Pokud se syrští sirotci najdou, měli bychom jim pomoci, domnívá se Maláčová

  13:24aktualizováno  18:00
Podle slov ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové by Česká republika měla přijmout padesát syrských sirotků z uprchlických táborů. Zároveň však ministryně zdůraznila, že prioritou by měla být pomoc přímo na místě. V nedělním pořadu Partie televize Prima se Maláčová vyjádřila také ke státnímu rozpočtu, jehož podporu na příští rok se vládní koalice pokusí vyjednat primárně s KSČM.

„Pro nás je nepřípustné, aby desetimilionová země s tradicí humanity, kterou máme, říkala, že a priori nikomu nepomůžeme a nikoho nepřijmeme. Pomáhat se musí. I když souhlasím s tím, že nejlepší je pomoci na místě,“ prohlásila v neděli Maláčová.

Ministryně poukazuje především na to, že utečenecké tábory nejsou podle ní vhodným prostředím pro výchovu a vývoj dětí. „Myslím, že se to podaří. Nechme to příštím týdnům. Ale pokud se ty děti najdou, tak si myslím, že bychom pomoci měli,“ pokračovala Maláčová.

Pro přijetí opuštěných syrských dětí je i poslankyně Markéta Pekarová Adamová z TOP09. „Moc dobře víme, že v uprchlických táborech takové děti jsou. Hovoří se o třech a půl tisících dětí. Jsou to děti, které buď nemají rodiče, nebo jsou bez doprovodu a nikdo neví, kde jejich rodiče jsou,“ uvedla Pekarová Adamová.

Se středečním rozhodnutím poslanecké sněmovny, která zamítla návrh na přijetí sirotků, nesouhlasí ani místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Je to nikoliv v rukou pana premiéra, ale na úvaze pana ministra vnitra. V situaci, kdy pan premiér si získává politické body, kdy řekne nelidské ne, by se ČSSD měla více vymezit,” podotkla.

Vláda bude jednat o podpoře rozpočtu hlavně s KSČM, říká Maláčová

Maláčová se v neděli vyjádřila také ke státnímu rozpočtu, jehož podporu se podle ní vládní koalice pokusí vyjednat primárně s KSČM. Ministryně označila komunisty za přirozeného partnera vzhledem k tomu, že umožnili vznik kabinetu ANO a ČSSD.

TOP 09 by chtěla ve Sněmovně naopak prosadit, aby vláda přepracovala rozpočet na rok 2019 tak, aby byl vyrovnaný a s vyššími investicemi. ČSSD to nepodpoří. Piráti a TOP 09 v Partii navržený rozpočet odmítli. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu zopakoval, že KSČM podpořila jeho vládu jen jednorázově, chce proto o rozpočtu jednat se všemi sněmovními stranami. 

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v Otázkách Václava Moravce uvedl, že jeho strana bude ve Sněmovně navrhovat, aby vláda sestavila nový rozpočet, který by byl vyrovnaný, a na investice by vyčlenil alespoň 150 miliard namísto 120 miliard korun, tedy tolik jako v dobách hospodářské krize před šesti lety. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka na Kalouskova slova zareagoval slovy, že to jeho strana nepodpoří a že na investice je v rozpočtu více peněz než v minulých letech.

„Při hlasování o důvěře vlády tuto vládu podpořili poslanci a poslankyně KSČM, takže to je první přirozený partner,“ řekla Maláčová na dotaz, kde ANO a ČSSD budou hledat hlasy pro schválení rozpočtu.

Opozici vadí schodek i málo investic

Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) v úterý řekla, že komunisté chtějí vládní návrh rozpočtu nejdříve podrobně prostudovat a na základě toho se pak rozhodnout. Předsedkyně připustila, že navrhovaný schodek 40 miliard korun není z ekonomického hlediska optimální. Míní však, že každá vláda plní své politické priority. Opozici kromě vysokého schodku vadí na rozpočtu i nízká míra investic v době hospodářského růstu.

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Investice jsou přitom podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) prioritami rozpočtu, stejně jako zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. 

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,5 bilionu korun a příjmy 1,4 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021. Letos je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun, k této neděli je podle Babiše přebytek rozpočtu zhruba deset miliard korun.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Odstupte, vyzval Babiše Netolický. Chovanec nebude o nedůvěře vládě hlasovat

Martin Netolický

Tak tvrdý hlas z vládní ČSSD vůči premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi ještě v eskalující kauze Čapí hnízdo...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Najdete na iDNES.cz