Mandátový a imunitní výbor Sněmovny se začal zabývat tím, zda doporučí vydání exministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání kvůli okolnostem nákupu letounů CASA pro armádu.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny se začal zabývat tím, zda doporučí vydání exministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání kvůli okolnostem nákupu letounů CASA pro armádu. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Poslanci chtějí celý spis policie o Parkanové, kolegyni vyhodili za dveře

  • 1046
Poslanci mandátového a imunitního výboru chtějí od policie kompletní vyšetřovací spis, který se týká Vlasty Parkanové. Až pak rozhodnou, zda doporučí, aby byla zbavena imunity a vydána ke stíhání. Jednání se chtěla zúčastnit i poslankyně ODS Jana Černochová, která členkou výboru není. Musela ale za dveře. "Je to skandální," zlobí se.

Mandátový a imunitní výbor pojal kauzu exministryně obrany Parkanové, kterou chce policie stíhat kvůli nákupu letounů CASA pro českou armádu, zeširoka. Nespokojil se s prostým zjišťováním, zda snaha policie stíhat Parkanovou souvisí s výkonem jejího mandátu poslankyně, ale začal si hrát na vyšetřovatele.

Předseda výboru Bohuslav Sobotka po jednání řekl, že si výbor vyžádal celou sérii podkladů pro další rozhodování: vedle vyšetřovacího spisu i informace NKÚ o vyšetřování nákupu letadel CASA, od Úřadu vlády a ministerstva obrany všechna stanoviska Evropské komise ke kauze CASA a od ministerstev obrany a financí informace o obvyklé praxi při aplikaci zákona o majetku státu.

Sobotka později řekl, že se ČSSD nedomnívá, že by měli poslanci suplovat práci soudců, vyšetřovatelů a státních zástupců. "Jestliže kolegové z vládních stran požadují dodatečné podklady, my jsme poslancům vládní koalice vyhověli," vysvětlil Sobotka.

Policie podezřívá Parkanovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jako ministryně obrany podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů. Parkanová tvrdí, že povinnost zadat externí znalecký posudek nevyplývá z žádného právního předpisu, a odmítá, že by vládu uvedla v omyl. Poslanci o vydání Parkanové rozhodnou v červenci.

Je to skandální, zlobí se poslankyně, která musela za dveře

Podle posudku, který si policie zadala, vznikla počínáním Parkanové při nákupu letadel CASA pro českou armádu státu škoda 658 milionů korun. Jednání výboru se chtěla osobně zúčastnit poslankyně ODS Jana Černochová, kterou ale vykázali za dveře.

"Považuji to za skandální," řekla Černochová, která chtěla mít z první ruky informace o tom, kvůli čemu chce policie Parkanovou stíhat.

Jana Černochová (vpravo) - nová superstar pražské ODS.

Členové výboru odhlasovali, že se Černochová nesmí jednání o Parkanové účastnit. "Pan předseda výboru Sobotka by se měl starat především o to, kdo ze členů mandátového výboru vynáší jaké informace," zlobila se poslankyně Černochová, členka bezpečnostního výboru a výboru pro obranu a bezpečnost.

"Bylo to pro nás docela překvapivé. Není obvyklé, aby na jednání výboru přicházeli jiní poslanci nebo poslankyně," řekl Sobotka. "Každý poslanec by u toho chtěl být, ale to by pak muselo být uzavřené jednání Sněmovny," řekl iDNES.cz předseda Věcí veřejných a člen výboru Radek John.

Naopak pro to, aby se Černochová jednání účastnil mohla, byl poslanec ČSSD Stanislav Křeček. "Zvítězil argument, že jednání výboru je uzavřené, ale já se domnívám, že v případě zájmu jiného poslance o jednání lze tuto zásadu prolomit. Paní poslankyně Černochová se o tuto záležitost dlouhodobě zajímá jako členka výboru pro obranu a bezpečnost," zastal se jí Křeček.

Opozice se kloní k tomu, aby byla Parkanová vydána

Zatímco zástupci opozičních stran se od začátku případu kloní k tomu, že by Parkanová měla být imunity zbavena, rozporuplný je postoj vládních ODS a TOP 09. Za místopředsedkyni Sněmovny se její TOP 09 postavila, ministr financí Miroslav Kalousek mluvil dokonce o policejní zvůli (více o Kalouskově vyjádření najdete zde), ale poslanec Stanislav Polčák řekl, že někteří jeho kolegové budou uvažovat o tom, že pro vydání Parkanové ruku zvednou.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas nejprve ve Sněmovně vzbudil pozornost výrokem, že o tom, kdo bude nebo nebude ve vládě, nemůže rozhodovat parta policejních plukovníků a podplukovníků. V úterý po jednání vlády už však zdůrazňoval, že poslanci nerozhodují při hlasování o imunitě o vině a že on sám se rozhodne podle doporučení mandátového a imunitního výboru (podrobnosti najdete zde).

Posudek, kterým policie dokládá nevýhodnost nákupu letadel CASA, je podle společnosti Omnipol zavádějící. Právě přes tohoto obchodníka se zbraněmi si stát letadla pořídil. Firma v úterý uvedla, že v případě vojenských dopravních letadel nelze určit obvyklou cenu letounu. Podle zástupců společnosti tak nelze tvrdit, že stát koupil předražené stroje (více o vyjádření Omnipolu čtěte zde).

Totožně argumentuje ministr financí Miroslav Kalousek, stranický kolega Parkanové z TOP 09. Naopak opoziční Věci veřejné vyzvaly vládu, aby od Omnipolu vymáhala částku, o niž byly letouny předraženy. Jinak se podle předsedy VV Radka Johna i současní ministři dopouštějí trestného činu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video