Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Máme tu korupci a fašismus, děsí se čínští maoisté a zpívají rudé písně

  16:10aktualizováno  16:10
Spolu s tím, jak Čína objevuje výhody i nevýhody kapitalismu, narůstá v zemi nostalgie po starých pořádcích a zejména vůdčí osobě Velkého kormidelníka Mao Ce-tunga. Nynější maoisté hlásí, že se v komunistické zemi cítí doslova jako disidenti.

Interiér pekingské restaurace stylizované do časů vlády Mao Ce-tunga (4. května 2011) | foto: AP

"Venku jsou psi!" volá jeden z účastníků setkání maoistů v malém lokálu v Šao-šanu na jihu Číny. To právě dorazila policie, aby zkontrolovala shromáždění dvaaosmdesáti příznivců režimu Mao Ce-tunga.

Že shromáždění skončilo příjezdem policie, jen ilustruje pocity účastníků. Jak totiž sami příznivci velkého Maa říkají, cítí se ve vlastní zemi jako disidenti. Většina ze zúčastněných jsou šedesátníci, kteří s nostalgií vzpomínají na časy Kulturní revoluce. Tehdejší (podle nich) převratnou dobu vůbec nejde srovnat s nynějším životem v Číně.

Radikalizace čínské levice

Nynější čínští lídři čelí poslední desetiletí kritice od levicového křídla. "V prvním pětiletém termínu se Chu Ťin-tchao (prezident) a Wen Ťia-pao (premiér) ještě snažili něčeho dosáhnout a zemi reformovat. Ale ve druhém období už na takové snahy plně rezignovali," vysvětluje Wang Chuej, profesor z univerzity Tsinghua a jeden z představitelů čínské moderní levice. "Výsledkem je, že s nimi nesouhlasí levice ani pravice. V takové situaci není divu, že se právě levice radikalizuje."

"Nynější vůdci jsou podpůrci kapitalismu a revizionisti," nebere si servítky dělník Čou a k pojmenování současné garnitury nechává s chutí ožít starý maoistický slovník, jak si všímá americký deník The Washington Post.

"Říkají tomu sice socialismus, ale přitom stvořili systém, který kombinuje to nejhorší z celého světa: hyper-kapitalismus, korupci a fašismus," pokračuje Čou, který stejně jako ostatní dorazil do Šao-šanu, aby uctil výročí smrti svého slavného vůdce. Právě zde totiž přišel Mao Ce-tung v roce 1893 na svět.

Čínská strana na něj přitom dávno přestala hledět jako na idol. Božského Maa je možné veřejně kritizovat a jeho represivní politika, jež za sebou zanechala miliony mrtvých, už dávno není současnému režimu vlastní.

Po Si-laj a padlá naděje

Současná čínská levice viděla svého vůdce v Po Si-lajovi, charismatickém politikovi, který se stal tajemníkem strany v Čchung-čchingu před sedmi lety.

A jakmile zde Po Si-laj zahájil politiku, která korespondovala s požadavky na oživení maoistické tradice (jako například návrat ke zpěvu "rudých" písní či posílání odborníků na školení k rolníkům), začaly se okolo něj dít věci, které vyvrcholily až jeho odstraněním letos v březnu (více čtěte zde).

Maova vláda

Maovi systém sovětského stylu nevyhovoval. Proto se v roce 1958 rozhodl přistoupit k Velkému skoku vpřed, který měl zemi rychle přiblížit komunistické Utopii. Avšak následný hladomor přinesl smrt zhruba 20 až 40 milionům lidí. Totální fiasko Velkého skoku bylo pro Maa těžkou ranou a ponížením. Ve snaze obnovit svou prestiž a moc, s účelem eliminovat nepřátele, zahájil v roce 1966 Kulturní revoluci, během níž byli postiženi všichni členové strany, které podezříval z neposlušnosti.

Ilustrační foto
Čínské baletky během představení u příležitosti 118. výročí narození Mao...

V roce 1959 Mao narušil vztahy se Sovětským svazem a Čínu odřízl od většiny zemí komunistického bloku. Byl přesvědčen, že se neodvratně blíží atomová válka se Sovětským svazem. Proto zemi uvrhl do stavu horečného zbrojení, které do jeho smrti téměř úplně zruinovalo hospodářství.

Zdroj: Wikipedia.org

"Po Si-laj vedl politický boj uvnitř strany, ta se ovšem obrátila proti němu a vrátila mu to stejnou silou," popisuje Fan Ťing-kang, majitel pekingského obchodu s levicovou literaturou s příznačným názvem Utopia. Právě zde si moderní maoisté naplánovali výlet k Maovu rodišti. Webová stránka knihkupectví sloužila jako výkladní skříň čínské levice, dokud nebyla po svržení Po Si-laje odpojena.

"Tenkrát v Rudých gardách..."

Maoisté vzpomínají na staré časy s nostalgií. "Tenkrát jsme byli v Rudých gardách, mohli jsme celý den strávit projížděním země za zpěvu písní," vzpomíná Čchiou Š-kche. Přitom sotva popadá dech, právě totiž skončil s hudebním doprovodem jedné takové rudé písně na trumpetu.

Jen nemnoho Číňanů se doopravdy ztotožňuje s myšlenkami a nostalgií radikálních maoistů, velká část však skutečně nesouhlasí s nynějším postupem vlády, nárůstem sociálních rozdílů a mírou korupce.

Když se tak před domem Maových předků jeho příznivci shromáždí a začnou vykřikovat: "Pryč s falešnou komunistickou stranou!", dostane se jim jen malé odezvy. Pokud ovšem mezi tričky a dalšími suvenýry s Maovou podobenkou zakřičí obměněné: "Pryč se zkorumpovanou vládou!", je jim odměnou souhlasný potlesk.

"Potřebujeme další revoluci!"

Mnozí z příznivců přiznávají, že ani tak netouží po návratu Velkého kormidelníka a jeho doby, ale že jim prostě chybí výrazná osoba vůdce. "Potřebujeme další revoluci. Ke změnám nemůže dojít bez nějakého toho násilí," popisuje Mao Ťien-chuej. Sám přišel o svou stranickou knížku během studentských nepokojů na Náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

"Prostě tu teď máme takový sentiment, lidé jsou připraveni. Někdo nás však musí zorganizovat a vést. A nikoho takového nevidím," dodal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...

Rezidence Park Masarykova - 2+kk
Rezidence Park Masarykova - 2+kk

Liberec I-Staré Město, Liberec(nečleněnéměsto), Masarykova
3 760 000 KčNajdete na iDNES.cz