Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Suché jezy letos vodáky netrápily. Inspekce přesto rozdávala pokuty

  13:56aktualizováno  13:56
Letošní situace na řekách byla díky dostatku vody příznivá. Česká inspekce životního prostředí proto nemusela řešit mnoho případů suchých jezů, které trápily vodáky v minulém suchém roce. Přesto rozdala vodním elektrárnám, které mohou pokles vody v řece způsobit, pokuty za celkem 331 tisíc korun.

Řeka Berounka se u Zadní Třebaně dá přejít suchou nohou (14.7.2015) | foto: Petr Slavík, iDNES.cz

Inspektoři z oddělení ochrany vod provedli od počátku roku 2016 celkem 76 kontrol malých vodních elektráren (MVE), u kterých dohlíželi na dodržování minimálních zůstatkových průtoků. „V 19 případech jsme zjistili porušení vodního zákona a zahájili správní řízení. K 31. 7. 2016 nabylo zatím 11 pokut právní moci. Celková výše pravomocných sankcí činí 331 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Jana Jandová. Úplná data za letošek budou známá až v prosinci.

Suché jezy

Sucho pod jezem vznikne za situace, kdy většinu vody z řeky odebírá vodní elektrárna do svého náhonu. Mezi jezem a návratem vody do řeky je takzvaný ochuzený vodní tok, kam by se voda měla posílat, avšak malé procento majitelů elektráren se tomu vyhýbá.

Vliv může mít také zanesené koryto řeky, kde jsou kameny a štěrk. Na to však elektrárny nemají vliv. V extrémním případě byl v roce 2015 na suchu i dvoukilometrový úsek pod jezem.

Oproti loňskému roku však kontrol výrazně ubylo. Během letošního léta zkontrolovali inspektoři 16 MVE a dvěma z nich nyní hrozí pokuta ve správním řízení. V roce 2015 jich zkontrolovali ve stejném období 85 a v 18 případech majitelé dostali pokutu za to, že odčerpávali příliš vody z řeky a pod jezem bylo sucho.

Menší počet kontrol souvisí s tím, že letos se srážky vrátily k normálu a v řekách bylo vody dost (více o vyhodnocení léta zde). Nedocházelo tedy k extrémním situacím, kdy voda v korytě pod jezem zcela chyběla.

Také vodáci podali velmi málo podnětů - letos jich bylo maximálně deset. „Nebylo jich hodně, protože bylo relativně dost vody. Nebyla tak špatná situace jako loni, kdy bylo na řekách významné sucho a téměř všude byly minimální stavy vody,“ řekl iDNES.cz majitel Vodácké školy záchrany a provozovatel webu suché jezy Petr Ptáček, který zároveň provozuje portál Suchejezy.cz, kde je možné upozorňovat na problematické malé vodní elektrárny.

Situace se podle majitelů elektráren zlepšila. Bylo vody dost

Sami majitelé vodních elektráren hodnotí letošní léto jako klidné, přestože inspekce zařadila kontroly MVE mezi hlavní úkoly oddělení ochrany vod a dohlížela zejména na místa, kde byl v minulosti porušován vodní zákon.

„V letošním roce je především v pořádku vodnatost na tocích. Hladina se pohybuje na přijatelné úrovni a nedochází k extrémním stavům, že by voda nebyla. Je relativní klid,“ řekl iDNES.cz místopředseda Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů Robert Turinský.

Podle Turinského se zlepšila spolupráce s vodáky, kteří suché jezy v minulosti hojně nahlašovali. „V minulém roce jsme se na konci léta sešli, abychom si vysvětlili, jak fungují malé vodní elektrárny. Předtím tomu nerozuměli a jenom na nás házeli špínu. Většina případů nahlašovali z neznalosti, proč je tam málo vody. Aby se nesekli příště a neudělali si před inspekcí ostudu, tak se nás vždycky dopředu ptají,“ doplnil.

ČIŽP dostala v loňském roce 53 podnětů na nedodržování podmínek provozu malých vodních elektráren. Víc než polovina přišla přes portál Suché jezy. Celkově inspektoři prověřili 146 MVE. Kvůli závažným nedostatkům zahájili inspektoři 31 správních řízení o uložení pokuty. Ještě v roce 2015 nabylo právní moci 19 rozhodnutí o pokutách a nespolehliví majitelé tak zaplatili celkem 660 tisíc korun.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz