Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Manžel mi chladnokrevně lhal, říká Topolánková

  10:01aktualizováno  10:01
Mirek Topolánek teď prožívá nejdramatičtější období své politické kariéry. Bojuje o všechno – a právě v takových momentech byla jeho žena zvyklá krýt mu záda. Jenže už pár měsíců je u Topolánků všechno vzhůru nohama.

Pavla Topolánková otevřeně hovoří o manželově nevěře | foto: MF DNES

V kanceláři Pavly Topolánkové měla být původně řeč o její kampani do Senátu. Nakonec se hovor stejně stočil k manželově nevěře. Tak ostrá slova na Topolánkovu adresu od ní ještě nikdy nezazněla.

Co jí na aféře jejího manžela s Lucií Talmanovou vadilo vůbec nejvíc? "V podstatě to, že nám všem manžel systematicky, řekla bych přímo cíleně, konstruktivně, chladnokrevně, tak dlouhou dobu lhal," říká Topolánková a klade přitom důraz na každé slovo. "To je věc, která mi už nikdy nepřestane vadit."

Krátce před hlasováním o důvěře vládě ještě nevěděla, jestli se půjde do Sněmovny podívat. "Je to možné, ale jen v případě, že nebudu muset pracovat na své kampani," řekla. Nakonec se její útlá silueta na sněmovní galerii přece jen objevila. Co říkala na manželův neúspěch? "Sledovala jsem to se zájmem."

Teď stojí Topolánková na vlastních nohou. Doma řeší rodinné problémy a v Ostravě kandiduje za stranu Jany Bobošíkové, která se nikdy netajila svým odporem k občanským demokratům. "Je to krásná, dominantní dáma," říká o ženě, kterou nemohou zvláště europoslanci za ODS vůbec vystát.

Manžel vytvořil iluzi šťastné rodiny
Topolánková se v poslední době obklopila ženami. Dokonce i její kampaň financuje žena – podnikatelka z Ostravy Jaroslava Kraftová, která také kandiduje za Politiku 21. To ona oslovila premiérovu manželku, aby kampaň vedly spolu. Topolánková dodá slavnou tvář a Kraftová pokryje náklady – nakonec kolem sto padesáti tisíc korun.

Dlouho to vypadalo, že Pavla Topolánková patří k těm "politickým manželkám", které o mužově nevěře dobře vědí, ale kryjí ho, protože jim záleží na jeho kariéře. Jenže tak to nebylo. O blízkém vztahu předsedy občanských demokratů s Lucií Talmanovou se mezi politiky šuškalo přinejmenším rok. Pavla Topolánková byla, jak tvrdí, tou poslední, kdo se o něm dozvěděl - z médií.

Volební plakáty šťastné rodiny předsedy ODS, které visely po celé zemi, tedy nevznikly po "rozumné dohodě" zralého páru, Topolánková na nich pózovala, protože žila v iluzi šťastného manželství. "Muž celou kampaň postavil na rodině, celou jsem ji absolvovala s ním, aniž bych cokoliv věděla, a on neměl tolik odvahy, aby mi to řekl," líčí dnes Topolánková, v čem ji manžel zklamal.

A zachovala by se jinak, kdyby to věděla? "Samozřejmě. V takovém případě bych se stáhla a zcela jistě bych nevyprávěla každému novináři o tom, jak je manžel dokonalý, jak mu věřím a jak mě nikdy nezklamal," říká vzrušeně. "Opravdu nelžu, lež mi vadí a vždycky jsem vedla děti k tomu, že lhát se nemá."

Tajemná SMS
Mirku Topolánkovi zbývalo letos v srpnu do jmenování premiérem pár dní, když dostal od své ženy tajuplnou esemesku. "Udělala jsem pozitivní krok. Snad ho s odstupem času také oceníš. Více podrobností se dozvíš z médií," psalo se v ní.

Topolánek však zprávu nepochopil, takže když si ve čtvrtek 17. srpna v novinách přečetl, že jeho manželka kandiduje za stranu jeho politických nepřátel, byl překvapený stejně jako všichni občanští demokraté. "Upozorňovala jsem paní Topolánkovou, že to bude mít velký dopad," vzpomíná si Bobošíková.

"Řekla jsem, že si to uvědomuji. Pravda je ale taková, že mi v té době vůbec nedošlo, jaké následky to bude mít," reaguje dnes Topolánková. Netušila, že ji za to poradce jejího muže Marek Dalík bude chtít vyhodit z práce a že vzbudí pohoršení v ODS.

"Myslím, že je to přinejmenším kuriózní," říká o kandidatuře Topolánkové europoslanec Jan Zahradil, který zná Bobošíkovou z Evropského parlamentu a považuje ji za jednu z úhlavních nepřátel ODS.

S Topolánkovou kandiduje ve straně i komunista
Jenže rána přišla i z druhé strany. Když Topolánková kývla na politickou nabídku, zjistila, že na kandidátce Politiky 21 přibyl ještě jeden uchazeč o senátorské křeslo – bývalý prezidentský kandidát za KSČM Miroslav Kříženecký.

"Když mi to paní Bobošíková nabízela, ještě tam nebyl," krčí Topolánková rameny. Bobošíková však tvrdí, že byla jen její věc, koho osloví. "Já jsem ostatní kandidáty samozřejmě neseznamovala se svými nápady," říká.

Pavla Topolánková má za sebou první dva měsíce volební kampaně. Teď jde do finiše – až do voleb stráví většinu času v Ostravě. S Jaroslavou Kraftovou bude chodit ulicemi Ostravy a vysvětlovat svůj program. To Pavla Topolánková dokáže někdy až s urputností učitelky.

Ve své kanceláři vypočítává, co všechno by chtěla v Ostravě změnit: vybudovat víceúčelový dům pro důchodce nebo třeba otevřít na místní univerzitě medicínu. "Vidíte," povzdechne si po chvíli. "Vždycky novinářům dlouze a únavně vykládám o svém programu, ale nakonec stejně napíšou jen o takzvané manželské krizi."

Hillary a Lewinská
A souvisí její kandidatura do Senátu s Talmanovou, nebo ne? "Víte, kdy se Hillary Clintonová poprvé rozhodla kandidovat do Kongresu?" usmívá se nad svou metaforou. "Po tom, co se dozvěděla o Clintonově aféře s Lewinskou."

Jenže mezi českou a americkou Hillary je přinejmenším jeden rozdíl. Zatímco američtí demokraté poskytli Hillary prostor, aby se mohla od prezidentových záletů odreagovat, Topolánkové občanští demokraté kandidaturu nenabídli.

"Několikrát jsem manželovi říkala zcela konkrétně, že bych chtěla kandidovat. Naposledy letos v červnu," vzpomíná si Topolánková. Ale ODS ji odmítla.

"Řekli mi, ať netříštíme síly. Měla jsem budovat manželovu kariéru, ne svoji." Hillary Clintonové se nakonec podařilo udržet manžela i vyhrát křeslo v Kongresu. "Nikdy ale Clintonovi neodpustila," říká Topolánková, která má její paměti v malíčku. "Ani mně nepřestane nikdy vadit, co manžel udělal."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz