Málo vlády! říkával Ronald Reagan. O množství ale nejde, podstatná je kvalita vládnutí

  8:20
Egypt a Kalifornie mají politicky namířeno opačným směrem. Egypt měl doposud příliš málo demokracie a směřuje k jejímu posílení. Kalifornie má přespříliš demokracie a směřuje k jejímu omezení. Společným bodem uprostřed, k němuž mají dospět, je demokracie, která přináší dobrou vládu – a mám na mysli skutečně „vládu“, ne rozplizlé „řízení“.

Ronald Reagan. Muž, na kterého Amerika nezapomene | foto: Profimedia.cz

Už několik desítek let se „vláda“ démonizuje. Ronald Reagan proslul výrokem, že „vláda není řešením našeho problému; to vláda je problém“. Reagan byl ale jen nejvýřečnějším tlumočníkem ducha doby. On sám jej nevyvolal; to učinily desítky let teorie laissez-faire a obracení na tuto víru.

Po explozi vládních programů v 60. letech minulého století se v myšlení klíčových amerických názorových lídrů a tvůrců politik vyvinulo přesvědčení, že nejlepší vláda je co nejmenší. Tato domněnka se uchytila i u Reagana, takže připomněl proslulá slova čínského filozofa šestého století před Kristem Lao-c’e: „Vládnout velké zemi je jako vařit malou rybu: přílišné zásahy ji zkazí.“

Ronald Reagan přišel po Rockym a před Rambem. A dal Americe svaly jako oni

Kalifornská míra, Greenspanova víra

Z tohoto názoru vyplynuly dva nebezpečné důsledky. Prvním bylo přesvědčení, že daně jsou zásadně špatné a že jejich snižování je tudíž jediným řešením všech veřejných problémů. V Kalifornii daně osekala řada voličských iniciativ, čímž doložila zničující důsledky přílišné demokracie.

Právě tato přímá demokracie přispěla k proměně Kalifornie v nezvladatelný stát. Referenda o ožehavých tématech například vyústila v povinné tresty odnětí svobody, ale zároveň snížila daně a financování věznic. V roce 1978 tzv. Návrh č. 13 určil strop kalifornských majetkových daní – hlavního zdroje financování veřejných škol. Příjmy škol se v letech 1974 až 1979 prudce snížily, Kalifornie spadla z devátého na 44. místo v žebříčku 50 států USA podle výdajů za veřejné střední školy v přepočtu na obyvatele a kalifornští studenti se v žebříčcích začali brzy propadat jakbysmet.

Druhým nebezpečným důsledkem bylo mínění, že nejlepší úsudek mají trhy. Bývalý předseda Federálního rezervního systému USA Alan Greenspan, přední světový regulátor uplynulého čtvrtstoletí, budil dojem, že má jen malou důvěru v regulátory i nutnost regulace. V dubnu roku 2008 v článku pro The Financial Times napsal: „Mám zkušenost, že úvěroví pracovníci bank vědí o rizicích a fungování svých protistran víc než bankovní regulátoři.“ Když byl tázán, zda by měl regulovat trh s deriváty, odpověděl podobně: „Tyto transakce s deriváty jsou transakcemi mezi profesionály.“

Alan Greenspan

V hloubi duše musel být Greenspan přesvědčen, že dává volnost „neviditelné ruce“ Adama Smithe, aby přinášela veřejný prospěch. Jenže samotný Smith zdůrazňoval, že soukromé zájmové skupiny vždy prosazují sobecké zájmy: „Rozšiřovat trh a zužovat konkurenci, takový je vždy zájem obchodníků… Každý návrh zákona či regulace obchodování, jenž pochází z tohoto okruhu, je vždy nutno vyslechnout s nesmírnou obezřetností a není nikdy záhodno jej zavádět, dokud nebude dlouze a důkladně prověřen, a to s pozorností nejen co nesvědomitější, ale též co nejpodezíravější. Pochází z okruhu lidí, jejichž zájem není nikdy zcela totožný se zájmem veřejnosti, jejichž zájmem je obvykle podvádět, a dokonce utiskovat veřejnost a již také veřejnost při mnoha příležitostech podváděli a utiskovali.“

Kdo by měl vládnout, kdo by měl být ovládán

Problémy Egypta se od těch kalifornských samozřejmě velmi liší. Navzdory hospodářskému růstu pramenícímu z reforem, jež režim Husního Mubáraka uskutečnil v posledních letech, zůstala míra nezaměstnanosti i chudoby na vysokých úrovních. Vzhledem k přebujelé a dusivé byrokracii a vyhlídce na dynastické politické následnictví přivedl naprostý nedostatek naděje statisíce Egypťanů do ulic. Avšak teď, když už je diktátor odstaven od moci, musí i Egypťané nově definovat svou vládu.

SPZ Kalifornie

Lidé v Káhiře i v Kalifornii by měli obrátit zrak k východní Asii. Navzdory ideologickým odlišnostem zajistily vlády napříč regionem svižný hospodářský růst a zlepšily živobytí svých obyvatel. Nikde ve východní Asii se „vláda“ nedémonizuje. Přes fakt, že většina čelných východoasijských tvůrců politik studovala na amerických univerzitách, se nikdo z nich nenechal zlákat Reaganovou vírou, že „vláda je problém“. Ve východní Asii stojí tisíciletá kulturní přesvědčení v základech názoru, že není-li vláda součástí řešení, veřejného prospěchu nelze dosáhnout. Konfucius například řekl: „Člověk užívající rozumu by měl vládnout; člověk užívající síly by měl být ovládán.“

Čínský filozof Konfucius

Kvalita amerických veřejných služeb v posledních desetiletích setrvale upadá, kdežto kvalita těch čínských se dramaticky zlepšuje. Je ironické, že čínská vláda byla posílena, aniž by utiskovala růst a dynamiku čínského hospodářství. Musí existovat určité principy dobrého vládnutí, jež Čína rozvinula.

Omezená nabídka

Ovšemže, Egypťané ani Američané by nikdy nepřipustili, aby jim vládla komunistická strana. Oba národy ale musí dospět ke správným principům dobrého vládnutí, aby vyřešily velmi rozdílné potíže svých veřejných politik. Nezbytným prvním krokem je ustoupit od reaganovské ideologie hlásající, že vláda je z podstaty špatná. Jádro věci tkví v tom, že komoditou, již lidé po celém světě nejvíce poptávají, je dobrá vláda, která zajistí ty nejlepší nástroje ke zlepšování životních úrovní, zejména lidí na sociálním dně. Nabídka dobré vlády je však bohužel omezená, zčásti proto, že neexistuje globální konsenzus nad tím, co ji vlastně tvoří – ke škodě lidí od Káhiry po Kalifornii a mnoho dalších míst.

Kishore Mahbubani je děkanem Fakulty veřejné politiky Lee Kuan Yewa Singapurské národní univerzity a autorem knihy The New Asian Hemisphere (Nová asijská polokoule) s podtitulem Nezadržitelný posun globální moci na východ.

Copyright: Project Syndicate/Institute for Human Sciences, 2011. Z angličtiny přeložil David Daduč; titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Kolegu lídra kandidátky AfD zadrželi, dával Číně informace z europarlamentu

23. dubna 2024  8:38,  aktualizováno  15:45

Německá policie zadržela v noci v Drážďanech spolupracovníka Maximiliana Kraha, lídra kandidátky...

Nevěřte lžím a pomluvám, obhajuje Babiš neúčast na jednání o důchodech

23. dubna 2024  14:49,  aktualizováno  15:43

Poslanec a šéf ANO Andrej Babiš na svém účtu na sociální síti X zveřejnil video, ve kterém...

Zesílíme útoky na sklady západních zbraní, část jsme ukořistili, uvedl Šojgu

23. dubna 2024  15:21

Sledujeme online Ruská armáda zesílí útoky na ukrajinská skladiště, ve kterých jsou uložené zbraně dodávané Západem....

Konec uhlí do roku 2030 nestíháme, stát transformaci brzdí, míní Topolánek

23. dubna 2024  15:20

Pro transformaci a dekarbonizaci energetiky nebude tolik peněz, kolik se očekávalo, a změny...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...