Manželé zachránili tři tisíce uprchlíků (ilustrační foto)

Manželé zachránili tři tisíce uprchlíků (ilustrační foto) | foto: AP

Pár z Malty vydal miliony na záchranu tisíců uprchlíků, teď žádá o pomoc

  • 333
Manželský pár žijící na Maltě zachránil ze Středozemního moře přes tři tisíce uprchlíků z Blízkého východu a Afriky. Za dva měsíce utratil v přepočtu přes 22 milionů korun. Kvůli neúměrným výdajům však svou soukromou záchrannou misi musel zastavit. Nyní žádá o pomoc.

Manželé Christopher a Regina Catramboneovi se uprchlíkům rozhodli pomáhat ve chvíli, kdy viděli, jak se tisíce migrantů z válečných zón a zbídačených oblastí snaží dostat do Evropy. „V loňském roce jsme byli na výletě z ostrova Lampedusa do Tuniska a ve vodě jsme uviděli bundu. Zjistili jsme, že patřila uprchlíkovi, který to nezvládl,“ řekla listu The Times (placený přístup) Catramboneová.

Uprchlíci

Pár, který se zabývá zdravotním pojištěním, se tak na konci srpna rozhodl utratit 800 tisíc eur (přes 22 milionů korun) za založení první soukromé záchranné mise. Pojmenovali ji Pobřežní pomocná služba pro uprchlíky (MOAS).

Pro svou misi manželé koupili čtyřicetimetrovou loď Phoenix, která dříve sloužila podobným účelům v USA, a dva drony s kamerami, díky nimž v moři uprchlíky na přeplněných a vratkých lodích hledají. Jako kapitána lodi najali šestačtyřicetiletého Martina Xuereba, dřívějšího ředitele Maltézských ozbrojených sil.

 „Uprchlíkům poskytujeme první pomoc, dáme jim najíst a oblékneme je,“ popisuje základní poslání mise kapitán Xuereb. Místo, kde uprchlíky na moři vyzvednout, prý často určily samy italské úřady. Poté uprchlíky předal italskému námořnictvu.

Přesvědčil je papež, ale mise byla nákladná

K ojedinělé akci manžele přiměla i slova papeže Františka, který vyzval svět, aby pomohl uprchlíkům plavícím se do Itálie z válkou zasažené Libye. „Papež se díval přímo do kamery a řekl, že všichni, kdo mají možnost uprchlíkům pomoci, by to měli udělat,“ vzpomíná Catramboneová v The Guardian na zlomový moment.

Po dvou měsících však manželé museli svou misi zastavit, náklady totiž činily 400 tisíc eur (přes 11 milionů korun) měsíčně. Hledají proto finanční pomoc, aby mohli na jaře pokračovat. Catramboneová uvažovala i o možnosti hromadného on-line financování. Doufá totiž, že s manželem inspirovali další lidi.

Když MAOS v srpnu zakládali, tvrdili, že chtějí pomoci především maltským a italským záchranářům. Chtěli, aby lidé neumírali v zoufalství. „Uprchlíci, které jsme vyzvedli, včetně matek s miminy, se báli, že cestu nezvládnou. Byli psychicky a fyzicky vyčerpáni,“ popisuje pozdější praxi Catramboneová.

Jenže i oficiální mise italských úřadů nazvaná Mare Nostrum (Naše moře), která se rozeběhla v loňském roce po tragédii u ostrova Lampedusa a během níž se podařilo zachránit 150 tisíc lidí, pomalu končí. Nahradí ji menší operace s názvem Triton pod vedením evropské agentury Frontex (více o misi Triton čtěte zde).

Humanitární organizace se tak obávají, že počty utonulých uprchlíků porostou. V letošním roce jich zemřelo nejméně tři tisíce. Podle organizací zemře jeden ze čtyřiceti uprchlíků, kteří se snaží z Libye či Tuniska dostat po moři do Evropy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video