Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Makedonie se rozloučila s prezidentem

  15:05aktualizováno  15:05
Desetitisíce Makedonců a desítky evropských politiků se ve Skopje rozloučily s prezidentem Borisem Trajkovským, který zahynul koncem února při letecké nehodě v Bosně. Smutečního obřadu se zúčastnil také prezident České republiky Václav Klaus.

Čtyři desítky prezidentů a předsedů vlád i šéfové významných celoevropských organizací se poklonili před rakví zesnulého, která je vystavena v makedonském parlamentu.

Rakev je zahalena do národní vlajky a u katafalku stojí čestnou stráž významné makedonské osobnosti. V zemi je vyhlášen státní smutek, vlajky jsou spuštěny na půl žerdi.

Před budovou parlamentu v centru Skopje se shromáždily desetitisíce lidí, kteří se chtějí se svým prezidentem rozloučit. Další lidé lemují osmikilometrovou trasu, která vede k městskému hřbitovu.

Na bezpečnost v ulicích dohlíží přes dva tisíce policistů, nasazeny jsou i vrtulníky.

Letadlo s Borisem Trajkovským, šesti lidmi z jeho týmu a dvěma členy posádky se zřítilo 26. února u bosenského Mostaru. Ostatní oběti nehody byly pohřbeny ve čtvrtek v místech svého bydliště. - více zde

Vojáci doprovázají rakev s tragicky zesnulým makedonským prezidentem Borisem Trajkovským na hřbitov v metropoli Skopje. (5. března 2004)

Tisíce lidí se v makedonském Skopje rozloučily se zesnulým prezidentem Borisem Trajkovským. (5. března 2004)

Vdova po zesnulém prezidentově bodyguardovi Aco Bozinovském si tiskne k srdci cíp makedonské vlajky, do níž je zahalena rakev s jejím manželem. (4. března 2004)

Bosenští policisté hlídkují v Sarajevu u rakví s makedonským prezidentem a osmi dalšími oběťmi leteckého neštěstí. (3. března 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Najdete na iDNES.cz