Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské mapy strachu. Vědci zjišťují, kde se lidé nejvíce bojí

  18:31aktualizováno  18:31
Pražané z centra města mají strach hlavně z opilců či narkomanů, lidé na sídlištích z temných zákoutí nebo parků. Vědci z Univerzity Karlovy se pustili do zkoumání, nakolik se obyvatelé jednotlivých pražských čtvrtí bojí kriminality. Jejich výzkumy můžou využít například radnice ke zlepšení bezpečnosti.

Velký strach z kriminality mají obyvatelé pražského Smíchova (vlevo), naopak s největším pocitem bezpečí žijí obyvatelé vilové čtvrti Hanspaulka (vpravo). | foto: koláž iDNES.cz

Čeští vědci se geografii zločinu intenzivně věnují až v posledních letech, hlavně na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK. Srovnávají policejní statistiky a názory obyvatel, jak se ve své čtvrti cítí bezpečně. Někdy vytvářejí i takzvané mapy strachu.

Pro publikaci Sociální proměny pražských čtvrtí zjišťovali pocity lidí ze sedmi čtvrtí - z činžáků Smíchova a Vinohrad, vilek v Dejvicích a sídlišť Invalidovna, Bohnice, Háje a Nové Butovice.

Nepřekvapí, že nejméně se bojí lidé ve vilové části Dejvic (Baba, Hanspaulka). "Ve vilových čtvrtích nejsou výškové budovy, lidé se více znají a mívají užší sousedské vztahy. Vliv na větší pocit bezpečí má i to, že často jsou tam nižší ploty a širší cesty," říká jedna z autorek výzkumu Jana Jíchová.

Naopak největší strach mají obyvatelé v činžovní zástavbě. V noci se necítí bezpečně zhruba šedesát procent dotazovaných na Smíchově a Vinohradech. Rozdíly jsou i mezi jednotlivými sídlišti, například obyvatelé Nových Butovic se bojí méně než v Hájích.

Vědci také zjistili, že zatímco v centru mají obyvatelé spíše obavy z lidí, které vnímají jako rizikové (opilci, bezdomovci, narkomani či cizinci), na sídlištích převažuje strach z málo osvětlených míst, podchodů či zanedbaných objektů. Větší strach mají ženy a starší lidé. Konkrétnější závěry z výzkumu nelze vyvozovat, vzorek dotázaných je totiž malý (celkem přibližně 500 lidí).

Jíchová, která se na průzkumu podílela s kolegyní z katedry Janou Temelovou a Danielem Čermákem ze Sociologického ústavu Akademie věd, upozorňuje, že lidé se často bojí v místech, kde jim v takové míře nebezpečí nehrozí. Také mají tendenci zveličovat závažné zločiny, byť k nim v jejich okolí dochází relativně málo.

Čtvrti mají někdy pověst z minulosti, která už neplatí

Výsledky podobných výzkumů se dají využít například v rámci prevence kriminality. "Když je zjištěno, že na některých místech se lidé bojí, tak lze poté určit příčinu a následně třeba instalovat lepší osvětlení. Je také možné na základě zjištěných dat dělat osvětové akce pro seniory či děti," míní Jíchová.

Mapy strachu mohou být užitečné i pro architekty. Odborníci totiž upozorňují, že například nevhodně řešená sídliště z dob komunismu zvětšují riziko kriminality a pocity strachu. "Zatím nás ale nikdo neoslovil," přiznává mladá vědkyně, která chce s kolegy v budoucnu provést v Praze i jiných krajských městech podrobnější průzkumy na reprezentativnějším vzorku.

Badatelka už dříve v diplomové práci zkoumala vnímání strachu na Žižkově a Jarově. Zjistila, že lidé mají menší obavy, než jaké kvůli divočejší pověsti čtvrti očekávala. "Často fungují nálepky z minulosti, současnost je ale mnohdy trochu jiná. Místní obyvatelé také mívají menší obavy než nerezidenti," popisuje. Podle ní Žižkov z průzkumů vychází lépe než Karlín nebo Smíchov.

Nečetné výzkumy zatím vesměs prokazují, že tam, kde je větší kriminalita, se i lidé více bojí. Srovnání však trochu narušuje to, že se městské části úplně neshodují s vymezením policejních obvodů.

Podle policejních statistik dochází nejvíce k trestné činnosti v centru (Staré a Nové Město, Malá Strana), v přiléhajících oblastech vnitřního města (Smíchov, Karlín, Libeň, Holešovice či Nusle) a také v lokalitách, kde jsou velká nákupní centra (Zličín, Letňany). "Statistiky ale výrazně zkresluje, že ne všechny trestné činy jsou hlášené," upozorňuje Jíchová.

Autoři také doplňují, že je obtížné průměrovat strach ze zločinu, protože jeho prožívání je velmi individuální a subjektivní. "Obecně se v dotaznících projevují stereotypy, kdy se lidé bojí Romů či lidí s alternativnějším vzhledem. Narážíme pak na problémy etiky výzkumu, jak jejich názory interpretovat," podotýká vědkyně.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz