Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malé strany po fiasku v eurovolbách jednají o společné kandidátce

  10:01aktualizováno  10:01
Téměř šest set tisíc Čechů může mít po volbách pocit, že k urnám vyrazili nadarmo. Hlasovali totiž pro strany, které nepřekonaly hranici pěti procent, nutnou k zisku europoslaneckého křesla. Malé strany nyní tvrdí, že do října chtějí spojit síly a vyrazit do boje o Sněmovnu na společné kandidátce.

Politické strany v pravé části spektra jsou hodně roztříštěné. Cestu k sobě chtějí najít do předčasných voleb. | foto: Michal KamarytČTK

Političtí "trpaslíci" dostali dohromady v eurovolbách téměř 24 % hlasů - dvakrát tolik než ve stejném volebním klání před pěti lety.

Představitele malých politických stran to čtyři měsíce před bitvou o Sněmovnu přimělo uvažovat o předvolební spolupráci, která - vyjde-li - bude patrně mít podobu společné kandidátní listiny. A některé už dokonce rozhodily sítě a začaly se domlouvat.

Zisk téměř pěti procent hlasů dává nejlepší vyjednávací pozici Janě Bobošíkové z koalice Suverenita. Potenciálním spojencům ale rovnou vzkazuje, že svou značku míní zachovat: "Lze udělat jediné: vytvořit jasnou kandidátku s názvem Suverenita," řekla Právu.

MAPA ROZTŘÍŠTĚNÉ POLITICKÉ SCÉNY

Podívejte se, které strany k sobě mají blízko a proč

Malé politické strany

"Vedu aktivní jednání," potvrdila Bobošíková iDNES.cz, že sondování možné spolupráce už začalo. Najde ale s jinými stranami společnou řeč? Kromě ochrany národních zájmů a zlepšení péče o seniory zamýšlí třeba regulovat přistěhovalectví, což jiní politici vidí kontroverzně. "Je to reálná rozvaha, nic populistického. Podívejte se, kam se řítí česká ekonomika," říká varovným hlasem Bobošíková.

Euroskeptici jsou jen jednou skupinou

Vytvořit úplně jednotnou kandidátku malých pravicových stran bude obtížné, pokud mají voliči uskupení uvěřit, že není čistě účelové. Na jedné straně jsou euroskeptické strany - třeba koalice Suverenita, Machovi Svobodní a Železného Libertas.cz.

POČÁTKY JEDNÁNÍ

"S EDS a Věcmi veřejnými chceme jednat příští týden," říká předseda Starostů Petr Gazdík.

O hodně vlídněji se na Lisabonskou smlouvu dívají například SNK - Evropští demokraté a Evropská demokratická strana Jany Hybáškové. Blízko k nim mají i Věci veřejné a Starostové a nezávislí.

"S EDS a Věcmi veřejnými chceme jednat příští týden," říká předseda Starostů Petr Gazdík.

"Nutnost integrace jsme si uvědomovali už před volbami, jednali jsme třeba s panem Kalouskem," připomíná Gazdík. "Naší snahou je sjednotit všechny středopravé strany, ty úplně malé už jsme zapojili - třeba Alternativu," dodává starosta Suché Loze.

Určitá možnost spolupráce se po odchodu Martina Bursíka objevila i mezi různými zelenými stranami a frakcemi. "Mluvili jsme o tom, že by se zelené strany v České republice měly integrovat. A pokud bude mít Strana zelených nové vedení, dá se o tom hovořit," vzkazuje Olga Zubová (Demokratická Strana zelených). Podle MF DNES ale zelení Zubovou zpět nechtějí. - více o povolebním dění u zelených čtěte zde

A je tu i Petr Cibulka, kterého někteří považují za podivína - ale jedno procento důvěry voličů není až tak špatný výsledek. "Politická strana Volte Pravý Blok www.cibulka.net uvažuje o povolební spolupráci s každým, kdo bude podporovat prosazení našeho oficiálního programu, který je i našim oficiálním názvem," vzkázal iDNES.cz.

Klíčové datum: 21. červen

Důležitým datem v možné integraci politických stran na společnou kandidátku může být 21. červen. "Věci veřejné na 21. červen svolaly jakousi neformální konferenci malých stran na Žofín," řekla iDNES.cz místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Na stejný den si naplánovala zasedání republikového výboru Strana svobodných občanů, která je na konferenci pozvána.

Svobodní nicméně upozorňují, že chtějí najít s možnými partnery hlavně programovou shodu. Sami už také jednají. "Mohu potvrdit, že jsem již mluvil například s panem Kalouskem a paní Bobošíkovou. V dalších dnech mě čekají další schůzky," řekl šéf Svobodných Petr Mach.

POLITOLOG: PODOBNÉ PROJEKTY UŽ BYLY

Politolog Rudolf Kučera upozorňuje, že i slučování stran má svá úskalí. "Tyhle projekty už tu byly, asi nejdál se dostala Čtyřkoalice, připomíná uskupení, které jeden čas i vévodilo tabulkám preferencí. Stejně tak velké strany vyvíjejí tlak, aby se strany štěpily," varuje. "Některé strany také jsou proevropské, jiné zase protievropské... Na základě protievropské ideje se do parlamentních voleb spojovat nebudou. A nevím, na jaké ideji by se spojily, neumím si ji představit."

"Podpořím vše, co povede k efektivnímu řešení. Není čas na nějaké tanečky, není čas říkat si, jestli se máme či nemáme rádi. To bychom mohli zůstat ve stranických sekretariátech a říkat si 'pane lídře'," snaží se rozptýlit obavy z možné řevnivosti Jana Bobošíková.

A aby toho nebylo málo, malé strany mají i další problém. Zatímco v eurovolbách naznačuje skoro 24 % propadlých hlasů, že prostor pro lov voličů je, ve sněmovních volbách naposledy propadlo jen šest procent hlasů. Ve velkých volbách, ke kterým přijde hodně lidí, to malé strany nebudou mít snadné.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz