Uprchlíci na řecko-makedonské hranici u řecké vesnice Idomeni (28. listopadu...

Uprchlíci na řecko-makedonské hranici u řecké vesnice Idomeni (28. listopadu 2015). | foto: Reuters

Makedonie staví plot na hranicích, policie se střetla s protestujícími migranty

  • 275
Makedonští vojáci začali ráno stavět na jižní hranici plot, který má zabránit nekontrolovanému přísunu migrantů do země. Proti nespokojeným běžencům pak zasahovala policie, která nasadila i paralyzující granáty. Skupina migrantů následně zaútočila na policejní stanici a poničila několik vozů.

Makedonští vojáci přinesli ráno na hranice kovová plotová pole vysoká tři metry. Podle reportérů agentury Reuters staví stěnu v zimě a v blátivém prostředí. Plot podle nich připomíná ten, který vystavělo na své jižní hranici Maďarsko.

Kolem poledne zasahovala policie proti 250 migrantům. Lidé, snažící se proti vůli úřadů proniknout do země, začali po policistech házet kameny a policie proti nim zasáhla na řeckém území.

Jeden z migrantů byl zasažen elektrickým proudem, když se pokoušel vylézt na vlak a dotkl se drátu s vysokým napětím. Muž musel být převezen do nemocnice.

Dav migrantů pak zaútočil na policejní stanici ve městě Gevgelija. Útočníci poškodili několik policejních vozidel a házeli na policisty kamení. Dva strážci pořádku museli vyhledat nemocniční ošetření.

Makedonie leží na takzvané balkánské trase, kudy z Turecka přes Řecko proudí do země tisíce migrantů. Poté pokračují přes Srbsko a Chorvatsko do Slovinska, které na vnějších hranicích schengenského prostoru rovněž vybudovalo bariéry.

Podle mluvčího makedonské vlády je účelem plotu nasměrovat příliv lidí ke kontrolním místům, kde se mají zaregistrovat. Nemá zastavit ty, kteří prchají před válkou.

Uprchlická krize

„Chceme zdůraznit, že hranice zůstávají otevřené. Budeme nechávat projít lidi z válečných regionů tak, jak jsme to dělali dosud,“ cituje mluvčího Aleksandra Gjorgijeva agentura Reuters.

Syřané, Afghánci a Iráčané nemají s přechodem přes Balkánský poloostrov větší problémy. Vlády některých balkánských států včetně Makedonie však začaly v posledních dvou týdnech ostatní národnosti vracet, což způsobilo nahromadění uprchlíků na jižní hranici státu a vedlo to ke střetům s policií.

Ve čtvrtek se stovky uprchlíků z Maroka, Alžírska a Pákistánu pokusily překonat řecko-makedonskou hranici a strhávaly ostnatý drát. Těžkooděnci museli obsadit asi čtyřicetimetrový úsek hranice, kde byl strhán ostnatý drát. Na místě byli i policisté ozbrojení útočnými puškami (více čtěte zde).

Stavění plotů mění trasy uprchlíků na cestě do západní Evropy. Když Maďarsko vystavělo plot na svých hranicích se Srbskem, vychýlilo tím trasu uprchlíků na Chorvatsko a Slovinsko. V říjnu tak maďarská vláda přistoupila ke stavbě plotu i na svých hranicích s Chorvatskem (více čtěte zde). Stejně tak se prodloužily ostnaté zátarasy na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem.

Podle poslední zprávy agentury Frontex dorazilo za deset měsíců letošního roku jen na řecké ostrovy 540 tisíc migrantů. Spolu s uprchlíky, kteří dorazili po souši, přišlo do Evropy více než 700 tisíc žadatelů o azyl. Většina z nich míří do Německa, které začíná mít problémy se s nimi vyrovnat. Spolková vláda očekává, že do konce roku by měl přijet milion uprchlíků.

26. listopadu 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video