Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Manipulaci s volbami potvrdí test DNA

  18:10aktualizováno  18:10
Most - Přiznání muže, který před volbami vyměnil v Chanově na Mostecku obálky s volebními lístky, musí potvrdit test jeho DNA. Kvůli němu jsou na experíze v kriminalistickém ústavu obálky, ze kterých vyjmul kandidátky a nechal v nich pouze hlasovací lístek ČSSD. Takto upravené sady lístků předal doručovateli. Policistům řekl, že vše udělal z lásky k sociální demokracii.
Policistka vyslýchá ženu ze sídliště Chanov

Policistka vyslýchá ženu ze sídliště Chanov. Neznámý pachatel doručil Chanovským obálku pouze s volebním lístkem ČSSD. (13.6.2002) | foto: Iveta PallyováMF DNES

Třicetiletý muž z Mostecka se přiznal, že převzal od poštovního doručovatele v Chanově obálky s hlasovacími lístky pro tamní volební okrsek, rozlepil je a v každé ponechal pouze lístek ČSSD se zakroužkovaným kandidátem Josefem Hojdarem.

"Řekl, že některé obálky olízl, aby je mohl znovu zalepit. Pravdivost jeho výpovědi musí potvrdit právě expertíza obálek. Její výsledky budou k dispozici do čtrnácti dnů," uvedla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Muž se sám přihlásil na policii týden po volbách. Nevydržel totiž pocit, že je celostátně hledaný.

Policie: udělal to z lásky k ČSSD
Policie potvrdila motiv činu třicetiletého romského aktivisty tak, jak o něm už dříve mluvili lidé z jeho okolí - totiž sympatie k sociální demokracii.

"Je členem strany a fandí jí. Prý jí chtěl takto prospět. Tvrdí, že vše udělal z vlastní vůle," sdělila policejní policie.

Lidé z blízkého okolí bývalého člena ČSSD a romského aktivisty potvrzují, že důvodem jeho činu byl obdiv k lídrovi ústeckých sociálních demokratů Josefu Hojdarovi. Nedal na něj dopustit. Nejspíš se mu chtěl takhle zavděčit, shodli se.

"Měl Hojdara velmi rád, nedal na něj dopustit. Vstoupil i do řad sociální demokracie, ale v místní organizaci měl nějaké problémy. Pokusili se ho i vyloučit, ale on se odvolal, že nemají důvod," řekla žena, která si nepřála být jmenována.

"S Radkem se známe. Na jarmarku v Obrnicích jsem mu říkal, aby postavil své hochy do latě a šli volit. Myšlení Romů je však trochu odlišné od toho našeho. Někdy reagují nevyzpytatelně. To se mohlo stát i v tomto případě," soudí Hojdar.

Na podvod se přišlo večer před volbami
Na chybějící volební lístky upozornil večer před volbami jeden z obyvatel Chanova místní strážníky. Ti oznámili věc policii.

Chvíli poté se podařilo doručovatele obálek zajistit. Po prohlídce jeho brašny se vše potvrdilo. Následovalo jednání mosteckého primátora s policií, poštou a  okresní volební komisí, při kterém se zjistilo, že lístky byly původně v pořádku a pochybení je na straně doručovatele. Dopoledne měli v Chanově už všichni kompletní lístky.

"Dohromady jsme objevily 443 obálek pouze s jedinou kandidátkou. Část jich měl u sebe zadržený doručovatel, zbytek jsme zajistili mezi obyvateli Chanova," uvedla policie.

Voleního manipulátora z Chanova vyšetřovatel obvinil z maření přípravy a průběhu voleb a z porušování listovního tajemství.

Poštovní doručovatel, který na mosteckém sídlišti Chanov hlasovací lístky ČSSD roznesl, je také obviněn a přišel o práci.

Nemáme všechny lístky, hlásili obyvatelé
Den před volbami kolem devatenácté hodiny oznámil jeden z obyvatel Chanova městské policii, že v obálce, která mu byla doručena s hlasovacími lístky, byl pouze jeden jediný. Patřil ČSSD.

Strážníci ihned informovali Policii ČR, která okamžitě zahájila vyšetřování. Poštovního doručovatele obvinila z trestního činu maření přípravy a průběhu voleb a také z trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv.

Podle neoficiálních informací, které zatím policie nepotvrdila, měl být na doručovatele vyvíjen nátlak ze strany jednoho aktivisty, který působí v Chanově. Vyhrožoval, že doručovateli zlikviduje rodinu.

Vedení pošty okamžitě doručovatele propustilo. "Jde o muže, který roznášel volební lístky v Chanově," potvrdil mluvčí pošty Ladislav Vančura. Česká pošta se zaručila, že v pátek do 12 hodin budou mít všichni obyvatelé sídliště obálky se všemi volebními lístky.

Policie oznámila, že vyhlásila celostátní pátrání po iniciátorovi skandálu. Hledá třicetiletého muže z Obrnic, vesnice u Mostu. "Zatím nám uniká," připustili policisté. Viníkovi hrozí až tříleté vězení.

CHÁNOV VOLÍ ČSSD

* Drtivá většina ze čtyř desítek voličů, kteří odevzdali v prvních třech hodinách hlas kandidátům do sněmovny v mosteckém sídlišti Chanov, preferovala sociální demokracii.
* Sídliště obývají převážně Romové a nepřizpůsobiví lidé, z nichž je 871 zaregistrovaných voličů. "Průměrná volební účast v Chanově se pohybuje kolem třiceti procent," uvedl předseda volební komise Josef Pova.
* "Volila jsem ČSSD, protože mám ráda Špidlu," řekla padesátiletá Jolana Kovačová, která přišla k volbám se svou vnučkou. Stejné straně odevzdala hlas o 14 let starší Anežka Siváková.
* "Budu volit toho našeho Hojdara, protože mu věřím a mám ho ráda," uvedla Siváková na adresu lídra sociálních demokratů za Ústecký kraj. S výběrem správného lístku jí však pomáhali příbuzní, sama neumí číst ani psát.
* Naopak odvolit se nepodařilo šestačtyřicetiletému Antonínu Ištokovi. I když měl dříve bydliště v chanovském sídlišti, nyní je bezdomovcem. V občanském průkazu má proto v kolonce trvalé bydliště zapsanou adresu mosteckého magistrátu Radniční 1, kde musí volit.
* Při volbách do sněmovny před čtyřmi roky v sídlišti vyhrávala romská hudba a jeho obyvatelé se na prostranství před školou dohadovali, koho zvolit, či jak správně vyplnit volební lístek. Dnes byly v sídlištních ulicích vidět jen hloučky romské mládeže a dětí.

Okrsková volební komise tvrdí, že na její straně je vše v pořádku. "Vše nasvědčuje, že vina je na straně pošty či přímo doručovatele, který obálky roznášel," uvedl ve čtvrtek šéf mostecké policie Čestmír Pastyřík.

Mostečtí strážníci případ projednali také s primátorem Vladimírem Bártlem (ODS), který přislíbil správné doručené volebních obálek. "Průběh voleb tak nebude v žádném případě narušen," podotkl Pastyřík. Úředníci magistrátu se večer sešli a chystali nové hlasovací obálky. Ráno začala distribuce.

Kriminalisté zajistili 440 neúplných hlasovacích obálek, které obsahovaly pouze lístky ČSSD. Do schránek je však dostalo zřejmě skoro devět set voličů z Chanova, kde žijí převážně Romové a nepřizpůsobiví lidé. V roce 2000 zde volilo 7,68 procent voličů, což bylo 67 lidí z 872 tehdy registrovaných.

Doručovatel měl nechat v obálce jen lístky sociálních demokratů se zaškrtnutným preferenčním hlasem Josefa Hojdara, lídra ČSSD v Ústeckém kraji. "Nemám s tím nic společného," hájí se Hojdar a podotkl: "Považuji to za dobře načasovanou a kvalitně připravenou volební akci. Nemyslím ale, že to ovlivní výsledek voleb."

Komunisté: ČSSD si hlasy kupuje
Na manipulaci s hlasovacími lístky v Chanově upozornil také místopředseda KSČM Vlastimil Balín. Sociální demokraté si podle něj kupují hlasy místních Romů za 50 až 150 korun. Vedení oblastní ČSSD to však rezolutně popírá.

Balín, který z Mostu pochází, se od Romů z Chanova a od romského sdružení Dživas dověděl, že zástupci mostecké ČSSD údajně nabízejí Romům pomoc s výběrem hlasovacího lístku za zaškrtnutí dvou preferenčních hlasů. Zvýhodněnými kandidáty mají být nynější poslanec Josef Hojdar a šéf hornických odborů Cyril Zapletal.

"Pokud komunisté něco podobného zjistili, tak to měli podle zákona oznámit," reagoval předseda Okresního výkonného výboru ČSSD v Mostě Josef Hojdar. "Pokud budou Romové sociální demokracii volit, je to tím, že se jim věnuje," podotkl Hojdar.

Sociální demokraté podle něj za dva roky vynaložili na různé akce pro Romy téměř 100 tisíc korun, například na dětský den, ples či soutěž v tanci a zpěvu Romale. Romové mohou také bezplatně využívat jejich právní poradnu.

Případnou manipulaci s lístky ostře odsoudil poslanec za ODS Oldřich Vojíř, který je trojkou na kandidátce Ústeckého kraje. Zdůraznil, že volební boj by měl být vždy čestný a korektní.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Lidovci ani ODS neodevzdají lístky při volbě předsedy Sněmovny

Lidovci nebudou u volby předsedy Poslanecké sněmovny, není podle nich jasné,...

Lidovci ani občanští demokraté neodevzdají hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky,...

Porucha ADHD se velmi podceňuje, příznaky jsou nonstop, varují experti

Kvasinková infekce může znepříjemnit život i mužům.

Problémy s udržením pozornosti, výkyvy nálad, vnitřní neklid a ukvapené rozhodování. Přestože hyperkinetická porucha...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci zvolí nového šéfa Sněmovny

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou volit jejího předsedu. Jediným kandidátem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz