Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malé dítě patří do školky

  22:20aktualizováno  22:20
Nedáváte své dítě z nějakého důvodu do mateřské školy? Tak to mu v podstatě ubližujete. Výzkumy odborníků zabývající se dětskou psychologií potvrzují, že právě výchova ve školkách je nejpozději pro pětileté dítě klíčová pro jeho úspěch ve škole, ale také v dalším životě. Autoři Bílé knihy, konceptu budoucnosti českého školství, se podle těchto zjištění zařídili.

V dokumentu doporučují zajistit každému dítěti v tomto věku zákonný nárok na předškolní vzdělávání. "Tento požadavek jsme už zapracovali do školského zákona, který nyní leží na vládě. Zaručuje dětem právo na umístění do mateřské školy. Navíc kromě stravy, za kterou se bude platit i nadále, má být tento rok zbaven všech poplatků," prohlásila Marta Jurková z odboru předškolní výchovy ministerstva školství.

V čem je podle odborníků předškolní výchova ve školkách tak podstatná? "Nejde tu o učení. Dnes však díky vývojové psychologii víme, že jde o období, kdy se vytváří celá řada důležitých vlastností. Ty se tvoří jen v dětské společnosti, rodina je neumí suplovat. Jde o umění spolupracovat, spolu si hrát, spolu se smát," říká přední dětský psycholog Zdeněk Matějček.

Navíc: děti se ve školce mohou leccos naučit. "Pomáháme jim poznávat barvy, tvary, rozvíjíme motorickou paměť. Rodiče na to mnohdy nemají tolik času a nemusí vědět, jak na to," soudí ředitelka Mateřské školy v Nezvalově ulici v Olomouci Naděžda Vacíková.

Odborníci tvrdí, že právě školka je tím místem, které může pomoci srovnat rozdíly mezi dětmi dané odlišným původem, zázemím, rodinou. "Proto je péče o děti v mateřských školách vysoce zodpovědnou činností. A je důležité, aby učitelky mateřských škol měly vyšší vzdělání, než mají dnes," prohlásil nedávno šéf týmu Bílé knihy Jiří Kotásek.

V dokumentu, který jeho tým zpracoval, se počítá s tím, že každý předškolní pedagog musí absolvovat bakalářské studium na některé z pedagogických fakult. To se samozřejmě nelíbí středním pedagogickým školám. Takové nařízení by pro ně znamenalo konec. "Nedávno naše střední pedagogické školy hodnotili experti OECD. Kvalitu vzdělávání označili za velmi vysokou," poznamenal ředitel Vyšší odborné školy pedagogické a sociální, Střední pedagogické školy a Gymnázia v Praze 6 Jaroslav Sekot.

Experti podle něj nicméně doporučili, aby se o děti do budoucna starali pedagogové s vyšším vzděláním. "Hovoří se však jak o univerzitním vzdělání, tak o neuniverzitním. Vyšší odborné školy mají vymyšlené projekty, chtěly by se do příprav budoucích učitelek zapojit. Ale v Bílé knize se s nimi nepočítá.

Je škoda zahodit dobré didaktiky a řadu profesionálů, které dnes máme," říká Sekot. Vysoké školy navíc připouštějí, že na nový úkol nejsou připravené. "Pokud vůbec bude vůle program na fakultě otevřít, nestane se tak dříve než v září 2002," odhaduje Dana Tomanová, která se na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zabývá předškolním vzděláváním.

Nové úkoly vyplývají z Bílé knihy i pro obce. Ty budou zavázané dětem v předškolním věku školku zajistit. "To je velmi důležité, protože obce mnohdy upřednostňují jiné věci," soudí Sekot, který se podílel na výzkumu OECD zaměřeném na předškolní vzdělávání. Z něj vyplývá, že republika patří v Evropě k zemím s nejhustší sítí mateřských škol. "Ale například v hlavním městě je jejich dostupnost horší. Do Prahy neustále migrují lidé, ale školek nepřibývá," upozorňuje Sekot.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz