Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Makedonskou hranici střeží i čeští vojáci

  11:41aktualizováno  11:41
Na ostraze boji zmítané kosovsko-makedonské hranice se od čtvrtka podílí také 30 českých průzkumníků jednotek KFOR. Vojáci 7. průzkumné roty jsou součástí uskupení o síle 400 mužů, které se pod britským velením přesunulo na jih Kosova. "V současné době česká četa působí v sektoru Východ v prostoru odpovědnosti polsko-ukrajinského praporu," řekl Vladimír Palán z tiskového odboru generálního štábu české armády. Na makedonsko-kosovské hranici pokračovaly od čtvrtečního rána boje, při kterých podle posledních zpráv zahynuli tři civilisté.

Cílem operace, o které ve čtvrtek informovala britská armáda, je zabránit zásobování albánských povstalců v Makedonii z Kosova.

Do akce byli kromě českých zapojeni také britští, finští, a švédští vojáci KFOR. Vysláni by měli být i italští vojáci.

Tito vojáci spolupracují s polskými, ukrajinskými a americkými kolegy mnohonárodní brigády, kteří střeží hranici již od minulého měsíce.

Makedonie obvinila KFOR, že hranici nezajistily
Makedonská vláda, která již několik týdnů bojuje s albánskými povstalci na severu země, obvinila KFOR, že nezajišťuje dostatečně hranici s Kosovem, odkud podle ní pronikají do Makedonie albánské bojůvky a odkud jsou zásobováni separatisté na jejím území.

Ve čtvrtek umírali na hranici civilisté
Jednotky makedonského dělostřelectva při čtvrteční ofenzívě proti albánským povstalcům pravděpodobně omylem přešly přes hranici do Kosova.

Tam zabily při minometné střelbě britského producenta televize APTN Kerema Lawtona. O život přišli údajně další dva civilisté a nejméně deset jich bylo zraněno. Mluvčí makedonského ministerstva obrany ovšem zprávu ihned dementoval.

Mluvčí makedonského ministerstva obrany Georgi Trendafilov řekl, že minometné střely nevystřelili vojáci makedonské armády.

Makedonská armáda i albánští povstalci popřeli odpovědnost za útok ve vesnici Krivenik, vzdálenou asi kilometr od hranice.

Makedonie zablokovala cesty do oblasti bojů
Palba byla od rána slyšet i v okolí vesnice Gračani na severu Makedonie, která je jedním z cílů ofenzívy makedonských bezpečnostních sil, zahájené ve středu.
Cesty vedoucí do oblasti bojů jsou stále blokovány speciálními jednotkami makedonské policie, informuje ze sousední vsi zpravodaj agentury AFP.

Další zpravodaj AFP, který je na základně makedonskoalbánské povstalecké Národní osvobozenecké armády (UÇK) u hranice s Kosovem, asi dva kilometry od Gračani, informoval, že od šesté hodiny ranní slyšel velmi blízkou minometnou palbu.

Muž, který se zpravodaji představil jako velitel UÇK pro oblast Gračani, tvrdil, že albánští povstalci vedou obrannou válku a pouze reagují na akce makedonské armády, která útočí dnem i nocí.

Armáda zahájila další ofenzívu ve středu
Po nedělní ofenzívě proti postavením povstalců v horách nad městem Tetovo na severozápadě Makedonie zahájila makedonská armáda ve středu další ofenzívu proti pozicím UÇK severně od Skopje.

Podle dosavadních velmi kusých informací o průběhu bojů se armáda soustřeďuje především na ostřelování postavení povstalců z tanků, minometů i vrtulníků.

Polští a řečtí příslušníci jednotek KFOR poskytují první pomoc Albánci, který byl zraněn ve vesnici Djeneral Janković na kosovsko-makedonské hranici při bojích mezi makedonskými bezpečnostními silami a albánskými ozbrojenci (29. března 2001).

Makedonští policisté prohlížejí automobil agentury AFP, který zasáhl ostřelovač. V autě seděl reportér a fotograf francouzské tiskové agentury. Nikdo z nich nebyl zraněn (29. března 2001).

Makedonský voják se kryje mezi koly obrněného transportéru před palbou albánských odstřelovačů u vesnice Gračani asi 15 kilometrů jihozápadně od Skopje. Makedonské bezpečnostní síly zahájily ve středu v blízkosti hranice s jihosrbským Kosovem novou ofenzívu proti albánským povstalcům (29. března 2001).

Polští a řečtí příslušníci jednotek KFOR poskytují první pomoc Albánci, který byl zraněn ve vesnici Djeneral Janković na kosovsko-makedonské hranici při bojích mezi makedonskými bezpečnostními silami a albánskými ozbrojenci (29. března 2001).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Najdete na iDNES.cz