Ilustrace k silvestrovské noci násilí na obálce německého magazínu Focus. | foto: Focus

Ženské tělo s otisky černých rukou. Ilustrace vzbudily v Německu poprask

  • 1084
Bouře nevole se v Německu strhla kolem ilustrací, které v minulých dnech přinesla na titulních stranách dvě tamní respektovaná média. Reagovala tak po svém na sexuální aféru v Kolíně nad Rýnem. Zatímco deník Süddeutsche Zeitung se po kritice omluvil, týdeník Focus nic podobného v plánu nemá.

Protože z osudné noci neexistují žádné použitelné fotografie, vyrobily si redakce deníku Süddeutsche Zeitung a časopisu Focus k tématu silvestrovského obtěžování žen cizinci vlastní symbolické ilustrace. Sdílely je na sociálních sítích a hned od svých čtenářů sklidily ostrou kritiku.

Na ilustraci Süddeutsche Zeitung byly bílé nohy a černá ruka mezi nimi. Redakce kresbu zveřejnila na svém facebookovém profilu jako pouták – a mezi čtenáři se strhl poprask. List se nakonec omluvil.

Týdeník Focus vyšel na obálce s fotografií torza mladé ženy, na jejímž nahém těle jsou černé otisky rukou. Přes celou šíři jsou pak výrazné nápisy: „Ženy si stěžují. Po sexuálních útocích migrantů: Jsme ještě tolerantní, nebo jsme už slepí?“

Na rozdíl od svých kolegů v Süddeutsche Zeitung se Focus omlouvat nehodlá. Šéfredaktor Ulrich Reitz se proti reakci čtenářů ohradil a označil ji za „směšnou“. V deníku Tagesspiegel své důvody rozvedl: „Zobrazujeme pouze to, co se bohužel také stalo.“ Ti, kdo obálku považují za rasistickou a sexistickou, podle něj mají „strach z pravdy“.

Podle kritiků titulní strana posiluje klišé o „zlém černém muži“. Reitz však kontruje: „Provokace není to, co máme na obálce, ale to, co se před pár dny stalo v Kolíně.“

Rozpaky budí i manuál pro migranty

V souvislosti s těmito událostmi vyplulo na povrch i to, že i sami sociální pracovníci, kteří v létě pomáhali zvládat nápor migrantů, si všimli, že soužití lidí z různých kultur není vždy jednoduché. Z jejich popudu loni v září vznikla příručka, která se migrantům realitu současného Německa snaží přiblížit.

Útoky v Kolíně

Podle slov autorů se v ní dotkli i různých tabu, a tak se cizinci můžou například dočíst, že „násilí je v Německu zákonem zakázáno“, že „ženy mají stejná práva jako muži“, že „úsměv neznamená výzvu k flirtu“ nebo že například v létě „je běžné chodit s odhalenými rameny a koleny“.

Po kolínské silvestrovské noci se tyto banální rady jeví náhle jako objevné, přesto vyvolaly rozpaky.

Útlý manuál pro základní orientaci určený „budoucím občanům Německa“ vydalo Spolkové ústředí pro politické vzdělávání s přispěním četných dobrovolníků. Je to jen jedenáct stran velkými písmeny s mnoha obrázky, přesto tehdy tvůrci cítili rozpaky, protože vlastně sepisovali seznam německých hodnot a zvyklostí. Tím de facto kodifikovali základy německé kultury.

A tudíž dělali přesně to, co levice a zastánci krajní politické korektnosti neradi vidí. Ostatně i proto se na celé poslední straně autoři textu preventivně omlouvali: „Tento průvodce může působit arogantně nebo urážlivě, ale naším cílem bylo pomoci.“

Čtenáři se mimo jiné také dozvědí, že je běžné třídit odpad, být ohleduplný k ostatním lidem i životnímu prostředí, uvolnit ve veřejné dopravě místo starším a že je povinností každého pomoci osobě v nouzi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue