Zdravotníci v léčebném centru eboly v malijském hlavním městě Bamako (13....

Zdravotníci v léčebném centru eboly v malijském hlavním městě Bamako (13. listopadu 2014). | foto: Reuters

Klinika v Mali nepoznala ebolu u imáma, v ohrožení jsou desítky lidí

  • 5
Africké Mali se potýká s nebezpečným případem nákazy ebolou. Soukromá klinika v hlavním městě Mali totiž u duchovního, který se nakazil v sousední Guineji, nerozpoznala ebolu. Než zemřel, stihl infikovat nejméně dvě zdravotní sestry a pět příbuzných. Další lidé se mohli nakazit v mešitě, kde úřady lidem dovolily omýt tělo zemřelého imáma.

Úřady nevědí, kolik lidí přišlo do kontaktu s tělem duchovního. V karanténě je nyní podle maliského ministerstva zdravotnictví 90 lidí. U dvou zdravotních sester, které o sedmdesátiletého duchovního pečovaly na klinice v Bamaku, lékaři potvrdili nákazu ebolou. Pětadvacetiletá sestra zemřela v úterý a druhá je v péči odborníků.

Epidemie eboly

Klinika je nyní podle listu The Times obklopena policejními a vojenskými auty, které brání vstupu. Vláda ubezpečuje, že podniká všechny kroky, aby identifikovala lidi, kteří s nemocnými přišli do styku.

Duchovní do Mali přijel ze sousední Guineje, kde se ebolou nejspíše před měsícem nakazil. Lékařskou pomoc vyhledal, až když měl příznaky spojené s konečným stádiem eboly. Zdravotníci na soukromé klinice však nepoznali, že ebolu má. Zemřel po dvou dnech na klinice. Ebola u něj byla diagnostikována až poté. Přesto úřady umožnily lidem, aby jeho tělo v mešitě omývali. Následně povolily i jeho pohřeb v jiné mešitě v Guineji.

Do Mali s imámem přicestovalo pět příbuzných. První manželka a dcera zemřely a druhá manželka, syn a bratr jsou nakažení ebolou. Muž, se kterým duchovní v Bamaku bydlel, zemřel a jeho tělo bylo spáleno bez toho, aby bylo testováno na krvácivou horečku.

Současné rozšíření eboly nesouvisí s případem dvouleté holčičky, která v říjnu přijela do Mali taktéž z Guineje a nemoci podlehla. V karanténě muselo být 108 lidí, které úřady již propustily.

Mali je šestou africkou zemí, kterou zasáhla ebola

S Guineou Mali sdílí 800kilometrovou hranici. Maliské úřady uvedly, že nemají v plánu hranice uzavřít. „Prezident republiky požádal premiéra, aby dohlédl na současný systém, který máme v boji proti ebole, a aby zesílil zdravotní kontroly na hraničních přechodech,“ citovala agentura Reuters vládní prohlášení.

Mali je šestou africkou zemí, kam se rozšířila současná epidemie eboly. Dvěma z nich, Nigérii a Senegalu, se avšak podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mezitím podařilo se s nákazou vyrovnat.

Lékaři ze západoafrických zemí vyzvali světové lídry G20, kteří se účastní summitu v Austrálii, o pomoc. Žádají více zdravotníků a vybavení pro boj s epidemií. „Teď potřebujeme světovou pomoc na zastavení šíření eboly,“ vzkázala světovým lídrům zdravotní sestra Laurene Wissehová.

Podle WHO zabila vysoce nakažlivá ebola 5160 lidí a nakazilo se jí přes 14 tisíc lidí. Nejtěžší situace podle organizace panuje v Sieře Leone, kde se ebola vyskytuje na téměř celém území a počet případů prudce narůstá.

Co způsobuje virus ebola


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue