Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozorujte na internetu rysy. Saša je tulák, Lenka se drží v Beskydech

  10:28aktualizováno  10:28
Saša, Ondráš, Albína. Tak daleko v poznání života šelem v Beskydech ekologové ještě nebyli. Mají nejen lepší představu o jejich počtu, ale vůbec poprvé poznají jednotlivá zvířata.

Rys ostrovid ve volné přírodě. V Beskydech jich žije zhruba deset. (ilustrační snímek) | foto: Václav Hřebek

Třeba Saša. Je to tulák, proběhne se klidně z Lysé hory až do Javorníků. Revír tohoto rysa lze jen hrubě odhadnout, fotopasti jej zachytily až na pětatřicet kilometrů vzdálených místech.

To Lenka je klidnější a věrně se drží centrálních Beskyd. Stejně tak Albína. Ta pobývá v oblasti Smrku a Kněhyně.

Podívejte, kde se šelmy pohybují

Pobyt rysů v Beskydech dostává stále jasnější obrysy. Jejich život teď může každý sledovat i z domova. Všechny dostupné informace daly vzniknout on-line mapovému portálu, který prozradí, kde šelmy žijí, loví i co jim hrozí.

"Lidé na mapách najdou údaje o pohybu rysů, ale i medvědů a vlků především na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy, ale také například místa, kde dochází k nejčastějším střetům zvířat s automobily či kde byly zaznamenány případy pytláctví," informuje Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Právě členové z Hnutí Duha se šelmám v Beskydech už roky věnují. Pravidelně je sčítají. Od loňska intenzivně používají fotopasti, spolupracují se zahraničními zoology.

Vyfotografovaný rys v okolí Bílého Kříže v Beskydech.
Vyfotografovaný rys v okolí Bílého Kříže v Beskydech.
Vyfotografovaný rys v okolí Bílého Kříže v Beskydech.

Fotopastí zachycený rys v okolí Bílého Kříže v Beskydech.

Mapový portál vůbec poprvé smazal hranice. Mezi kraji, chráněnými krajinnými oblastmi i státy. Zatímco dříve si každá jednotka počítala šelmy zvlášť a nebylo jasné, kolik se jich opravdu v horách pohybuje, teď se ví, že jich je méně, než se počítalo.

"V každém mysliveckém revíru, na slovenské a na české straně, v jednotlivých oblastech se zvířata počítala zvlášť. A stávalo se například, že jedno zvíře bylo započítáno na více místech. Celkové vyhodnocení teď ukazuje, že šelem je o něco méně," vysvětluje vedoucí Správy CHKO Beskydy František Jaskula.

Ukázala se také velikost jejich okrsků. "Ty přesahují i 300 kilometrů čtverečních a částečně se překrývají," uvádí Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Březen 2012: Fotopast s kamerou poprvé zachytila rysa v Javorníkách

Fotopasti přinesly také další posun. Individualitu. Podle vizuálních znaků lze rozlišit konkrétního jedince. Šelmy mají svá jména a podle jejich pohybu se dá usuzovat na jejich teritoria.

"V Beskydech v případě rysů můžeme počítat tak desítku zvířat. I když teď sem může něco zabrousit i z okolí, je rysí říje," odhaduje Jaskula.

Dodává, že poznatky ekologů korespondují s jejich vlastním sčítáním. Potvrdily i domněnky o teritoriích. Správa CHKO totiž některým rysům instalovala obojky, které monitorují jejich pohyb. "Docela pěkně to souhlasí s údaji na mapě," říká Jaskula.

Medvěd do Beskyd pravidelně dochází. Na med

Mapa také ukázala, že zatímco rysům se relativně daří, medvěd sice do Beskyd často zabloudí, žádný tam však momentálně v konkrétní lokalitě nežije. I když se třeba pravidelně vrací.

"Ten náš má velice rád med. Chodí na úly chatařům. Opakovaně, lidi už ho tady znají," konstatuje třeba starosta Morávky na Frýdecku-Místecku Zdeněk Šefčík.

Právě u Morávky je na mapě vyznačená velká medvědí tlapa. Stejně tak na Třinecku. "O tom, že tady žijí medvědi, se mluvilo už dlouho. Našly se i stopy, ale je to poprvé, co se jej podařilo vyfotit," uvedl poté, co jednoho zachytila fotopast, starosta Vendryně Rudolf Bilko.

Naopak u vlků je jejich lokalizace problematická. Na mapě je jen jediná zmínka. "Prokázání přítomnosti vlka je těžké. U stop i trusu je totiž velká možnost záměny," komentuje vedoucí Správy CHKO Beskydy Jaskula.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz