Maltský premiér Lawrence Gonzi byl jedním z mála, kdo pro rozvodový zákon ruku nezvedl.

Maltský premiér Lawrence Gonzi byl jedním z mála, kdo pro rozvodový zákon ruku nezvedl. | foto: AP

Malťané se dočkali, kvůli rozvodu už nebudou muset do zahraničí

  • 6
Poslanci na převážně katolické Maltě přijali rozvodové právo. Schválit už ho musí jen prezident George Abela. Očekává se, že vůli 53 procent Malťanů, kteří si přijetí zákona schválili v referendu, podpoří. Malta byla dosud jedinou zemí Evropské unie, ve které nebyl rozvod uzákoněn.

Zákon o rozvodech vejde v platnost v říjnu. Pro jeho přijetí hlasovalo 52 poslanců, proti bylo 11, pět poslanců se zdrželo a jeden chyběl. Zákon prošel parlamentem měsíc poté, co ho v referendu podpořilo 53 procent voličů.

Devatenáct poslanců z vládnoucí Národní strany schválilo legislativu v rozporu s oficiálním přesvědčením strany. Maltský parlament tvoří 35 členů Národní strany a 34 členů Labouristické strany.

Korespondent agentury AP upozornil, že výsledek hlasování v parlamentu je drtivým vítězstvím, protože většina zákonů v maltském parlamentu prochází často jen díky onomu jednomu hlasu.

Premiér Lawrence Gonzi byl podle BBC jedním z mála, který zákon odmítl podpořit. Věří tomu, že rozvodové právo oslabí institut rodiny. Zákon počítá s tím, že manželství bude moci být zrušeno až tehdy, jestliže pár bude žít čtyři roky odloučeně.

Někteří Malťané dosud nemožnost zrušit manželství řešili tak, že se nechali rozvést v zahraničí. Mohli požádat o uznání odloučení církev, takový proces ale mnohdy trval i devět let. Na ostrově se 410 tisíci obyvateli žije 98 procent katolíků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video