom, co její kolegy, kteří zůstali ve vládě, řečník označil za Špidlovy pacholky.

Podle Radiožurnálu Marvanová řekla, že jedinou volbou pro budoucnost strany je odchod z vlády.

Mlynář kritizoval své kolegy
S ostrou kritikou do vlastních řad vystoupil na sjezdu ministr informatiky Vladimír Mlynář. Kritizoval ty své stranické kolegy, kteří zpochybňují účast unie ve vládě s převahou ČSSD.

Důrazně je vyzval, aby přestali s tímto "politickým masochismem" a jasně, bez alibistických podmínek, se rozhodli co dál.

Také zakladatel a první předseda Unie svobody Jan Ruml apeloval na delegáty shromáždění, aby přestali vymýšlet katastrofické scénáře a skoncovali s hysterií a malomyslností.

"To, co předvádíme, je politický masochismus. Někteří lidé mají možná rádi masochismus v sexu, ale v politice vede k naprosté sebevraždě," prohlásil Mlynář.

Koaliční vztah je podle něj podobný manželství. Šest měsíců po svatbě nyní Unie svobody přemýšlí o rozvodu, nebo hrozí, že se rozvede až příští rok na jaře, poznamenal Mlynář. "To není politická strana, to je hysterka," uvedl.

Sjezd US-DEU: jak a proč vlastně přežít
Volba nového předsedy napoví, zda strana zůstane členem levicové vlády. Hlavními favority jsou vicepremiér Petr Mareš a senátor Robert Kolář. Když přesně před pěti lety Unie svobody vznikala, její zakladatelé se netajili velkými plány: nahradit ODS, tehdy těžce zmítanou finančními skandály, v roli vůdce české pravice.

Plán zjevně nevyšel. Sjezd unie, který v pátek začal v brněnském hotelu Voroněž, řeší daleko skromnější, ale o nic lehčí problém: jak a proč vlastně na české politické scéně přežít. A kdo by nás vlastně měl směrem k nejisté budoucnosti vést?

Unie je nejmladší a také nejmenší strana zastoupená ve sněmovně. Přesto vystřídala zdaleka nejvíc lídrů.

Počítáme-li i současného úřadujícího předsedu Ivana Pilipa, který stranu řídí od červencové rezignace Hany Marvanové, zvolí si unionisté v neděli už svého pátého šéfa. Nejdéle přitom zatím vydržel ten úplně první, Jan Ruml, a to ještě pouhé dva roky.

Hlavními favority jsou vicepremiér Petr Mareš (50) a senátor Robert Kolář (43). Vítězství jednoho z nich by mělo rozhodnout o klíčové otázce: zůstanou liberálové členy Špidlovy levicové vlády, anebo se unie pokusí získat zpět ztracené voliče z opozičních lavic, kde už strávila plné čtyři roky své existence?

Mareš, který by se mimochodem stal prvním lídrem unie bez minulosti v jiné politické straně, prosazuje, aby unie ve vládě zůstala - jen tak prý má naději ovlivňovat českou politiku.

Senátor Kolář (po Rumlovi, Haně Marvanové a Pilipovi by se stal už čtvrtým bývalým členem ODS v čele unie) naopak prosazuje odchod strany z kabinetu v okamžiku, kdy se Česko stane členem Evropské unie, tedy zhruba v květnu příštího roku.

O nadějích obou hlavních kandidátů hodně napoví už dnešní diskuse, jméno nového předsedy by mělo být známo v neděli před obědem. Očekává se, že Mareše podpoří zejména současný "pražský establishment" unie, tedy vedení, další dva členové vlády Mlynář a Němec a také poslanecký klub.

"Je absurdní, aby nějaká strana vystupovala z vlády jen proto, že se koná její sjezd," říká úřadující předseda Ivan Pilip. Ten mimo jiné oznámil, že nebude usilovat o žádnou funkci ve vedení strany.

Pilipa a jeho "křídlo" přímo ze sjezdové tribuny podpořil předseda lidovců Cyril Svoboda. "Byl bych rád, kdybyste vzali v úvahu, že jste z našeho pohledu velmi významný koaliční partner v dané politické konstelaci," prohlásil Svoboda a poukázal na chystanou reformu veřejných financí, kterou unionisté požadují.

"Pokud se konstelace rozpadne, může dojít k dohodě mezi ODS a ČSSD a reforma se bude konat bez účasti našich stran. Krize a konflikt nikoho neosloví."

Kolář by se mohl opírat zejména o tzv. pravicovou platformu v unii, která sdružuje unionisty z "regionů", nespokojené s účastí ve vládě. "V této vládě nemůžeme dostatečně plnit náš program," míní Kolář.

Petr Mareš na brněnském sjezdu US-DEU. (17. ledna 2003).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue