Útočník z Manchesteru: mladík plný hněvu, který se nedávno vrátil z Libye

  • 1157
Kdo byl dvaadvacetiletý Salman Abedi, kterého britská policie podezírá z pondělního útoku v Manchesteru, při němž zahynulo 22 lidí? Z dosavadních informací vyplývá, že se narodil do rodiny libyjských uprchlíků, měl sklony k radikálnímu islámu a pobýval v Libyi.

Abedi se narodil na silvestra roku 1994 rodičům, kteří uprchli z Libye před režimem plukovníka Muammara Kaddáfího. Strávili několik let v Londýně, pak se přesunuli do Manchesteru, kde otec rodiny svolával modlitby v mešitě na jižním předměstí Didsbury. V mešitě, která se hlásí k modernímu a liberálnímu výkladu islámu, pomáhal i Salmanův bratr.

Fotogalerie

Podle místního imáma byl Salman Abedi nebezpečný extremista. „Když jsem mluvil o Islámském státu, viděl jsem v jeho tváři nenávist. Vídával jsem v jeho tváři nenávist a věděl jsem, že tenhle člověk mě nemá rád. Nepřekvapuje mě to,“ zavzpomínal pro list The Daily Telegraph imám Mohammed Saeed El-Saeiti na rok 2015, kdy v mešitě kázal proti Islámskému státu a libyjské saláfistické milici Ansar al-Šaría.

„Salman? Zaskočilo mě to. Byl to takový tichý kluk, vždy se ke mě choval s respektem. Jeho bratr Ismail je velice otevřený, ale Salman byl tichý. Nikdy bych neřekl, že člověk jako on by něco takového udělal,“ řekl listu The Guardian jeden z členů místní libyjské komunity, který Abediho rodinu dobře znal.

„Abu Ismaila to strašně zasáhne,“ politoval zdroj deníku The Guardian Salmanova otce. „Vždy se ostře stavěl proti ideologii džihádu. A Islámský stát, to ani není džihád, to jsou kriminálníci. Rodinu to zničí.“

Salman Abedi, údajný pachatel útoku na koncertu v Manchester Aréně

Salman Abedi v Manchesteru chodil do školy, navštěvoval zde i Salfordskou univerzitu. Tu ale nedodělal a po odchodu ze školy pracoval v pekařství. Přátelé na něj vzpomínají jako na dobrého fotbalistu, příznivce místního klubu Manchester United a kuřáka marihuany. Abediho sousedé ho popsali jako vysokého, štíhlého mladíka, který často nosil tradiční islámský oděv.

Abedi měl sestru a dva bratry. Jeho rodiče dnes údajně opět žijí v Libyi, kam se vrátili po Kaddáfího pádu v roce 2011. Ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla, že v Libyi nedávno pobýval i Salman Abedi. „Před třemi týdny odjel do Libye a před pár dny se vrátil,“ řekl listu The Times Abediho spolužák z vysoké školy. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb tvrdí, že Abedi byl nedávno zřejmě i v Sýrii.

Abediho rodina žila v Manchesteru na několika místech včetně domu na předměstí Fallowfield, který v úterý prohledala policie a provedla zde kontrolovanou explozi. Policisté zasáhli také v budově v nedaleké čtvrti Whalley Range a v rámci vyšetřování zatkli 23letého muže. Podle britských médií jde patrně o Abediho bratra. Ve středu policie v jižní části Manchesteru zadržela další tři muže.

Manchester je domovem velké komunity imigrantů z Libye. Sousedé uvedli, že Abediho rodina čas od času vyvěsila na domu vlajku své vlasti. Podle BBC ve čtvrtích, kde proběhly razie, žilo i několik islámských extremistů s kontakty v Libyi či Sýrii.

Minulý rok byl severoanglickém městě za podporu terorismu na devět a půl roku odsouzen 24letý Abdalraouf Abdallah, který řadě mužů pomohl odjet bojovat do Sýrie. Sám bojovat nemohl, protože byl během revoluce v Libyi postřelen a od pasu dolů ochrnul. Salman Abedi a Abdalraouf Abdallah se zřejmě znali. „Všichni kluci z Libye v Manchesteru se znají,“ řekl listu The Guardian rodinný přítel Abediových.

Teror v Manchesteru

Policie nyní prověřuje, zda Abedi útočil sám, nebo byl ve spojení s někým, kdo mohl pomoci vyrobit bombu. Podle ministryně vnitra Amber Ruddoví není pravděpodobné, že by Abedi naplánoval atentát zcela sám. „Útok byl sofistikovanější, než útoky, které jsem dosud zažili,“ uvedla. „Tohle nebyl útok ve stylu osamělého vlka, protože to zařízení bylo důmyslné,“ dodal s odkazem na pumu použitou při útoku starosta Manchesteru Andy Burnham.

K pondělnímu atentátu na koncertu zpěvačky Ariany Grandeové se už stejně jako k dalším útokům v Evropě z poslední doby přihlásil Islámský stát. Podle agentury Reuters je však v prohlášení Islámského státu řada nesrovnalostí. IS neuvedl jméno atentátníka, ačkoli tak při svých útocích zpravidla činí. Naopak na sociální síti Telegram psal o tom, že nálož byla „nastražena na shromáždění křižáků“.

Agentura Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají, poněkud odlišně zpočátku tvrdila, že útok spáchala „skupina útočníků“. Toto tvrzení bylo podle agentury Reuters později smazáno. Bezpečnostní složky údajně o Abedim věděly, nikdy ho však nevyšetřovaly. Podle Guardianu byl okrajovou figurou, podobně jako Khalid Masood, který v březnu v centru Londýna zabil pět lidí (o útoku u Westminsteru více zde).

Pondělní teroristický útok v Manchester aréně si vyžádal 22 mrtvých a desítky zraněných. Podle posledních informací je dvacet z nich stále v kritickém stavu. „Mají vážně poškozené orgány a končetiny, někteří z nich budou vyžadovat velice dlouhou léčbu a péči. Jsou to skutečně velice vážná zranění,“ uvedl pro Sky News šéf zdravotnické služby v Manchesteru Jon Rouse.

Identifikováno už bylo sedm obětí. Jsou mezi nimi i dívky ve věku osm, patnáct a osmnáct let. Nejmladší obětí je osmiletá Saffie Roussosová, jejíž fotografie se jako symbol masakru objevila na titulní stránce dnešního vydání řady britských novin. Mezi oběťmi jsou také nejméně dva Poláci. Češi podle informací českého ministerstva zahraničí mezi mrtvými nejsou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video