Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malé nemocnice podají žalobu, aby zastavily vypovídání smluv od pojišťoven

  17:01aktualizováno  17:01
Asociace menších nemocnic se rozhodla zabránit vypovídání smluv ze strany všech zdravotních pojišťoven. Podá podnět antimonopolnímu úřadu a žalobu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Nemocnice se na tom dohodly v úterý odpoledne.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Pokud se na společném postupu domluvily všechny zdravotní pojišťovny, je to kartelová dohoda a tu zákon zakazuje. Je to největší zločin, za který je ve Spojených státech pětadvacet let," řekl iDNES.cz Stanislav Fiala, výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic.

Asociace se proto chce obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a na VZP podá žalobu. "Chceme, aby dohoda pojišťoven byla zrušena a aby bylo zakázáno vypovídání smluv a společné vyjednávání o nových smlouvách," dodal Fiala.

Asociace, která sdružuje 128 nemocnic kromě fakultních, se na společných krocích dohodla v úterý odpoledne, kdy jednala její rada. Podle Fialy budou podnět antimonopolnímu úřadu i žaloby podány v řádu dnů.

Ministerstvo zdravotnictví ale nevěří, že by to mohlo něco změnit. "Právní prostředí, které tu je, žalobám zabrání. Není možné, aby medicína byla dlouhodobě fixovaná," míní ministr Leoš Heger.

Asociace českých a moravských nemocnic zareagovala na memorandum, které podepsalo poslední den v říjnu všech osm zdravotních pojišťoven spolu s ministerstvem zdravotnictví. Zavazuje pojišťovny, aby do roka vypověděly nemocnicím smlouvy a vyjednaly nové. Cílem je revize vztahů a zrušení až 10 tisíc lůžek akutní péče. (Více o dohodě čtěte tady.)

Memorandum pojišťoven najdete zde

"Je to křečovitá reakce ve snaze vypovídání smluv zvrátit, ale ten krok je nezvratitelný," reagoval na krok asociace prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Jsem přesvědčen, že naplňujeme literu zákona, která nám neumožňuje nic jiného než smlouvy vypovědět. Jedná se o systémový krok, nikoliv o konkurenční boj mezi pojišťovnami," dodal.

"Nebráníme se rozumné restrukturalizaci lůžek, ale odmítáme to dělat pod nátlakem spojených pojišťoven," prohlásil Fiala. Podle něj ale takový krok státu nic neušetří. "Víme, že jde o rušení malých nemocnic nebo jejich částí. To není správné, protože tyto nemocnice jsou levnější než velké. Péče se proto rušením prodraží," řekl.

Asociace fakultních nemocnic tak kritická není. Záleží podle ní na tom, jakým způsobem pojišťovny nemocnice posoudí. "S tím my nic neuděláme, je otázka, jakým způsobem bude pojišťovna nemocnici posuzovat," řekla již dříve ČTK šéfka Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

"Z čistě formálního hlediska, každý, kdo provozuje podnikání, musí počítat s tím, že o něj může přijít. Nemyslíme si, že se síť nemocnic úplně rozpadne a ztenčí na polovinu. Ale je to dobrá příležitost, jak ji legálně reformovat," dodal Heger.

Podání podnětu k antimonopolnímu úřadu avizovala i asociace krajů. Ministru zdravotnictví už poslala otevřený dopis, ve kterém žádá o svolání schůzky, kde by si obě strany vyříkaly stanoviska.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz