Manžel Tymošenkové ruší firmu v Ústí. Nezveřejňovala, co ze zákona měla

  12:16aktualizováno  12:16
Manžel bývalé ukrajinské premiérky Oleksandr Tymošenko zrušil firmu, kterou před dvanácti lety založil v Ústí nad Labem. Čím přesně se jeho společnost International Industrial Project zabývala, není jasné. Nezveřejňovala totiž o sobě všechno, co by měla, a porušovala tím zákon.

Manžel vězněné ukrajinské expremiérky Oleksandr Tymošenko | foto: AP

"Firma je v likvidaci," potvrdil likvidátor Pavel Závorka v sídle společnosti v panelovém domě na konci ulice Na Kohoutě v ústecké čtvrti Bukov. Jakékoli další informace o činnosti firmy odmítl sdělit. Neřekl ani to, co konkrétně teď likviduje. Tymošenko ani jeho společníci se v domě moc nezdržují.

"Můžu majitelům předat kontakt na vás a zeptat se jich, jestli vám chtějí něco říct. Ale myslím, že odpověď bude negativní. Je to soukromá firma, takže nevidím důvod, proč by měli mluvit," řekl Závorka minulý týden ve středu a dodnes se skutečně nikdo neozval.

Sousedé v domě o firmě nic nevědí. "Ta cedulka na dveřích tady přibyla teprve před pár měsíci," ukazovala postarší žena na kartičku firmy International Industries Project. Další jen věděla, že o patro výš bydlí Ukrajinci, kteří prý občas dělají hluk.

"Dvakrát jsem už říkala panu správci, aby je zklidnil. On říkal, že jsou to obchodní partneři firmy. Chvíli bylo ticho, ale pak začali zase rámusit," popisuje.

Firmu založil Tymošenko 15. června 2000. O osm let později ji převedl na Vlastimila Prokeše z Velkého Března, který po pěti měsících vrátil třetinový podíl zpět Tymošenkovi. Zbylou třetinu získal jeho krajan Oleksii Gullidin.

Za nezveřejnění povinných údajů hrozí pokuta

Ani vyjádření Prokeše se nepodařilo získat. Mobilní číslo uvedené u jeho jména na vizitce firmy vzal opět likvidátor Závorka.

Neprůhlednost firmy je zarážející i proto, že Tymošenko - i díky tomu, že v Česku podniká - dostal snadno azyl, když odcházel z Ukrajiny před politickým pronásledováním lidí, kteří do vedení země nastoupili po jeho manželce (o udělení azylu čtěte zde).

V předmětu podnikání má International Industrial Project uvedenou "koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje a výrobu, obchod, služby". Bližší údaje chybí. Tymošenkova firma za celých 12 let své existence zveřejnila ve sbírce listin jen zakladatelské dokumenty, podpisové vzory, pár notářských zápisů a smlouvy o převodu podílu. Podle odborníka na obchodní právo ústeckého krajského soudu Jiřího Bednáře tím porušila zákon.

"Podle zákona musí společnosti zveřejňovat výroční zprávy, řádné, mimořádné a konsolidované účetní závěrky," upozorňuje Bednář.

Za porušení zákona o účetnictví může finanční úřad dát firmě pokutu. "Pokutu lze uložit až do výše tří procent hodnoty aktiv," uvedla ředitelka Finančního úřadu v Ústí nad Labem Jana Janoušková s tím, že pokutu může firma dostat i v likvidaci. A to do tří let od doby, kdy delikt spáchala.

Tymošenkův společník má vazby na místní politiky

Jednapadesátiletý Tymošenko měl trvalé bydliště v Lidicích, kde však ve skutečnosti nikdy nežil. Byl tam jen trvale hlášený.

Podle informací týdeníku Euro pobýval v Ústí u svého obchodního partnera Vlastimila Prokeše. Tam také údajně navázal kontakty s politiky ODS Řebíčkem a Gandalovičem. Podle Eura jednal Tymošenko v roce 2006 s tehdejším ministrem financí Tlustým o deblokaci ukrajinského dluhu vůči Česku, splátkou měla být dodávka asi 1,4 miliardy m³ zemního plynu.

Prokeš zase zná místní politiky. Ústecký zastupitel Jiří Morštadt sedí v představenstvu jeho firem International Commerce Corporation a Healthy Care, které pronajímají nemovitosti. V druhé jmenované byl do loňského února i Jiří Madar, bývalý ústecký radní.

Tymošenkova manželka Julija bývala ukrajinskou premiérkou a vůdkyní oranžové revoluce z let 2004 a 2005. V té době Oleksandr Tymošenko už pátým rokem podnikal v Ústí. Jeho manželka a další revoluční lídři však Ukrajince zklamali, životní úroveň lidí se nelepšila.

V roce 2010 se tak k moci vrátil proruský prezident Viktor Janukovyč a loni bylo zahájeno proti Tymošenkové několik trestních kauz. V květnu byla obviněna ze zneužití pravomoci při uzavírání plynové smlouvy s Ruskem. V říjnu byla odsouzena k sedmi letům vězení. Západ označil proces za politicky motivovaný.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Hamáček dostal důvěru. ČSSD má teď být levicovým rebelem ve vládě

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček dostal důvěru širšího vedení strany. „Je třeba skončit diskusi o...

Zapojení informatiky do škol je nevyhnutelné, tvrdí Národní ústav pro vzdělávání

Ilustrační snímek

Děti se učí programovat už v mateřské školce pomocí různých hraček. Ministerstvo školství chce proto zařadit...

Na ulici si všimnete spíše bezdomovce muže než ženy, říká ředitelka Jako Doma

Lenka Vrbová

V České republice žije přibližně 70 tisíc lidí bez domova. Čtvrtinu z nich tvoří ženy, pro které je typické zejména...Najdete na iDNES.cz