Malé strany na Topolánkovu mobilizaci příliš neslyší. Nebo jen slušně odpovídají.

Malé strany na Topolánkovu mobilizaci příliš neslyší. Nebo jen slušně odpovídají. | foto: Michal Šula, MF DNES

Malá pravice je k mobilizační výzvě ODS opatrná, spíše se oťukává

  • 886
Lídři malých stran se zatím na výzvu ODS ke spolupráci nelevicových subjektů příliš netváří. Dopis teprve studují, nebo mluví o vlastní integraci mezi sebou. K jednotě napravo od středu vyzvalo vedení ODS "mobilizačním" dopisem, ve kterém varuje před návratem ČSSD a KSČM.

Topolánkův dopis obdrželo přes třicet subjektů, z toho desítka politických stran. Není přitom příliš jasné, podle jakého klíče vedení ODS adresáty vybíralo. Zatímco Bobošíkové Suverenita na seznamu chybí, stejně jako Železného Libertas, Machovy Svobodné Topolánek přímo na konferenci zmínil. - čtěte Topolánek mobilizuje proti levici

ODS oslovila i typicky středové subjekty, jako jsou Evropští demokraté či od nich odštípnutá Evropská demokratická strana. Dopis směřoval i k TOP 09 nebo k hnutí Starostové a nezávislí.

Oficiálně zatím Topolánkovi odpověděli Svobodní. Nabídky si váží a jsou připraveni k dialogu. "Podotýkám ale, že v našich očích již ODS není zárukou směřování naší země ke větší svobodě ani zárukou věrohodné a konzistentní politiky," napsal v odpovědi předseda strany Petr Mach.

Občanským demokratům vyčetl ideovou prázdnotu. "Píšete o nutnosti vrátit do politiky obsah. Myšlenkovou vyprahlost v posledních letech je ovšem nutné hledat uvnitř vaší strany, nikoli ve vnějším prostředí," vzkázal Mach v dopise.

Další oslovení předsedové partají dopis ještě ani nečetli. "Slyšela jsem o tom, ale zatím se to ke mně nedostalo," řekla iDNES.cz předsedkyně SNK-ED Markéta Reedová.

Spolupráci se prý nebrání, i podle ní ale ODS nese na současném posilování levice svou vinu. "Nicméně vítám snahu, že vidí potřebu spolupráce. Teď čekám, co konkrétního to bude znamenat a co si pod tím představit," dodala.

"Dopis jsem si přečetla a v pondělí na něj odpovím," uvedla odcházející europoslankyně a předsedkyně Evropské demokratické strany Jana Hybášková s tím, že výzvu ODS v tuto chvíli teprve studuje.

My spolupracujeme už dávno, chlubí se Věci veřejné

Další politička, Kateřina Klasnová, která řídí stranu Věci veřejné, reaguje spíše skepticky. Její strana nabízí sama spolupráci ostatním subjektům, návrh ODS ji proto příliš nezajímá.

"My jsme s touto integrační aktivitou už začali dávno, v neděli pořádáme na Žofíně konferenci, kde chceme zahájit diskuzi na podobné téma," řekla iDNES.cz Klasnová.

Na konferenci jsou podle ní pozvaní zástupci Svobodných, Demokratické strany zelených či Evropských demokratů. "Doufám, že se shodneme na programových prioritách," věří předsedkyně strany, která se sice v evropských volbách nedostala do europarlamentu, ale získala dvě procenta příznivců.

Dopis obdržel písemně i v elektronické podobě Petr Gazdík z hnutí Starostové a nezávislí. Momentálně pracuje na odpovědi. "Vítáme nabídku ODS k diskuzi," tvrdí. Připomněl ale, že jeho strana už nyní spolupracuje s Kalouskovou TOP 09 a je před podepsáním dohody.

Na otázku, zda si nemyslí, že by ze strany ODS šlo jen o politické gesto, reagoval: "Píšeme mu odpověď, kde se zeptáme na několik otázek, kde vidíme možné programové průniky. Podle toho, jak odpoví, uvidíme, zda to myslel vážně."

Topolánkova výzva mířila i k TOP 09, na jejímž založení se Topolánek s Kalouskem předem dohodl. Exministr financí si ale do bývalého nadřízeného rýpl kvůli volebnímu programu. Na jeho volání po nelevicové spolupráci odpověděl uštěpačně, že státní garance hypoték, kterými chce ODS oslovit voliče, není příliš pravicovým konceptem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video