Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vydejte Parkanovou policii, řekl výbor. Pro byli i dva vládní poslanci

  8:28aktualizováno  9:05
Umožněte policii, aby mohla stíhat exministryni obrany Vlastu Parkanovou kvůli nákupu letadel CASA pro armádu, doporučil mandátový a imunitní výbor Sněmovny. Pro bylo 10 jeho členů z 15, včetně dvou vládních poslanců. O tom, zda bude Parkanová imunity v této věci zbavena, bude hlasovat celá Sněmovna ve středu odpoledne.

Pro doporučení vydat Parkanovou hlasovali poslanci ČSSD, Věcí veřejných a KSČM, k nimž se přidali i Ivana Weberová z ODS a také kolega Parkanové z poslaneckého klubu, Josef Cogan zvolený za TOP 09 a Starosty a nezávislé.

Čtyři poslanci z ODS a TOP 09 se zdrželi, jediná jasně proti byla stranická kolegyně Parkanové, poslankyně TOP 09 Jana Kaslová.

"Věřím v nestrannost a nezávislost soudu. I když si myslím, že práce, kterou odvedl vyšetřovatel, je slabá, imunita by neměla být využívána. Považuji ji za krajní možnost při ochraně demokracie," vysvětlil iDNES.cz Cogan, proč hlasoval pro vydání kolegyně Parkanové. "Hlasovala jsem pro, protože se neobjevilo nic, co by nasvědčovalo, že ten případ je na politickou objednávku," řekla Weberová.

Jak hlasoval výbor o Parkanové

Pro vydání:
Bohuslav Sobotka, Jeroným Tejc, Stanislav Křeček, Jan Chvojka (ČSSD), Radek John, Jana Drastichová (Věci veřejné), Jiří Dolejš, Marie Rusová (KSČM), Ivana Weberová (ODS), Josef Cogan (TOP 09 a Starostové)

Proti vydání:
Jana Kaslová (TOP 09)

Zdrželi se:
Marek Benda, Jan Vidím, Jaroslav Dědič (ODS), Jiří Skalický (TOP 09)

Parkanová vzala rozhodnutí mandátového výboru o vydání na vědomí. Věří, že poslanci na plénu budou o věci rozhodovat podle věcných argumentů.

"Tady se vytvořil systém, který kradl občanům peníze, miliardy, a je třeba, aby se to řádně vyšetřilo," uvedl člen výboru, předseda Věcí veřejných Radek John.

Předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka z ČSSD připomněl, že výbor o Parkanové jednal už potřetí. "Proto jednání už nemuselo být tak dlouhé, ale všichni členové výboru si své řekli," uvedl Sobotka.

Poslanecký klub ČSSD se již dohodl, že by všichni poslanci měli podpořit vydání Parkanové, ODS chce svým členům dát "volné hlasování", stíhání Parkanové umožní i zástupci opoziční KSČM, Věcí veřejných a nejspíš i někteří jednotlivci z vládní koalice. Parkanová by tedy měla být vydána.

Státu vznikla škoda 658 milionů korun, tvrdí policie, která chce stíhat Parkanovou

Policie požádala Sněmovnu, aby ji zbavila imunity a vydala ji k trestnímu stíhání pro podezření, že spáchala dva trestné činy při nákupu španělských dopravních letounů CASA. Podle policejního obvinění způsobila státu škodu 658 milionů korun, když nezajistila přiměřenou cenu. (více o případu čtěte zde).

O to, zda může policie Parkanovou stíhat, se hned rozpoutala politická bitva. Své stranické kolegyni se snaží pomoci zejména ministr financí Miroslav Kalousek, který policejní obvinění vyvrací tím, že Parkanová žádnou povinnost mít nezávislý posudek neměla a že při nákupu vojenského materiálu ani není možné stanovit cenu obvyklou.

Kalousek dokonce, jak upozornil týdeník Respekt, volal vyšetřovateli případu nákupu letadel CASA a podle časopisu mu řekl, že "u policie skončil". Ministr financí to kategoricky popírá a o prošetření případu požádal Generální inspekci bezpečnostních sborů.

O vydání Parkanové ke stíhání budou poslanci hlasovat na červencové schůzi Sněmovny, která začíná v úterý odpoledne. Pro to, aby byla místopředsedkyně Sněmovny a exministryně obrany zbavena imunity, se už dříve vyslovily opoziční strany.

ODS oznámila, že její poslanci budou mít "volné hlasování", budou moci tedy rozhodovat každý podle svého uvážení. Část TOP 09 je jednoznačně pro to, aby strana Parkanovou podržela, někteří poslanci - i třeba šéf klubu Petr Gazdík - ale řekli, že klíčové pro ně bude doporučení mandátového a imunitního výboru.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz