Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malé hříchy vadí lidem mnohem více než velké

  23:29aktualizováno  23:29
Praha - Dávat úplatky anebo být za minulého režimu členem komunistické strany je v očích většiny obyvatel, když ne normální, tak alespoň omluvitelné. Co se však omluvit nedá? Třeba když někdo neplatí poplatky za televizi nebo nevrátí nalezenou věc. Vyplývá to z výzkumu o morálce, jejž exkluzivně pro MF DNES připravila společnost SC&C. Na počátku dubna oslovila telefonicky celkem 310 respondentů vybraných podle věku, pohlaví i bydliště.

"Výsledky projektu svědčí jasně o jedné věci: mladší generace omlouvá i to, co je pro starší generaci naprosto neomluvitelné. Především různé projevy asociálního jednání," prohlásil jeden z autorů výzkumu, Jan Spousta.

Tím je třeba neplacení koncesionářských poplatků: mladí ve věku do čtyřiatřiceti let se nad tím příliš nepozastavují, lidé nad pětapadesát let takový prohřešek neumějí omluvit. "Platí, že čím jsme mladší, tím méně věcí nám připadá odsouzeníhodných. Přičemž za posledních deset let si morální pravidla uvolnila i starší generace," tvrdí Spousta.

Sociologové a psychologové to přičítají jednoznačně vývoji, kterým země prošla za posledních padesát let.

"Morální normy, které byly desetiletími totality velmi znehodnoceny, začala po roce 1989 brát řada lidí ještě méně vážně. Nezralý kapitalismus nás zatím nenaučil chování Evropanů, pro něž jsou zákazy a příkazy směrodatnější," soudí psycholog Slavomil Hubálek.

Dříve neslušné už dnes nevadí
Sociologové varují: Česká společnost je stále tolerantnější k takovým projevům chování, jež by lidé "ze staré školy" považovali za krajně nemravné.

Naposledy tento trend potvrdil výzkum o morálce, který pro MF DNES připravila společnost SC&C. Z něho vyplývá, že mladší generace omlouvá například i úplatkářství.

"Jakási rozvolněnost - to je trend, který se dá vypozorovat v celé Evropě. Souvisí s vývojem mezilidských vztahů, s vývojem společnosti," soudí Jan Spousta, který je jedním z autorů výzkumu. "Lidé žijí v anonymitě ve velkých městech, kde odpadá vliv sousedské kontroly; také v médiích se setkávají se stále rostoucí záplavou špatných příkladů. Lidi to vede k přehodnocování vlastních postojů, které dříve považovali za neměnné."

Psycholog Slavomil Hubálek přičítá tuto změnu jednoznačně selhání politických autorit. "Ty se totiž tvářily k různým přečinům 'liberálně', nevyžadovaly důrazné potrestání. A to mělo pro řadu lidí demoralizační efekt. Vidím to pokaždé, když děláme znalecký posudek nějakého zločince. Ukradne třeba padesát tisíc korun a brání se tím, kolik miliard vytunelovali v bankách 'ti nahoře'," říká Hubálek.

Větší toleranci potvrzuje i starší průzkum společnosti SC&C, který porovnával etické postoje lidí v letech 1991 a 1999. Z něho vyplynulo, že lidé jsou po osmi letech ochotnější přehlížet například to, když někdo šidí na daních. Mnohem smířlivěji hodnotí i homosexualitu a eutanazii, ale také prostituci. Podle téhož výzkumu rovněž snáze omluví příležitostný sex či mimomanželský poměr než pohazování odpadků na veřejných prostranstvích a rychlou jízdu v obcích.

Cizoložství a homosexualita se přitom podle islámského práva trestá nejméně v sedmi muslimských zemí smrtí ukamenováním.

Neznámé desatero

Nepokradeš. Nesesmilníš. Ne...
A víc už nic. Dvě a půl přikázání jsou podle průzkumu společnosti SC&C tím, co se dá označit jako průměrná znalost desatera přikázání v České republice. Přičemž věřící lidé jej znají pochopitelně lépe: průměrná znalost je věřícího člověka 3,1 přikázání proti 1,9 přikázání u ateistů.
"Rozdíl je také mezi Moravany a obyvateli Prahy," říká jeden autorů výzkumu, Jan Spousta.
"Například u přikázání Nepožádáš manželky bližního svého převládají u odpovědi 'má se dodržovat' drtivě lidé z Moravy. Pražané jsou zastoupeni nejméně." I tak ovšem toto přikázání nezná ani každý pátý tuzemec.

 

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz