Glasgowská čtvrť Springburn je neutěšeným místem těch sociálně nejslabších (9. března 2010)

Glasgowská čtvrť Springburn je neutěšeným místem těch sociálně nejslabších (9. března 2010) | foto: AP

Manželé se synem se svázali a skočili z věžáku ve skotském Glasgow

  • 51
Je to místo plné betonu a nešťastných lidských osudů: ulice Red Road v glasgowské čtvrti Springburn. Neutěšený komplex třicetipatrových věžáků, který vyrostl v 60. letech jako naděje pro ty, kdo žili ve špinavých, přeplněných brlozích v centu města. Tři lidé tu v neděli spáchali sebevraždu skokem z patnáctého patra.

Lidé tu měli začít nový život, "lesklejší" než ten dosavadní. Jenže experiment se moc nevydařil. A z Red Road se postupně stal symbol všeho, co může být špatné na sídlištním životě. Domov těch sociálně nejslabších a místo s vysokou kriminalitou.

Už to tu chtěli dávno zbourat. Ale než se tak stane, nacházejí tady střechu nad hlavou přistěhovalci žádající Británii o azyl. Posílá je sem glasgowská YMCA. Imigranti ze Súdánu či Somálska, Kosova, bývalého Sovětského svazu... Žijí tu a čekají na rozhodnutí britských úřadů.

"Cítí se izolovaní. Kolem není nic, jen pár obchodů, služeb pramálo," napsal včera britský deník The Times. Ale proč je vůbec na Red Road najednou upřena taková pozornost? Kvůli tragédii, která, jak napsaly opět The Times, "šokovala celé Skotsko".

Tři lidé tu skočili z patnáctého patra jednoho z věžáků. Nejdřív pomocí nábytku zničili bezpečnostní pletivo na balkoně, pak se svázali dohromady a vrhli se dolů. Dva muži a žena. Podle původních zpráv Kosované, jimž zrovna zamítli žádost o azyl.

Včera však policie záhadu rozpletla. Nebyli z Kosova, ale z Ruska: třiačtyřicetiletý Serž Serych, jeho žena Taťána a jednadvacetiletý nevlastní syn.

Serychova rodina žádala o azyl v Kanadě i v Evropě

Co se jim stalo? Serychovo putování začalo v Kanadě, kde už v roce 2000 dostal statut uprchlíka. Tamním úřadům se tehdy nabídl jako bývalý agent ruské tajné služby FSB. Tvrdil, že má informace o síti špionů operujících po celé Kanadě. Později požádal o občanství, ale úřady ho v roce 2007 odmítly.

Ještě téhož roku Serych s rodinou Kanadu opustil a vyrazil do Evropy. Do Německa, Nizozemska, Španělska... Všude žádal o azyl, leč bez úspěchu.
Pak rodina přijela do Británie. Serych znovu vyplnil azylovou žádost.

Jako důvod uvedl neuvěřitelnou "story" o spiknutí kanadského premiéra Stephena Harpera s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Kanadská vláda chce nechat zavraždit britskou královnu, tvrdil. A zabijí i jeho, pokud se do Kanady vrátí, naléhal na Brity.

Neuvěřili mu a žádost odmítli s tím, že Serych má pořád ještě uprchlický statut právě v Kanadě. Najal si tři právníky, experty na azylovou problematiku. Nedokázali pomoci. Tak poslal dopis královně Alžbětě II., v němž zopakoval i pohádku o kanadském spiknutí s cílem ji zabít (Kanada patří do britského Společenství národů, takže britská panovnice je její formální vládkyní).

Co ale nakonec dohnalo Serycha s rodinou k sebevraždě? Sebrali jim podporu (35 liber týdně na osobu) a vykázali z bytu na Red Road, řekl The Times nejmenovaný zdroj. Deportace jim však nehrozila, aspoň prozatím. Jedna důležitá věc ještě nezazněla: Serž Serych podle všeho trpěl vážnou duševní poruchou.

To však neznamená, že britský azylový mechanismus neselhal, poukazují ochránci lidských práv a žádají pečlivé vyšetření celé události. Po tříčlenné rodině zbyl jen hrozivý otisk na trávníku před domem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video