Senátor Tomio Okamura, právnička Klára Samková a senátorovi spolupracovníci přicházejí k Ústavnímu soudu. | foto: ČTK

Úsvit přiznal chyby v účetnictví. Řešilo se nešikovně, říká Okamurův muž

  • 169
Představitel Úsvitu poprvé přiznal, že hnutí nemá v pořádku účetnictví. Na transparentním účtu nejsou skoro žádné platby a Okamura vystavil svému hnutí podivné faktury, nejspíš celkem na 1,9 milionu korun. Zatímco dosud členové hnutí stáli na tiskových konferencích za Okamurou jako mlčící zeď, nyní žádají po svém předsedovi vysvětlení.

Vyšlo totiž najevo, že Okamura jako podnikatel vystavil loni na konci roku svému hnutí nejméně dvě faktury na 984 tisíc korun. Hnutí se následně zapletlo do vysvětlování, za jaké služby má vlastnímu předsedovi tolik platit (více čtěte zde).

Nejdřív jeho mluvčí Jan Zilvar tvrdil, že Okamura jen přeposílal peníze reklamním agenturám, které zajišťovaly kampaň. Teď místopředseda Jaroslav Novák, známý pod přezdívkou Večerníček, nabídl trochu jiné vysvětlení: Okamura půjčil po sněmovních volbách svému hnutí, protože je čekaly senátní volby na Zlínsku, a teď si bere svoje peníze zpátky.

"Že se to tam řešilo nešikovně, o tom já také nepochybuji," říká místopředseda Novák. Další z celkem devíti členů Úsvitu, který nechtěl být jmenován, byl ještě tvrdší. "Ohledně financování se dějí nestandardní věci," řekl.

Podle informací redakce se někteří členové bojí, že by je kvůli podivným finančním tokům mohla začít vyšetřovat policie, protože za hospodaření podle stanov odpovídá pětičlenný výbor Úsvitu.

Financování Úsvitu je důležité sledovat ze dvou důvodů. Jednak je to na počet členů nejbohatší politické hnutí v zemi (loni měl příjmy skoro 40 milionů korun, ale výdaje jen 13 milionů, takže je 26 milionů korun v plusu), a jednak se objevily Okamurovy faktury (jako první je zveřejnil Reflex).

Redakce má k dispozici dvě skoro stejné faktury na 984 483 korun. Jednou šéf Úsvitu svému hnutí účtuje 1. prosince 2013, podruhé 1. ledna 2014.

"Rozsekaný" poslanec

V jindy poslušné straně se tak přihodila nevídaná věc: poslanci žádali vysvětlení po Okamurovi, co se s penězi děje. "Jsem z toho úplně rozsekaný, doufám, že se to osvětlí," řekl Parlamentním listům poslanec Marek Černoch. Podobně se zajímal i poslanec Augustin Karel Andrle Sylor.

Když se na to však reportér iDNES.cz přeptal, najednou bylo vše vysvětleno. "Jsem spokojen s tím, co nám k tomu řekl Okamura na grémiu," řekl chladně Andrle Sylor. Černoch byl zdrženlivější. "Finance a rozpočty jdou mimo mě," odepsal poslanec.

Finanční zprávy stran sice pročítá kontrolní výbor Sněmovny, ale hledá v nich jen formální chyby. Do Okamury se však opřel jeho politický oponent, místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (Starostové). "Hnutí, které hlásá, že zatočí s bordelem, má bordel v účetnictví. Okamura by měl zvážit, jestli má dál dělat předsedu," míní.

V úterý před uzávěrkou po tiskové konferenci se reportér zeptal Okamury na finance ještě jednou. Podrážděně reagoval: "Vy si odpovíte sám, já mám rozhovor s japonskou televizí."

Vysvětlení vyvolalo další otázky

Okamura na otázky ohledně financování hnutí odpověděl iDNES.cz poprvé e-mailem už o víkendu, ale do věci moc jasno nevnesl. V čem je problém? Dá se shrnout do tří bodů.

1. Okamurovy faktury

Nikdy jasně nezaznělo, kolik peněz Okamura ze svého investoval a kolik mu Úsvit vrátil. Určitým vodítkem může být jen nenápadná cifra ve výroční zprávě Úsvitu, pohledávka 1,9 milionu korun, uvedená bez dalších podrobností.

"To jsou  náklady za senátní a připravovanou evropskou kampaň, které jsem hradil za hnutí," hlásí se k penězům Okamura. Jenže místopředseda Novák trochu zpochybňuje, že strana letos Okamurovi peníze vrátila. "Tomio říkal teď na grémiu, že na to kašle a že po straně nic nebude chtít. Ony ty faktury asi ani nebyly proplacené. Ještě jsme na tom vydělali,“ liboval si Novák.

Navíc pohledávka 1,9 milionu je v kolonce "aktiva", takže to podle zprávy nepochopitelně vypadá, jako by Úsvit byl věřitel, a ne dlužník.

2. (Ne)transparentní účet

Hnutí deklarovalo, že má jako jediné "transparentní účet" u Fio banky. Není to povinné, ale členové Úsvitu se tak rozhodli. Jenže od začátku roku 2014 tam proběhly jen dvě drobné platby v tisících. Místopředseda Novák to vidí jako chybu a tvrdí, že by za to účetní měli dostat nějakou pokutu. Naopak Okamura sdělil, že účet sloužil jen pro sněmovní volby.

3. Knihy a pohoštění

Tomio Okamura platí za Úsvit různé věci, aniž se to ve výroční zprávě vykáže, jako nepeněžní dar. "I teď, když nejsou nějaké peníze, tak Tomio jde a zaplatí to - sto knížek, co se rozdají, nebo pohoštění v kinosále," popisuje Novák, jak to chodí v Úsvitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video