Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malou Stranu proslavil hlavně Jan Neruda

  13:30aktualizováno  13:30
Malá Strana - Jedna z nejoblíbenějších pražských čtvrtí - Malá Strana - byla, a stále je, svou malebností spojenou se zvláštním tajemnem tamních uliček a zákoutí inspirací pro řadu umělců. Tuto část metropole zpodobňovali malíři ve svých obrazech, sem chodili hledat náměty pro svá díla spisovatelé. Někteří z nich měli to štěstí, že po určitou část svého života přímo na Malé Straně bydleli. Nejvýznamějším spisovatelem Malé Strany, který byl s touto čtvrtí přímo bytostně spjat, byl Jan Neruda.

Narodil se v dnes už neexistujících kasárnách na Újezdě. Po dvouletém pobytu mimo Prahu se rodina přestěhovala do někdejší Ostruhové, dnes Nerudovy ulice.

Zde v domě U dvou slunců spisovatelův otec provozoval malý krámek s tabákem a Nerudovi tady i bydleli. Právě tento dům, dnes opatřený pamětní deskou, je spjat s dětstvím a mládím Jana Nerudy.

Vycházku nazvanou Literární tradice Malé Strany - se zvláštním zřetelem k osobnosti Jana Nerudy - pořádá Pražská informační služba ve středu 15. srpna. Sraz je v 16.00 hodin před domem U dvou slunců v Nerudově ulici. Vstup 30 Kč.
Odtud chodil do školky na Pohořelci a později do školy, sem se vracel z dobrodružných klukovských výprav, tady prožíval slast i smutek prvních mladických lásek.

Důkladná znalost zdejšího rázovitého prostředí byla studnicí, odkud čerpal náměty pro svá díla, především pro Povídky malostranské. Předlohou pro typické postavy, které v povídkách vystupují, byli skuteční malostranští obyvatelé, sousedi a sousedky Nerudových.

Existují i další spojení Nerudy s Malou Stranou. Jeho matka Barbora posluhovala u známého vědce francouzského původu Joachima Barranda, jenž na Malé Straně bydlel. Tady bychom nalezli i dům, ve kterém se svými rodiči žila první velká spisovatelova láska Anna Holinová. Neruda Malou Stranu opustil až po smrti své matky v roce 1869, kdy se přestěhoval na Nové Město.

V Nerudově ulici bydlel i významný historik a znalec Prahy Václav Vilém Štěch. Nedaleko odtud se nacházející Jánský vršek byl inspirací nejen řadě spisovatelů, kteří sem umístili děje svých románů. V jednom z domů totiž prožil posledních patnáct let svého života i autor historických románů Josef Svátek.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

čtvrtek 16. srpna - Šebkův palác - prohlídka vybraných prostor
Někdejší Šebkův palác je dnes sídlem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Sraz v 16.00 hodin před objektem v ulici Politických vězňů 7. Vstup 30 Kč.

sobota 18. srpna - Kostel svatého Cyrila a Metoděje
Sraz v 15.00 hodin před objektem, který je národním památníkem obětí heydrichiády. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 30/10 Kč.

neděle 19. srpna - Expozice historických lékáren v Nerudově ulici
Sraz ve 14.30 před objektem v Nerudově ulici 32. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 20/10 Kč.

neděle 19. srpna - Palácové malostranské zahrady
Jde o zahrady Ledeburskou, Pálffyovskou. Kolowratskou a Malou Fürstenberskou. Sraz v 15.00 hodin na Valdštejnském náměstí před stejnojmenným malostranským palácem. Vstup 30 Kč + vstupné do zahrad 80/40 Kč.

neděle 19. srpna - Lodí po Vltavě
Letní vycházka s hodinovou plavbou po Vltavě lodí Tomáš Baťa a následnou procházkou po nábřeží. Akce, která se uskuteční v odpoledních hodinách, je limitovaná omezeným počtem účastníků. Předprodej probíhá v prodejně zájezdů PIS v ulici Za Poříčskou branou 7 v Karlíně. Vstup 40 Kč + lodní lístek 60 Kč.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Najdete na iDNES.cz