Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerka ČRo cestovala za peníze spořitelny

  0:01aktualizováno  0:01
Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík prožil minulý týden horké chvíle. Rada Českého rozhlasu jej potrestala za to, že jeho ekonomická ředitelka Hana Skalová se nechala v červenci od České spořitelny pozvat na tenisové utkání do Jihoafrické republiky.

Skalová přijala pozvání od spořitelny jen krátce poté, co s Kasíkovým souhlasem převedla některé bankovní účty veřejnoprávního média právě do České spořitelny.

Rada Kasíkovi za trest sebrala na čtvrt roku pět procent platu a navíc konstatovala, že se ředitel dopustil hrubé chyby, která mohla poškodit pověst rozhlasu. Podle radních Václav Kasík se Skalovou svým krokem neporušili žádný zákon ani nezpůsobili Českému rozhlasu přímou finanční škodu.

V zápise z neveřejného jednání rady však hned vzápětí stojí: "Vedení ČRo nebylo schopno věrohodně prokázat, z jakých konkrétních informací o trhu se při rozhodování vycházelo."

Ředitel Kasík i Hana Skalová se ke svému postupu odmítají veřejně vyjádřit, pozvání pro Skalovou nekomentuje ani spořitelna.

Kasík zaplatil 40 tisíc "omluvy"
Za "hrubou chybu" označila Rada Českého rozhlasu rozhodnutí ředitele rádia Václava Kasíka, který své přímé podřízené schválil "služební cestu" na tenis do Jihoafrické republiky za peníze spořitelny.

Nejvyšší vedení veřejnoprávního Českého rozhlasu odmítá vysvětlit, proč se jeho členové nechávají zvát na exotické výlety firmami, s nimiž spolupracují.

Ekonomická ředitelka rozhlasu Hana Skalová se nechala v červenci pozvat na tenisový zápas do Jihoafrické republiky od České spořitelny. Cestu jí schválil sám generální ředitel rozhlasu Václav Kasík. Výlet na tenis byl navíc označen za "služební cestu", a ředitelka Skalová proto od rozhlasu dostala ještě kapesné a diety.

"Nevěrohodná cesta"
Rada Českého rozhlasu takové vysvětlení celého výletu od ředitele Kasíka nepřijala. Minulý týden se radní usnesli, že "část deklarovaného účelu cesty hodnotí jako nevěrohodnou".

"Rada považuje rozhodnutí obou představitelů za hrubou chybu," stojí v oficiálním zápise z neveřejného jednání rady, který byl zveřejněn na internetu.

Radní se domnívají, že by manažeři veřejné instituce podobné "pozornosti", jako je výlet na účet významného obchodního partnera rozhlasu, vůbec neměli přijímat. "Může vzniknout podezření, že se pracovník choval neeticky, a že tudíž jistá škoda, totiž poškození dobré pověsti rozhlasu, způsobena být mohla," píše se v zápise.

Rada se celým případem začala zabývat na základě anonymu, který tvrdil, že cesta na tenis byla "odměnou" za to, že Skalová převedla do České spořitelny účty rádia. Informace se nakonec ukázaly jako částečně nepřesné - do spořitelny byla převedena jen část účtů. Kasík však nebyl před radou schopen vysvětlit, proč bylo vůbec nutné účty převádět.

Zároveň vyšlo najevo, že vedení rozhlasu dodnes v podstatě nevedlo písemnou dokumentaci, z níž by bylo možné zjistit, jak vlastně rozhlas vybírá banky, jimž svěřuje peníze koncesionářů a kterým pak za služby platí příslušné poplatky. pořitelna odmítla důvod pozvání pro Skalovou komentovat.

Nic neřekneme
Ředitel Kasík teď bude čtvrt roku pobírat o pět procent nižší plat. Ze svých peněz navíc věnoval čtyřicet tisíc na humanitární účely - takovou hodnotu podle něj měla cesta ředitelky Skalové za tenisem. Tím případ pro rozhlas i jeho radu končí.

Kasík ve čtvrtek odmítl odpovědět na jakékoliv otázky. Například jak často podobně cestují další zaměstnanci rádia i on sám nebo proč celou cestu vlastně schválil. A stejně mlčenlivá je i ředitelka Skalová: "Byla jsem tam jako zaměstnanec rozhlasu, nikoliv soukromě, obraťte se na tiskové oddělení," říká. 

Prokop: O odvolání jsme neuvažovali
Jediným, kdo o potrestání generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka smí veřejně hovořit, je mluvčí rozhlasové rady Michal Prokop. I on je však na informace skoupý. "Všechno je v zápise," říká.

Zvažovali jste Kasíkovo odvolání?

V žádném případě. Proč také? Do Jihoafrické republiky nejel on, a přitom byl jediný, kdo to odnesl. Do jisté míry se zachoval velkoryse, protože se rozhodl věnovat z vlastních peněz částku odpovídající nákladům na cestu paní Skalové do Jihoafrické republiky na charitativní účely.

Proč se postih nedotkl ekonomické ředitelky Skalové?

To není naše věc. Musí si to vyřídit sám pan Kasík. Rada mu nesmí mluvit do personálních otázek. Máme jedinou personální pravomoc v rozhlase, a to je odvolání a jmenování generálního ředitele.

Za co konkrétně jste Kasíka potrestali?

Bylo to víc věcí. Samotným převodem části těch bankovních účtů rozhlasu zákon neporušil. Veřejná soutěž se totiž musí vypisovat až ve chvíli, kdy by banka získala z poplatků za provoz těchto účtů více než dva miliony korun. Tady je ta částka o něco nižší.

Roční rozpočet rozhlasu přesahuje jeden a půl miliardy korun. Jaká část tohoto obratu je na převedených účtech?

To samozřejmě nezveřejníme. Změna účtů podle nabídky bank je normální věcí, dělají to všechny firmy. Nám se nelíbilo, že ředitel Kasík neměl pro to rozhodnutí, které vedlo k převodu části účtů, písemné podklady. Nařídili jsme mu, aby v budoucnu vedl dokumentaci o nabídkách jednotlivých bank při těchto operacích zásadně písemně.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz