Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mapa pokroku místo školních známek? Děti jsou nadšené, rodiče nechápou

  20:28aktualizováno  20:28
Místo žákovské knížky mapička, která přesně zachycuje, jak na tom v daném předmětu žák je. Tak nějak by v budoucnu mohlo vypadat hodnocení, které školáky nerozděluje jednoduše na pět škatulek, ale ukazuje jejich konkrétní pokroky. V současnosti webovou aplikaci Mapy učebního projektu v Česku využívá 158 škol.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Principem map učebního pokroku je, že ukazatelem výsledků dítěte není známka, ale pohyb po mapě, uvedl Martin Drnek ze společnosti Scio na úterní tiskové konferenci konané při příležitosti tříletého fungování aplikace.

Mapa pokroku

Projekt Map učebního pokroku je financován z Evropského sociálního fondu a pro školy je proto po registraci k dispozici zdarma.

Aplikace obsahuje šest map pro šest různých předmětových oblastí. Jsou to: matematická gramotnost, český jazyk a psaný projev, anglický jazyk, přírodovědná gramotnost, společenské vědy a čtenářská gramotnost.

I když financování projektu z evropských prostředků skončilo, bude aplikace a včetně všech materiálů dostupná nadále zdarma.

Každý žák zapojený do projektu má na webových stránkách svůj profil, na němž jsou v šesti oblastech zachycovány jeho konkrétní pokroky.

V praxi to vypadá tak, že na obrázku hory se po cestičkách pohybuje červený praporek. V první třídě se ocitá na úpatí hory a postupně se posunuje výš a výš s tím, jak se dítě v příslušném předmětu zdokonaluje. Tvůrci projektu se prý snažili využít základní prvky, které děti dobře znají z počítačových her, tedy že se jejich „avatar“ postupně dostává do vyšších úrovní.

„Hodnocení akcentuje posun daného žáka, nenálepkuje ho, nesrovnává s ostatními. Každý žák má šanci a je jen na něm, jak ji využije,“ říká Jaroslava Matějíčková ze ZŠ Františkovy Lázně. „Cítí se ve škole dobře, nestresuje se a vzdělává se pro sebe, pro radost z vlastního pokroku,“ dodává.

Žák může být v různých předmětech na různých úrovních a jednotlivé stupně nekopírují přesně devět ročníkům základní školy. Vrcholu nemusí dosáhnout každý, poslední šestá úroveň je chápána jako jakýsi nadstandard. V rámci jednotlivých předmětových oblastí je navíc možné odděleně hodnotit dílčí kompetence, například v angličtině čtení, poslech a písemný nebo ústní projev.

Rodiče novince zatím nerozumí, chtějí známky

Tvůrci projektu připouští, že rodičům bývá tento způsob hodnocení méně srozumitelný. Právě proto většina škol zapojených do projektu zatím zůstává také u klasického známkování, které funguje paralelně s mapami pokroku.

„Pro rodiče to je nepřehledné, protože je zvyklý na nějaký způsob hodnocení, kterým on sám prošel. Když žák přijde a řekne, že je na třetí úrovni, tak se zeptá: A jakou máš známku?“ říká Drnek. V přechodové fázi proto školy využívají duální systém, čímž se snaží rodiče na novou formu hodnocení připravit.

Mapa učebního pokroku, na které žáci i rodiče mohou sledovat indivuduální...

Mapa učebního pokroku, na které žáci i rodiče mohou sledovat individuální pokrok žáka.

Tradiční známkování má výhodu v tom, že je pro rodiče lehce srozumitelné, nicméně informace, která z něho vede, podle Drnka není dostatečná, aby žáka motivovala. V mapě pokroku se naproti tomu může jednoduše podívat, co ho na konkrétním místě čeká, a proč se má učit právě teď tu a tu věc. „Pokud máte žáka, který celý rok dostává jen trojky, tak nemá žádnou informaci, ví jen, že je trojkař. Na mapě se mu však zobrazí posun,“ dodává Drnek.

Považujete hodnocení pokroku za lepší způsob, než je klasické známkování?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. prosince 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 3817
Ne 3261

Také pro učitele je hodnocení časově náročnější, podotýká Helena Zamazalová, učitelka ze Sportovní soukromé ZŠ v Litvínově, která Mapy učebního pokroku začala pro třetí třídu využívat na začátku tohoto školního roku. Děti to však podle ní baví. „Vidí tam tu cestu. Rozkliknou si vlákno a vidí: ‚Tady mi to nejde, tady jsem dál než Pepa.‘ Rády se navzájem porovnávají,“ říká Zamazalová.

Celkem aplikaci alespoň do určité míry využívá 158 škol, přičemž z toho aktivně 52 základních škol a gymnázií.

Detail současné úrovně žáka v matematice. Jednotlivé cestičky znázorňují různé...

Detail současné úrovně žáka v matematice. Jednotlivé cestičky znázorňují různé typy schopností a dítě po nich může postupovat různou rychlostí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Rádio získalo prasátečko za cizí koláž. Už před lety zesměšnila banku

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Free Radio, vítěz letošní anticeny Sexistické prasátečko, „zabodovalo“ u poroty fotografií, na které souloží smyšlená...

Umělý kloub pro psa, potkan v narkóze. Lidé na péči o svá zvířata nešetří

Veterinářka léčí nemocného psa.

Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent....

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...Najdete na iDNES.cz