Prozatímní velmistr Řádu maltézských rytířů 72letý Ital Giacomo Dalla Torre...

Prozatímní velmistr Řádu maltézských rytířů 72letý Ital Giacomo Dalla Torre (29. dubna 2017) | foto: AP

Maltézští rytíři si zvolili velmistra. Doufají, že utiší spory s Vatikánem

  • 13
Prozatímním velmistrem Řádu maltézských rytířů byl v sobotu na dobu jednoho roku zvolen 72letý Ital Giacomo Dalla Torre. Informují o tom zahraniční agentury. Předchozí velmistr Matthew Festing rezignoval na konci ledna kvůli sporu s papežem Františkem.

Prozatímní velmistr bude dohlížet na reformy, které mají obnovit klid v organizaci po sporu s Vatikánem. Tajné volby se účastnilo 56 rytířů oprávněných hlasovat. Dalla Torre získal mandát pouze na jeden rok, tedy na dobu, kdy se mají uskutečnit reformy.

Maltézští rytíři během tajné volby velmistra Řádu (29. dubna 2017)

Pak si řád zvolí nového velmistra. Maltézští rytíři v nejvyšší pozici obvykle svou funkci vykonávají doživotně. Dalla Torre je členem řádu od roku 1985.

Řád po odchodu Festinga řídil zvláštní delegát jmenovaný Vatikánem. Reformátoři, které podporuje Vatikán, chtějí přepracovat ústavu řádu tak, aby bylo jeho řízení transparentnější a schopno lépe odpovědět na masivní růst, který zažil v posledních letech.

Chtějí také umožnit neurozeným osobám, aby dosáhly vrcholných pozic. Podle současných pravidel mohou nejvyšší posty zastávat jen lidé šlechtického původu.

Rozpočet organizace se pohybuje v řádu mnoha milionů dolarů. Má 13 000 členů, 80 000 dobrovolníků a 20 000 placených zdravotnických pracovníků, kteří provozují uprchlické tábory, léčebná centra, pracují při programech pomoci při katastrofách a na klinikách po celém světě.

Řád maltézských rytířů

Historie Maltézského řádu sahá až do 11. století. Vznikl na území křesťanského Jeruzalémského království ve Svaté zemi. Byl jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. S jeho mocí a rozšířeností může být srovnáván už jen pouze Řád německých rytířů nebo ve středověku zaniklý Řád templářů. Jako Řád maltézských rytířů je označován od svého působení na Maltě v roce 1530. Během svého předchozího působení na ostrově Rhodos vešli ve známost také jako „rhodští rytíři“.

Řád se dnes mezinárodně dělí do velkopřevorství, převorství a podpřevorství. Podle mezinárodního práva je Svrchovaný řád maltézských rytířů suverénním nestátním subjektem bez vlastního území. Znalci mezinárodního práva ovšem na takový výklad postavení řádu nemají zcela jednoznačný názor. Řád má dvě malá exteritoriální území, mimo jeho sídla v Římě je to pevnost St. Angelo na Maltě.

Zdroj: Wikipedia

Festing se dostal do sporu s papežem, protože na konci roku nesouhlasil se zásahy Vatikánu do chodu řádu. Podle médií spory vznikly kvůli tomu, že velkokancléř řádu přivíral oči nad rozdáváním prezervativů v rozvojových zemích (více jsme psali zde).

Konkrétně v Barmě pracovníci řádu pomáhali prostitutkám, aby se nenakazily virem HIV. Katolická církev nedovoluje používat antikoncepci, včetně prezervativů, a za nejlepší prostředek proti šíření AIDS označuje zdrženlivost či monogamii.

Maltézští rytíři sice přísahají věrnost papeži, ale řád má svou autonomii. Řád maltézských rytířů, který jako křesťanský řád uznal papež Paschalis II. v roce 1113, se věnuje především charitě a humanitárním aktivitám. Po celém světě má záchranné jednotky i nemocnice, speciální centra pro výzkum rakoviny či lepry a mimo jiné pomáhá i šířit osvětu v boji proti AIDS.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue