Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude předložení padělaného důkazu trestné? Advokáti jsou proti, soudci pro

  17:22aktualizováno  17:22
Sněmovní ústavněprávní výbor projednává novelu trestního zákoníku, který by mimo jiné zavedl nový trestný čin – maření spravedlnosti. Postihoval by například předložení zfalšovaného důkazu před soudem. Proti návrhu protestují advokáti, podle nichž by se i banální spory neúměrně prodlužovaly. Naopak resort spravedlnosti a někteří soudci považují změnu za potřebnou.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Návrh z vládní dílny kriminalizuje úmyslné předložení padělaných a změněných důkazů. Paragraf má mířit například na lidi, kteří se u soudu zaštiťují falešnými směnkami nebo smlouvami s nesprávným datem. Při prokázání úmyslu by dotyčnému hrozily až dva roky vězení.

Proti zavedení nového trestného činu se ozvala Česká advokátní komora (ČAK). „Jde opět o jeden z případů, kterému se říká hypertrofie právního řádu. Tedy vymýšlení právních předpisů tam, kde nejsou potřeba,“ okomentoval návrh místopředseda komory Tomáš Sokol. Prostředky pro vypořádání s takovými případy má podle Sokola justice už teď.

„Česká advokátní komora samozřejmě není proti čemukoliv, co by mělo bránit maření spravedlnosti. Pokud je to skutečně efektivní, a ne pouhé plácnutí do vody,“ uvedl.

Připravovaný § 347

Kdo pro účely zahájení řízení před soudem, před mezinárodním soudním orgánem nebo trestního řízení anebo v takovém řízení předloží důkazní prostředek, o kterém ví, že je padělaný nebo pozměněný, v úmyslu, aby byl použit jako pravý, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Krom nadbytečnosti advokáti upozorňují i na to, že obviněný má právo se hájit i lží. „Předložení padělaných nebo pozměněných důkazních prostředků je formou lži. Pokus o její postižení je omezením tohoto práva,“ podotkl Sokol.

„Představa, že pohrůžka trestu v rozsahu, který je navrhován, odradí někoho, kdo si od předložení padělaného důkazního prostředku slibuje procesní a nejspíš i hmotný úspěch, od takového jednání, je více než naivní,“ myslí si známý advokát.

Podle Sokola navíc hrozí, že i v jednoduchých občanskoprávních řízeních může jedna ze stran soud blokovat neustálým napadáním předložených listin. Líčení by se podle něj muselo automaticky přerušit, než se námitka vyřeší. „Přijetí novely by umožňovalo přenést pouhou námitkou padělání celý důkazní problém do trestního řízení a tam by veškeré důkazy musel zajišťovat stát na náklady daňových poplatníků,“ míní.

Že cesta nového trestného činu na světlo světa není jistá, potvrzuje i „zádrhel“ v ústavněprávním výboru Sněmovny. Poslanci projednávání bodu přerušili a rozhodli se na konci dubna uspořádat s odborníky kulatý stůl. U něj se mají střetnout jak advokáti a poslanci, tak i zástupci ministerstva spravedlnosti, soudů a státních zastupitelství.

Obvinění budou moci lhát jako dosud, ujišťuje ministerstvo

Právě resort spravedlnosti návrh hájí. „Jednak postihuje v soudním řízení dosud nepostižitelné jednání. Za druhé zavedení nového trestného činu vyplývá z požadavků Úmluvy OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu a Úmluvy OSN proti korupci,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

S argumenty ČAK resort nesouhlasí, omezení práv obviněných podle něj nehrozí. „Obviněný se nadále bude moci hájit všemi způsoby, které uzná za vhodné, tedy například i lhát – to vzhledem k tomu, že návrh postihuje pouze předkládání věcných a listinných důkazů. Jinými slovy, obviněný bude moci lhát za stejných podmínek jako dnes,“ uvedla Schejbalová.

Rovněž poukázala na to, že o konečné podobě paragrafu se bude diskutovat u zmíněného kulatého stolu, a není proto třeba se vzájemně ohrazovat přes média.

S ministerstvem víceméně souhlasí i soudcovský stav. Viceprezident Soudcovské unie Petr Černý připomíná, že v zákoníku je mezera – v současnosti se postihuje padělání posudků, veřejných listin či lékařských zpráv. 

„V mnoha případech je však pro rozhodnutí podstatný důkaz, který nemá povahu lékařské zprávy či veřejné listiny. Jeho vědomé předložení dosud nemohlo být postiženo, stejně jako nemohl být postižen ten, kdo jiného navedl k takovému jednání a ani ten, kdo jiného k takovému jednání, byť neúspěšně, sváděl,“ sdělil redakci iDNES.cz Černý.

„Škodlivost tohoto jednání je přitom zřejmá, protože ve výsledku může vést k pokřivenému uplatnění státní moci a porušení základních práv a svobod jejích adresátů, které jsou přitom garantovány ústavním pořádkem České republiky,“ uzavřel viceprezident unie.

Server iDNES.cz oslovil také Nejvyšší soud, avšak jeho zástupci odmítli připravovaný paragraf komentovat, než své stanovisko sdělí účastníkům sněmovní schůze.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...Další z rubriky

Okamura to říká nejlépe. Jakl líčí, proč chce do Senátu za SPD

Ladislav Jakl (15. srpna 2018)

Ještě před týdnem nevěděl, co znamená zkratka SPD. Na podzim ale Ladislav Jakl bude na kandidátce hnutí Tomia Okamury...

Ano, s ODS. Rivalové a zároveň favorité pražských voleb zvažují spolupráci

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Proti sobě šli už předtím, než vůbec začala kampaň do letošních komunálních voleb. „Zpovykaní Pražáci volí ODS,“...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...Najdete na iDNES.cz