Poslanec ANO Mašek chce zakázat demonstrace na Malostranském náměstí

  11:54aktualizováno  13:16
Protest přímo před Poslaneckou sněmovnou před hlasováním o důvěře vládě v červenci může vést i k rozšíření okruhu míst, kde se demonstrovat nesmí. Poslanec Jiří Mašek z hnutí ANO při jednání výboru pro bezpečnost mluvil o tom, že okruh, kde se nesmí demonstrovat, by se měl rozšířit či aby se nesmělo demonstrovat na Malostranském náměstí.

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Poslanci se totiž ve čtvrtek zabývali tím, jak je možné, že se 11. července konalo před Sněmovnou shromáždění odpůrců Andreje Babiše, když podle zákona je demonstrace přímo před dolní komorou parlamentu zakázána.

Babiš tehdy před demonstranty na chvíli vyšel, ale když ho ho nechtěli pustit ke slovu a začaly směrem k němu létat různé předměty, včetně plastových lahví, ochranka mu doporučila, ať se vrátí dovnitř do Sněmovny. Vláda pak získala důvěru hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM.

Babiš chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve (07/2018)

Policejní prezident bude muset vysvětlovat

Poslanci z výboru se rozhodli, že si pozvou policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby jim vysvětlil, jak je možné, že shromáždění před Sněmovnou proběhlo. Zajímat je bude i stanovisko ministra vnitra Jana Hamáčka a pražského magistrátu.

Fotogalerie

Na Malostranském náměstí se konala povolená demonstrace, která pak přešla do nepovoleného shromáždění před Sněmovnou.

„Co probíhalo, nebylo přiměřené. A říkám to s vědomím toho, že jsem opoziční poslankyně a mohla bych mít radost, že tu někdo provolává hesla proti vládě a KSČM. Ale ne, když se to koná před Sněmovnou,“ zlobila se poslankyně Jana Černochová z ODS.

V půl jedné ráno po hlasování o vládě nemohla odejít hlavním vchodem, u kterého měla zaparkované auto. „Doufám, že se to nebude opakovat, a že policie bude chránit všechny,“ řekla Černochová.

Kdyby zasáhli těžkooděnci, veřejnost by nechápala, řekl Chovanec

Policie se místo nepřítomného ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD a rovněž nepřítomného policejního prezidenta zastal exministr vnitra Milan Chovanec. „Kdyby zásah byl prostřednictvím těžkooděnců, veřejnost by to těžko chápala,“ řekl Chovanec.

Poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek

Poslanec ANO Jiří Mašek

Poslanec ANO Mašek pak mluvil o tom, že by se měl rozšířit okruh, ve kterém by se žádné demonstrace kolem parlamentu konat nesměly. Nejprve zmínil okruh 500 metrů kolem Sněmovny, později to před novináři upravil tak, že by se nesmělo demonstrovat na Malostranském náměstí.

„Zasáhlo by to i některé památníky, kdy by občané měli mít možnost shromažďovat se, takže to je trochu problém. Je otázka, jestli nerozšířit lokality, které jsou vyjmenovány ze zákona, o Malostranské náměstí a podobně. Ale je to změna zákona, je to návrh, bude se o tom muset diskutovat,“ uvedl Mašek. Kolegové mu vysvětlili, že okruh půl kilometru kolem Sněmovny je moc velký na takovou restrikci.

Krátká vzdálenost nedává policii čas, tvrdil poslanec ANO

„Malostranské náměstí je bezprostředně blízko a ta vzdálenost, která z mého pohledu je velice krátká, je to pár metrů do Sněmovní ulice, nedává policii ani magistrátním úředníkům, pokud se ti lidé pohnou do Sněmovní, příliš času, aby se nějakým způsobem rozhodli a tu situaci adekvátně řešili,“ řekl Mašek. Z jeho pohledu šlo v červenci o kombinované selhání policie i úředníků, kteří měli demonstrantům říci, že před Sněmovnu nemohou a vyzvat je k ukončení nezákonného jednání.

„My jsme byli přítomni na tom shromážděni. Když došlo k přesunu té demonstrace, zástupce magistrátu už u toho nebyl,“ řekl poslancům zástupce magistrátu při jednání výboru pro bezpečnost Pavel Štefaňák.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Kontroverzní socha Špinarové, vulgární Zeman a těhotná Meghan

Sochař David Moješčík je také autorem sochy Leoše Janáčka.

Vášnivé diskuze vyvolalo odhalení nové sochy zpěvačky Věry Špinarové v Ostravě. Prezident Miloš Zeman opět mluvil...

SOUTĚŽ 100 LET: Ověřte si, co víte o republice, a vyhrajte vyhlídkový let

„Zeptal se mě, jak se jmenuji a kde mám maminku,“ vzpomíná na setkání s...

Od vzniku samostatného Československa uběhlo sto let. Výročí věnujeme sérii pěti vědomostních kvízů, kde si můžete...

Čeká nás převážně oblačný týden. Téměř každý den zaprší, přidá se vítr

Ilustrační snímek

Teplé počasí nás definitivně opouští, rtuť teploměru tento týden nepřekročí 16 stupňů. Ještě dnes bude převládat...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz