Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malé násilníky zkrotí léčebna a doživotní dohled, odsouhlasila vláda

  12:59aktualizováno  15:34
Vláda kývla na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který chce radikální změnu v trestání dětí do 15 let. Zatímco v současné době je soud může i za vraždu jen poslat do "pasťáku", a to pouze do jejich devatenácti let, v budoucnu by jim soud mohl nařídit ústavní léčbu - tedy zavřít je například na nemocniční psychiatrii. A to i na celý život.

Na zavražděnou školačku všichni vzpomínají jako na chytrou a milou holku. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Novela je podle předkládací zprávy především reakcí na obavy lidí ze zločinců mladších 15 let, kteří nejsou trestně odpovědní, a nelze proto vůči nim vést trestní řízení. Soud by mohl podle návrhu uložit léčení těm dětem, které spáchají zločin kvůli duševní poruše nebo pod vlivem drog.

Novinka obsahuje i další zpřísnění - ochranné léčení dítěte může trvat tak dlouho, dokud to lékaři uznají za vhodné. Současný stav je přitom takový, že dítěti mladšímu 15 let, které spáchá i ten nejtěžší zločin, lze uložit pouze ochrannou výchovu, která ale skončí nejpozději v jeho 19 letech.

Změnu vyvolala vražda v Kmetiněvsi

"Podle návrhu ochranné léčení dítěte potrvá, dokud to vyžaduje jeho účel (tzn., že ve výjimečných případech může ochranné léčení trvat řadu let, nelze vyloučit, že v ojedinělých případech i celý jeho život - to může záviset na pokroku medicínské vědy)," uvádí materiál ministerstva.

Pokud návrh schválí i poslanci a senátoři a podepíše ho prezident, měl by začít platit od července. 

Sám Pospíšil nezapírá, že novela reaguje mimo jiné na brutální vraždu z Kmetiněvsi (více čtěte zde).

V lednu 2004 čtrnáctiletý Robin P. u středočeské Kmetiněvsi brutálně pobodal a znásilnil třináctiletou dívku. Soud ho za to poslal do výchovného ústavu, odkud ho po šesti letech propustili s čistým trestním rejstříkem a bez možnosti dalšího dozoru.

Starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil poté sepsal petici, pod kterou se podepsaly statisíce lidí. Takzvaná Kmetiněvská výzva se stala největší peticí v novodobé české historii (o výzvě se dočtete více zde).

V budoucnu se možná tresty ještě zpřísní

"Jsem moc rád, že vláda vzala moji petici vážně, avšak i nadále trvám na tom, a se mnou i desetitisíce signatářů Kmetiněvské výzvy, že je třeba zabývat se snížením hranice trestní odpovědnosti pod 15 let," reagoval na dnešní rozhodnutí Kvapil.

"Mladí lidé dnes dospívají rychle a musí si být vědomi toho, že jejich činy budou mít i odpovídající důsledky," dodal starosta.

Pospíšil chce jít ale ještě dál. Chystá se vyrazit mezi poslance a debatovat s nimi o možnosti ukládat nejzávažnějším dětským pachatelům nejen ochranné léčení, ale i zabezpečovací detenci. Tedy umístění do speciálního zařízení, které funguje napůl jako vězení a napůl jako nemocnice.

Krácený text Kmetiněveské výzvy

Na základě velmi brutálního trestného činu, který byl v naší obci spáchán před šesti lety, brutální vraždy třináctileté dívky, již spáchal její stejně starý spolužák, se obracím jménem občanů naší obce na veřejnost, Poslaneckou sněmovnu ČR, Senát ČR a všechny ústavní činitele s výzvou k otevření nové veřejnoprávní diskuse. Na jejím konci by mělo být přijetí zákona o snížení dolní věkové hranice trestní odpovědnosti při spáchání obdobných brutálních trestných činů.

Není možné, aby pachatelé takových trestných činů byli pouze jakoby pokáráni, dáni do výchovného ústavu, kde mají dokonce za dobré chování povoleno téměř vše.

Není současný právní řád příliš nakloněn těmto pachatelům?
Není pochybnosti o tom, že současná generace dětí dospívá daleko dříve, než tomu bylo v minulosti.

Nejenom já, ale i většina našich spoluobčanů je přesvědčena, že čím dříve tito mladiství zjistí, že jsou odpovědní za své činy, tím lépe to bude pro nás, ale i pro tu mládež. Myslíme si, že dnešní mládež je natolik vyspělá, že by měla rozpoznat, co se smí a co ne, co je trestné a co nikoliv. Už jen představa, že takhle vážně narušený a nemocný člověk se může zcela volně, bez jakéhokoliv záznamu v rejstříku trestů pohybovat mezi širokou veřejností, je burcujícím mementem dnešní doby a naší společnosti.

Proto se my, občané středočeské Kmetiněvsi, obracíme na všechny naše občany, zákonodárce, ústavní činitele a všechny ty, které nenechává tento zločin lhostejnými, s žádostí o podporu naší výzvy o stanovení počátku hranice trestní odpovědnosti u brutálních trestných činů.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz