Mám hlad, ale domů nemůžu, běduje školák

"Je mi zima, mám hlad a vím, že domů nemůžu," říká dvanáctiletý školák do sluchátka Linky bezpečí. O čtyřce z matematiky rodiče vědí, přesto synovi včera oznámili: "Jestli ji dostaneš, domů se nevracej!" Každý rok v červnu je přibližně každý šestý telefonát na linku bezpečí Nadace Naše dítě, která sídlí v areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích, věnován problémům ve škole. Téměř v polovině z nich se děti svěřují se strachem ze svých rodičů.

"Chtějí mi zakázat jezdit v létě na koních, přitom o tom, jak bude vysvědčení vypadat, vědí už dávno," naříká například středoškolačka, která zavolala poté, co snědla tubu prášků od babičky. Přivolaní záchranáři ji pak - zhroucenou - našli v telefonní budce nedaleko školy.

Zvýšeným stresům na konci školního roku podléhají děti bez rozdílu věku - od prvního stupně až po střední školu. Vyšší zájem o konzultace problémů se školou hlásí i pražské pedagogicko-psychologické poradny, kam se objednávají děti společně s rodiči.

"Během roku se rodičům zdá, že se dá v prospěchu leccos dohnat, teď se čas zkracuje a děti to prožívají opravdu náročněji," potvrdila včera psycholožka Panajota Domínová z poradny v pátém pražském obvodě.

Mnozí rodiče takzvanou pštrosí taktiku vůči školním výsledkům svých dětí navíc uplatňují až do doby těsně před klasifikací, kdy se se známkami již nedá nic dělat.

"Tresty nebo výhrůžky, i když mohou být míněny jako varování do budoucna, situaci nezmění," varuje psycholožka Kamila Pavlíková z Linky bezpečí.

Výjimkou posledních červnových dní pak nejsou ani útěky z domova či pokusy o sebevraždu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video